Згідно з пп. 135.5.4 ПКУ, до інших доходів, зокрема, належить вартість товарів, робіт, послуг, безоплатно отриманих платником податку, крім випадків, коли операції з передання здійснюються між платником податку та його відокремленим підрозділом, які не мають статусу юридичної особи .
Згідно зі ст. 95 ПКУ, філії не є юридичними особами. Вони наділяються майном юрособи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.
Передача основних засобів головним підприємством відокремленому підрозділу здійснюється на підставі наказу керівника головного підприємства та накладної. Для оформлення внутрішнього переміщення основних засобів застосовується «Акт приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів» (форма №ОЗ-1). Бухгалтерський облік за такою операцією у сторін ведеться на субрахунку 683 «Внутрішньогосподарські розрахунки». Передача основних засобів від головного підприємства підрозділу, виділеному на окремий баланс, відображається за кредитом рахунка 10 (11) і дебетом субрахунка 683. Відповідно, їх одержання філією — зворотною кореспонденцією цих рахунків.
Таким чином, операція з передання основного засобу головним підприємством своїй філії не призводить до збільшення доходів і витрат ані в одного, ані в іншого.
Згідно з п. 144.1 ПКУ, амортизації підлягають, зокрема, витрати на придбання (створення) основних засобів, які використовуються в господарській діяльності. Фахівці Міндоходів у підкатегорії 110.09.01 ЄБПЗ зазначають, що відокремлений підрозділ (філія), який є самостійним платником податку на прибуток, може нараховувати амортизацію на основні засоби за умови використання їх у власній госпдіяльності, якщо він поніс витрати на його придбання (створення). Якщо ж такі витрати понесло головне підприємство, то незалежно від використання зазначених ОЗ у госпдіяльності відокремленого підрозділу, нарахування амортизації здійснюватиметься головним підприємством. Отже, амортизація в податковому обліку повинна нараховуватися не за місцем передання (переміщенням) ОЗ, а особою, яка понесла витрати на придбання ОЗ.
Що стосується ПДВ, то операція з передачі ОЗ головним підприємством філії не є об'єктом оподаткування. Згідно з пп. «а» та «б» п. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ, зокрема, є операції з поставки товарів на митній території України відповідно до ст. 186 ПКУ. Поставкою товарів вважається будь-яка передача права на розпорядження товарами як власник, у тому числі продаж, обмін або дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (пп. 14.1.191 ПКУ).
Як зазначалося вище з посиланням на ст. 95 ЦКУ, під час передання основних засобів від головного підприємства до філії право власності не змінюється, і, відповідно, така операція не є поставкою товарів, а отже і не є об'єктом оподаткування ПДВ. До того ж головне підприємство — платник ПДВ — здійснює облік своєї госпдіяльності та госпдіяльності філії як одного платника ПДВ. Тому під час передачі основних засобів у головного підприємства не виникає необхідності збільшувати податкові зобов'язання, а у філії не виникне права на податковий кредит.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись