• Посилання скопійовано

Чи створювати забезпечення під витрати на релокацію підприємства?

У зв’язку із бойовими діями підприємство планує релокацію в інший регіон України на початку 2025 р. Будуть проведені демонтаж ОЗ, їх упаковка, транспортування до нового місця (транспорт власний та найманий); розпакування, установка та налагодження із залученням сторонніх організацій на новому місці тощо. У 2024 році вірогідніше всього дохід підприємства перевищить 40 млн. Чи можна створити забезпечення під такі витрати?

Забезпечення - це зобов'язання з невизначеними сумою або часом погашення на дату балансу  (п. 4 П(С)БО 11).

Перелік створюваних забезпечень майбутніх витрат і платежів підприємство визначає в наказі про облікову політику (п. 2.1 розд. ІІ Методрекомендацій №635).  

Пунктом 13 НП(С)БО 11 визначено, що забезпечення створюється якщо:

  • внаслідок минулих подій виникає зобов'язання;

Зобов’язання - заборгованість підприємства, яка виникла внаслідок минулих подій і погашення якої в майбутньому, як очікується, призведе до зменшення ресурсів підприємства, що втілюють у собі економічні вигоди (п.3 розд. І НП(С)БО 1).

  • є імовірність того, що погашення зобов’язання призведе до зменшення ресурсів, що втілюють в собі економічні вигоди;
  • оцінка  зобов’язання може бути розрахунково визначена.

І ці три пункти мають бути виконані одночасно.

Так, щоб створити забезпечення на релокацію, на момент його створення у підприємства має бути зобов’язання, що призведе до майбутніх витрат. Таке зобов’язання може бути законодавчо закріплене або ж взяте підприємством самостійно за умовами договору тощо. Витрати на релокацію – це заплановані витрати, які будуть понесені підприємством в певний період. При цьому дата переїзду вже запланована, тобто підприємство знає чітко період понесення витрат. А при створенні забезпечення період витрат достеменно не відомий.

Такі витрати є вимушеними і не передбачають виникнення зобов’язання щодо переїзду. І навіть за умови, якщо підприємство вже має укладені договори з підрядними організаціями на демонтаж, наладку, транспортування та встановлення обладнання, то ці контракти визначають суму майбутньої заборгованості, а не зобов’язання щодо релокації. На нашу думку, підстав створювати забезпечення немає.

Витрати на релокацію будуть визнаватися в періоді їх виникнення, як інші витрати діяльності відповідно до п. 29 НП(С)БО 16 (рах. 977), і не залежно від того, чи буде підприємство застосовувати податкові різниці, ці витрати зменшать фінрезультат у повній сумі. ПКУ не містить податкових різниць щодо витрат на релокацію підприємства.

 ***

Також читайте:

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 139 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік зарплати директора (єдиного працівника) у ТОВ: розподіл між рахунками 23 та 92
    Є ТОВ з одним працівником - це директор. Підприємство реалізує консультаційні послуги з питань інформатизації. Фактично директор як сам надає послуги, так і виконує адміністративну роботу – керує підприємством. Заробітню плату директора відносити на рахунок 92 чи 23? Можливо, зарплату слід якось розділяти між 92 і 23? Якщо розділяти, то які варіанти можливі?
    03.02.202647
  • Облік витрат простою та амортизації на СТО
    СТО обліковує витрати виробничої собівартості на рахунку 23. У січні 2026 року замовлень не було, фактично простій, рахунок 23 не закривається. Чи можна виплачений простій (2/3 окладу + ЄСВ) списати на субрахунок 949? Що робити з амортизацією обладнання, нарахованою на рахунок 23?
    03.02.202617
  • Придбання ендопротеза для працівника: особливості обліку та оподаткування
    Підприємство (платник ЄП Iv групи та ПДВ) планує оплатити ендопротез для свого працівника безпосередньо постачальнику-ФОП. Як оподаткувати та відобразити в обліку таку операцію? Чи може бути застосовано пп. 170.7.4 ПКУ?
    03.02.202619
  • Бухгалтерський облік ПЗ Windows Server вартістю 4900 грн
    Підприємство придбало програмне забезпечення Windows Server 2022 вартістю 4900 грн. На якому рахунку бухгалтерського обліку слід відобразити цей об’єкт?
    02.02.202636
  • Нюанси обліку матеріалів, придбаних за рахунок гранту
    Підприємство отримало грант на придбання матеріалів. Частину з них використано у виробництві для виготовлення прототипу готової продукції, на якому наразі проводяться тестування. Решта матеріалів залишається на складі. Як правильно відобразити ці операції в бухобліку? Коли визнавати доходи та витрати за такими операціями?
    02.02.202629