• Посилання скопійовано

Нюанси обліку та оподаткування ремонту автомобіля після ДТП

ТОВ придбало транспортний засіб за кредитні кошти. Транспортний засіб внесено в заставу даного кредиту. Автомобіль потрапив у ДТП у робочий час. Страхова компанія перерахувала страхове відшкодування на кредитний рахунок підприємства і на цю суму було погашено частину кредиту. Автомобіль буде ремонтуватись за власні кошти підприємства згодом власними силами або на СТО. Чи матиме право підприємство на податковий кредит в даному випадку? Якщо відшкодування отримано буде у 2024, а ремонту 2025 р. як відобразити дані операції в обліку?

Зарахування страхового відшкодування до рахунку погашення кредиту

 Бухгалтерські проведення:

  • Дт 373 Кт 746 - визнано зобов’язання страхової компанії щодо виплати страхового відшкодування, одночасно визнано дохід;
  • Дт 313 Кт 377 - отримано кошти від страхової компанії на кредитний рахунок підприємства-позичальника;
  • Дт 601 або 611 Кт 313 - погашено заборгованість за кредитом з кредитного рахунку.

Звертаємо увагу, ПДВ на цей дохід не нараховується, оскільки ця операція не є об’єктом оподаткування ПДВ. Більш детально див. нашу консультацію тут.

 

Ремонт авто

Автомобіль можна відремонтувати як власними силами, так і з залученням сторонньої організації (СТО).

Якщо внаслідок ремонту автомобіля після ДТП:

  • власник отримує відновлення його первісних якісних характеристик, витрати на такий ремонт списуються до витрат звітного періоду (п. 15 П(С)БО 7). Оскільки ДТП – подія, що не є звичайною діяльністю підприємства, то пов'язані з нею витрати обліковують за Дт 977 – як інші витрати діяльності.
  • збільшаться строк корисного використання автомобіля та сума економічних вигід від його використання (капітальний ремонт), то витрати на такий ремонт-поліпшення збільшать первісну вартість автомобіля. Такі витрати відображають за Дт152 з подальшим списанням на субрахунок 105.

У податковому обліку платників, які коригують фінрезультат відповідно до ст. 138 ПКУ:

  • витрати звітного періоду на ремонт автомобіля, що віднесені в бухобліку на рахунок 977, зменшать фінрезультат за правилами бухобліку без коригувань;
  • збільшення первісної вартості автомобіля збільшить суму податкової амортизації за правилами ст. 138 ПКУ.

У разі придбання ТМЦ, робіт або послуг, що пов'язані з ремонтом та/або поліпшенням автомобіля і до вартості яких входять суми ПДВ, підприємство – платник ПДВ обліковує такі суми вхідного ПДВ на загальних підставах і включає їх до податкового кредиту.

У будь-якому випадку власник авто має право на податковий кредит.

А ось чи потрібно нараховувати зобов’язання на підставі пп. 198.5 ПКУ давайте розбиратися.

Страхове відшкодування страхова компанія може виплатити на рахунок суб’єкта господарювання - СТО, який буде проводити ремонт, або безпосередньо на рахунок підприємства-власника.

В першому випадку, власник автомобіля при отриманні послуг з ремонту автомобіля, оплата за які здійснюється страховою компанією, відносить до податкового кредиту суму ПДВ за такою операцією (на підставі належним чином складеної та зареєстрованої в ЄРПН податкової накладної) та в тому самому звітному періоді визначає податкові зобов’язання на підставі п. 198.5 ПКУ, оскільки платіж за ремонт автомобіля був сплачений не ним, а страховою компанією:

  • ЗІР (101.13): «Який порядок формування податкового кредиту власником автомобіля у разі проведення його ремонту за рахунок страхових виплат від страхової компанії, що виплачуються страховою компанією безпосередньо на рахунок виконавця ремонтних робіт?»;
  • ЗІР (101.16): «Чи складається податкова накладна СТО, якщо компенсація витрат на проведення ремонту автомобіля, який потрапив у ДТП, надходить на рахунок СТО частково у вигляді страхових виплат від страхової компанії, а частково у вигляді покриття франшизи від страхувальника - власника автомобіля, який зареєстрований/не зареєстрований платником ПДВ?».

Якщо ж підприємство отримало кошти на власний рахунок та проводитиме ремонт автомобіля, який використовується у господарській діяльності, самостійно або залучатиме іншого суб’єкта господарювання для проведення ремонту, то в цьому випадку визнавати податкове зобов’язання з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ не потрібно. Адже оплату проводитиме безпосередньо підприємство власник, як і отримувати послуги.

Про це читайте в нашій консультації з прикладами: Автомобіль після ДТП: ремонт і відшкодування.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    Сьогодні 13:1412
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202529
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025217
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025648
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202541