• Посилання скопійовано

Як класифікувати лізинг авто – оперативний чи фінансовий?

Як в обліку класифікувати лізинг авто, якщо договір названо оперативним (строк 4 роки з поверненням майна орендодавцю), але термін становить 80% від мінімального строку амортизації (5 років) згідно з ПКУ?

Класифікація в бухгалтерському обліку

Відповідно до пп. 4 НП(С)БО 14, фінансова оренда - оренда, що передбачає передачу орендарю всіх ризиків та вигод, пов’язаних з правом користування та володіння активом. Право власності на об’єкт фінансової оренди після закінчення строку оренди може передаватися або не передаватися. Оренда вважається фінансовою за наявності хоча б однієї з наведених нижче ознак:

  1. орендар набуває права власності на орендований актив після закінчення строку оренди;
  2. орендар має можливість та намір придбати об’єкт оренди за ціною, нижчою за його справедливу вартість на дату придбання;
  3. строк оренди становить більшу частину строку корисного використання (експлуатації) об’єкта оренди, навіть якщо право власності не передаватиметься;
  4. теперішня вартість мінімальних орендних платежів з початку строку оренди дорівнює або перевищує справедливу вартість об’єкта оренди;
  5. орендований актив має особливий характер, що дає змогу лише орендареві використовувати його без витрат на його модернізацію, модифікацію, дообладнання.

Оренда, яка не є фінансовою, вважається операційною.

Таким чином, для з’ясування того, яка є оренда для потреб відображення об’єкта в бухгалтерському обліку, потрібно перевірити всі п’ять ознак.

Якщо строк використання становить 5 років, а строк оренди 4 роки, то, очевидно, виконується третя ознака, а тому в бухгалтерському обліку переданий в оренду автомобіль слід відображати в порядку, передбаченому для фінансової оренди.

Але тут є такий нюанс. Строк корисного використання (експлуатації) визначає власник авто, а не орендар. 

Згідно з п. 4 НП(С)БО 7 строк корисного використання (експлуатації) - очікуваний період часу, протягом якого необоротні активи будуть використовуватися підприємством або з їх використанням буде виготовлено (виконано) очікуваний підприємством обсяг продукції (робіт, послуг).

Строк корисного використання (експлуатації) встановлюється підприємством (у розпорядчому акті) при визнанні цього об'єкта активом (при зарахуванні на баланс) (п. 23 НП(С)БО 7).

Відповідно до п. 24 НП(С)БО 7, при визначенні строку корисного використання (експлуатації) слід ураховувати:

  • очікуване використання об'єкта підприємством з урахуванням його потужності або продуктивності;
  • фізичний та моральний знос, що передбачається;
  • правові або інші обмеження щодо строків використання об'єкта та інші фактори.

Тобто, при встановленні строку корисного використання до уваги не береться мінімальний строк з пп. 138.3.3 ПКУ (5 років).

Очікування – це суб’єктивна попередня оцінка підприємством строку використання саме ним відповідного об’єкта ОЗ (автомобіля).

Наприклад, якщо підприємство-орендодавець очікує використовувати автомобіль 10 років, то строк використання буде 10 років, а тому в разі передачі в оренду на 4 роки третя ознака не дотримуватиметься.

А інше підприємство може встановити для себе, що використовуватиме автомобіль 4 роки, саме тільки на строк оренди, після чого його продасть. В такому разі строк використання буде 4 роки. 

Тож підкреслимо ще раз. Строк використання одного і того самого об’єкта на різних підприємствах буде різний. І при цьому немає підстав орієнтуватися для потреб бухгалтерського обліку на строк з пп. 138.3.3 ПКУ.

Але окрім строку, слід перевіряти дотримання й інших ознак.

 

Класифікація в податковому обліку

Поняття оперативного та фінансового лізингу наведене в пп. 14.1.97 ПКУ. Для фінансового лізингу також в цьому підпункті наведені ознаки, за дотримання хоча б однієї договір визнається договором фінансового лізингу.

Але в кінці п. «б» пп. 14.1.97 ПКУ зроблена приписка: «Незалежно від того, регулюється господарська операція нормами цього підпункту чи ні, сторони договору мають право під час укладення договору (правочину) визначити таку операцію як оперативний лізинг без права подальшої зміни статусу такої операції до закінчення дії відповідного договору».

Тобто, якщо сторони в договорі оренди вказали, що це договір оперативного лізингу, для потреб оподаткування такий договір буде договором оперативного лізингу. Навіть якщо дотримана хоча б одна з ознак договору фінансового лізингу з пп. 14.1.97 ПКУ.

 

Проблеми обліку

На жаль, незрозуміло яким чином вести облік, якщо в бухгалтерському обліку оренда буде фінансовою, а в податковому оперативною. Ані в НП(С)БО 14, ані в ПКУ це питання не врегульовано. Тому в разі виникнення такого розходження рекомендуємо звертатися за консультацією з бухгалтерського обліку до Мінфіну, а податкового обліку до податкової служби.

На наш погляд, такої ситуації варто уникати. Для коректного обліку і оподаткування оренда має бути однаковою як у бухгалтерському, так і в податковому обліку – або фінансовою, і там, і там, або оперативною, і там, і там.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025144