• Посилання скопійовано

Як обліковувати витрати на оренду земельної ділянки при будівництві об’єкта нерухомості?

Підприємство орендує земельну ділянку під майбутню забудову у фізособи. Як відобразити в обліку витрати на орендну плату, на розробку плану заїзду на територію, роботи з вирівнювання земельної ділянки?

Облік витрати на оренду земельних ділянок

При формуванні виробничої собівартості будівельних робіт під час спорудження нових об'єктів як підрядним, так і господарським способами використовують Методичні рекомендації №573.

Так, відповідно до пп. 3.3 Методрекомендацій №573 плата за оренду (лізинг) землі та майна відноситься до інших виробничих витрат (у складі інших прямих витрат), які можуть бути віднесені безпосередньо до конкретного об'єкта витрат за прямою ознакою.

Об'єктом витрат можуть бути:

  • окремі види будівельно-монтажних робіт;
  • об'єкт будівництва;
  • договір будівельного підряду.

Відповідно до об'єктів витрат розрізняють: собівартість окремих видів будівельно-монтажних робіт, собівартість об'єкта будівництва та собівартість робіт за договором будівельного підряду.

Своєю чергою, собівартість об'єкта будівництва - це прямі матеріальні витрати, прямі витрати на оплату праці, інші прямі витрати, а також змінні загальновиробничі та постійні розподілені загальновиробничі витрати, пов'язані з виконанням будівельно-монтажних робіт на конкретному об'єкті будівництва за весь період його будівництва (розд. І Методрекомендацій №573).

Таким чином, витрати на оренду земельних ділянок включають в собівартість об’єкта будівництва у складі інших прямих витрат, тобто такі витрати капіталізуються.

Оскільки при формуванні собівартості об'єкта будівництва важливим є саме період будівництва, а не вид оренди (операційна, фінансова), то наступним питанням є період капіталізації.

Загальна тривалість будівництва, а також тривалість і послідовність виконання окремих етапів робіт визначаються шляхом календарного планування відповідно до ДСТУ Б А.3.1-22:2013 (пп. 5.2.3 ДБН А.3.1-5:2016) і поділяється на два періоди – підготовчий та основний (пп. 4.3.3 ДСТУ Б А.3.1-22:2013).

Таким чином, витрати на оренду земельних ділянок можуть бути капіталізовані на підготовчому періоді і включені в подальшому в первісну вартість об’єкта будівництва. Після завершення будівельних робіт витрати на оренду в подальшому будуть визнаватися витратами періоду відповідно до НП(С)БО 16.

 

Облік витрат з вирівнювання земельних ділянок та планування заїзду

Відповідно до пп.6.3.2 ДБН А.3.1-5:2016, витрати на підготовку земельних ділянок та улаштування під'їзних шляхів відносять до підготовчих робіт при будівництві.

Своєю чергою, проведення улаштування під'їзних шляхів не можливе без розробки плану заїзду, а підготовка земельних ділянок за необхідності включає вирівнювання земельної ділянки. Враховуючи зазначене, витрати з вирівнювання та планування збільшують вартість будівництва і в обліку відображаються за дебетом рахунку 151 «Капітальне будівництво».

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Визначаємо виробничу собівартість сільгоспродукції
    Підприємство займається вирощуванням сільськогосподарської продукції – овочів. Як визначити виробничу собівартість за кожним видом продукції на рахунку 23 та за якими цінами відобразити в обліку вирощену продукцію на рахунку 26?
    23.01.202535
  • Бухоблік подарованих подарункових сертифікатів
    Підприємство роздрібної торгівлі випускає власні подарункові сертифікати та реалізує їх у своїх магазинах з метою збільшення продажів. У бухобліку відображає реалізовані сертифікати як передоплату від покупців. Підприємство планує акцію, в результаті якої певні покупці - фізособи отримають ці сертифікати (номіналом 5000 грн) у подарунок. Термін дії сертифікатів - 1 рік. З такого доходу фізосіб буде утримано ПДФО 18% (із застосуванням натуркоефіцієнта) та ВЗ 5%. Який бухоблік?
    23.01.2025601
  • Як відобразити в бухобліку зменшення резерву сумнівних боргів?
    ТОВ створило РСБ (резерв сумнівних боргів) на заборгованість нерезидента у валюті. Протягом року 2024 р. ця грошова валютна заборгованіть перераховувалася на кожну останню дату місяця (так передбачено обліковою політикою) за курсом НБУ. Результат перерахунку РСБ у 2024 році: Дт 362 Кт 714 на суму 2400000 грн; Дт 945 Кт 362 на суму 74000 грн. При цьому донарахування (зменшення) резерву за рахунок коливання гривневого еквівалента валютної заборгованості показували методом «сторно», за рік 2024 вийшло Дт 944 Кт 38 на суму 2326000 грн. Чи можна використовувати метод «сторно», якщо так, то на підставі якого документа? Які проведення краще зробити?
    22.01.202541
  • Незареєстрований СК у звіті про власний капітал
    На початок року було сальдо по внескам до незареєстрованого СК. Протягом року погасили, зареєстрували і запланували збільшення СК. Як відобразити у звіті про власний капітал сальдо внесків та операції з незареєстрованим, але заявленим до збільшення СК?
    21.01.2025254
  • Розбираємо на запчастини основний засіб
    ТОВ - платник податку на прибуток, ПДВ, планує розібрати власні кондиціонери на складові та використати ці запчастини при ремонті обладнання замовника. Чи можна розібрати ці кондиціонери та як це оформити?
    21.01.202564