• Посилання скопійовано

Нюанси обліку та оподаткування ремонту автомобіля після ДТП

ТОВ придбало транспортний засіб за кредитні кошти. Транспортний засіб внесено в заставу даного кредиту. Автомобіль потрапив у ДТП у робочий час. Страхова компанія перерахувала страхове відшкодування на кредитний рахунок підприємства і на цю суму було погашено частину кредиту. Автомобіль буде ремонтуватись за власні кошти підприємства згодом власними силами або на СТО. Чи матиме право підприємство на податковий кредит в даному випадку? Якщо відшкодування отримано буде у 2024, а ремонту 2025 р. як відобразити дані операції в обліку?

Зарахування страхового відшкодування до рахунку погашення кредиту

 Бухгалтерські проведення:

  • Дт 373 Кт 746 - визнано зобов’язання страхової компанії щодо виплати страхового відшкодування, одночасно визнано дохід;
  • Дт 313 Кт 377 - отримано кошти від страхової компанії на кредитний рахунок підприємства-позичальника;
  • Дт 601 або 611 Кт 313 - погашено заборгованість за кредитом з кредитного рахунку.

Звертаємо увагу, ПДВ на цей дохід не нараховується, оскільки ця операція не є об’єктом оподаткування ПДВ. Більш детально див. нашу консультацію тут.

 

Ремонт авто

Автомобіль можна відремонтувати як власними силами, так і з залученням сторонньої організації (СТО).

Якщо внаслідок ремонту автомобіля після ДТП:

  • власник отримує відновлення його первісних якісних характеристик, витрати на такий ремонт списуються до витрат звітного періоду (п. 15 П(С)БО 7). Оскільки ДТП – подія, що не є звичайною діяльністю підприємства, то пов'язані з нею витрати обліковують за Дт 977 – як інші витрати діяльності.
  • збільшаться строк корисного використання автомобіля та сума економічних вигід від його використання (капітальний ремонт), то витрати на такий ремонт-поліпшення збільшать первісну вартість автомобіля. Такі витрати відображають за Дт152 з подальшим списанням на субрахунок 105.

У податковому обліку платників, які коригують фінрезультат відповідно до ст. 138 ПКУ:

  • витрати звітного періоду на ремонт автомобіля, що віднесені в бухобліку на рахунок 977, зменшать фінрезультат за правилами бухобліку без коригувань;
  • збільшення первісної вартості автомобіля збільшить суму податкової амортизації за правилами ст. 138 ПКУ.

У разі придбання ТМЦ, робіт або послуг, що пов'язані з ремонтом та/або поліпшенням автомобіля і до вартості яких входять суми ПДВ, підприємство – платник ПДВ обліковує такі суми вхідного ПДВ на загальних підставах і включає їх до податкового кредиту.

У будь-якому випадку власник авто має право на податковий кредит.

А ось чи потрібно нараховувати зобов’язання на підставі пп. 198.5 ПКУ давайте розбиратися.

Страхове відшкодування страхова компанія може виплатити на рахунок суб’єкта господарювання - СТО, який буде проводити ремонт, або безпосередньо на рахунок підприємства-власника.

В першому випадку, власник автомобіля при отриманні послуг з ремонту автомобіля, оплата за які здійснюється страховою компанією, відносить до податкового кредиту суму ПДВ за такою операцією (на підставі належним чином складеної та зареєстрованої в ЄРПН податкової накладної) та в тому самому звітному періоді визначає податкові зобов’язання на підставі п. 198.5 ПКУ, оскільки платіж за ремонт автомобіля був сплачений не ним, а страховою компанією:

  • ЗІР (101.13): «Який порядок формування податкового кредиту власником автомобіля у разі проведення його ремонту за рахунок страхових виплат від страхової компанії, що виплачуються страховою компанією безпосередньо на рахунок виконавця ремонтних робіт?»;
  • ЗІР (101.16): «Чи складається податкова накладна СТО, якщо компенсація витрат на проведення ремонту автомобіля, який потрапив у ДТП, надходить на рахунок СТО частково у вигляді страхових виплат від страхової компанії, а частково у вигляді покриття франшизи від страхувальника - власника автомобіля, який зареєстрований/не зареєстрований платником ПДВ?».

Якщо ж підприємство отримало кошти на власний рахунок та проводитиме ремонт автомобіля, який використовується у господарській діяльності, самостійно або залучатиме іншого суб’єкта господарювання для проведення ремонту, то в цьому випадку визнавати податкове зобов’язання з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ не потрібно. Адже оплату проводитиме безпосередньо підприємство власник, як і отримувати послуги.

Про це читайте в нашій консультації з прикладами: Автомобіль після ДТП: ремонт і відшкодування.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202538
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202524
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202517
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.202582
  • Облік витрат на відрядження працівника-експерта у слідчих діях
    Працівник підприємства був залучений як спеціаліст (експерт) до проведення слідчих дій у межах кримінального провадження. Як обліковувати витрати на відшкодування витрат на відрядження: як прямі витрати, інші операційні витрати чи інші витрати?
    28.03.202549