• Посилання скопійовано

Облік та оподаткування постачання за трьохстороннім договором, де покупець – резидент, а платник і постачальник -нерезидент

Підприємство – резидент України (платник податку на прибуток, ПДВ) уклало трьохсторонній договір на постачання обладнання, за яким постачальник – резидент Туреччини, платник – резидент США. Як відобразити в обліку та оподаткувати цю операцію?

Для підприємства-резидента отримане обладнання є безоплатно отриманим основним засобом.

Первісна вартість безоплатно отриманих основних засобів дорівнює їх справедливій вартості на дату отримання з урахуванням витрат, передбачених пп. 8 П(С)БО 7 (пп. 10 П(С)БО 7).

На нашу думку, якщо трьохсторонній договір укладено без пільгових умов, то зазначена сума в договорі і є справедливою вартістю обладнання.

Витрати, які збільшують первісну вартість ОЗ, наведені у пп. 8 П(С)БО 7, зокрема, це:

  • реєстраційні збори, державне мито та аналогічні платежі, що здійснюються в зв'язку з придбанням (отриманням) прав на об'єкт основних засобів;
  • суми ввізного мита;
  • суми непрямих податків у зв'язку з придбанням (створенням) основних засобів (якщо вони не відшкодовуються підприємству);
  • витрати зі страхування ризиків доставки основних засобів;
  • витрати на транспортування, установку, монтаж, налагодження основних засобів;
  • інші витрати, безпосередньо пов'язані з доведенням основних засобів до стану, у якому вони придатні для використання із запланованою метою.

Таким чином, первісна вартість безоплатно отриманих ОЗ збільшується на суму сплаченого ввізного мита, та брокерських послуг.

Щодо ПДВ, то податківці звертають увагу на те, що отримувач не оплачував безпосередньо товар і тому не має права на ПК. Тому має нарахувати ПЗ на суму отриманого кредиту відповідно до пп.198.5 ПКУ (ІПК від 03.05.2024 р. №2568/ІПК/99-00-21-03-02ІПК). І ці ПЗ будуть віднесені до первісної вартості обладнання:

  • Дт 152 Кт 424 – безоплатно отримано обладнання;
  • Дт 152 Кт 20,63,68 – додаткові витрати за наявності;
  • Дт 377 Кт 311- сплачено мито та ПДВ;
  • Дт152 Кт 377 – мито віднесено до вартості обладнання;
  • Дт 641 Кт 377 – віднесено до складу ПК ПДВ;
  • Дт 152 Кт 641 – включено до первісної вартості ПДВ
  • Дт 104 Кт 152 – введено в експлуатацію обладнання;
  • Дт 91,92 Кт 131 – амортизація;
  • Дт 424 Кт 745 – визнано дохід в частині нарахованої амортизації.

При визначенні дати оприбуткування обладнання підприємству  слід орієнтуватися на умови контракту і документи, які оформлюються за цим контрактом.

Датою здійснення операції для зарахування підприємством активів на баланс є дата, на яку підприємству переходять ризики й вигоди, пов'язані з правом власності на придбані (отримані) активи (товари)  (лист Мінфіну від 21.04.2009 р. №31-34000-20-27/11292). Ця дата може співпадати з датою повної оплати за цей товар, або ж з датою розмитнення такого товару при його ввезенні в Україну, або ж бути зовсім іншою – в залежності від домовленості сторін. Більш детально див. тут та тут.

 

Податок на прибуток

Для отримувача обладнання дохід визнається в частині визнаної амортизації.

Якщо підприємство застосовує різниці, то потрібно буде врахувати різниці щодо амортизації. Адже у податковому обліку не передбачено обмежень щодо нарахування амортизації на основні засоби, безоплатно отримані платником податку, тому такі основні засоби, які призначені для використання в господарській діяльності платника податку, підлягають амортизації згідно з п. 138.3 ПКУ.

 ***

Читайте також:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»