• Посилання скопійовано

Правові підстави переоцінки земельної ділянки

Підприємство замовило оцінку земельної ділянки. Мета оцінки, яку зазначено у звіті з експертної грошової оцінки, – визначення ринкової вартості об’єкта оцінки для здійснення цивільно-правових угод. Чи може підприємство здійснити дооцінку майна у бухобліку, враховуючи таке формулювання мети оцінки?

Експертна грошова оцінка земельних ділянок – результат визначення вартості земельної ділянки та пов'язаних з нею прав оцінювачем (експертом з питань оцінки земельної ділянки) із застосуванням сукупності підходів, методів та оціночних процедур, що забезпечують збір та аналіз даних, проведення розрахунків і оформлення результатів у вигляді звіту (ст. 1 Закону про оцінку земель).

Така оцінка проводиться відповідно до Методики експертної грошової оцінки земельних ділянок, яка регламентує проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок усіх категорій земель під час укладання цивільно-правових угод та переоцінки основних фондів для бухгалтерського обліку згідно із законодавством.

Експертна грошова оцінка передбачає визначення ринкової (імовірної ціни продажу на ринку) або іншого виду вартості об'єкта оцінки (заставна, страхова, для бухгалтерського обліку тощо), за яку він може бути проданий (придбаний) або іншим чином відчужений на дату оцінки відповідно до умов угоди (п. 3 розд. І Методики експертної оцінки земельних ділянок).

При проведенні експертної грошової оцінки земельної ділянки використовується:

  • методичний підхід (капіталізація чистого операційного/рентного доходу;
  • зіставлення цін продажу;
  • урахування витрат на земельні поліпшення), який забезпечується найбільш повною інформацією про об'єкт оцінки.

Тобто метод оцінки обирається відповідно до наявного обсягу інформації, а мета лишається одна і таж – визначення вартості, за яку земельна ділянка може бути продана (придбана) або іншим чином відчужена на дату оцінки. 

І вже потім, така оцінка стає «відправною точкою» при укладанні цивільно-правових договорів (міна, дарування, оренда, купівля-продаж), підтвердження суми застави (сума застави може бути менше вартості майна), для страхування земельних ділянок та переоцінки в бухобліку.

Своєю чергою, переоцінка об'єкта основних засобів в обліку може бути проведена у разі, якщо залишкова вартість цього об'єкта суттєво відрізняється від його справедливої вартості на дату балансу (див. п.16 НП(С)БО 7).

Справедлива вартість – сума, за якою можна продати актив або оплатити зобов'язання за звичайних умов на певну дату (див. п.4 НП(С)БО 19).

Враховуючи зазначене, експертна оцінка земельних ділянок, проведена з метою укладання цивільно-правових договорів, може бути застосована для проведення переоцінки даного активу в обліку.

Зауважимо, що проведення переоцінки є правом, а не обов’язком. Проте, якщо переоцінку буде проведено хоч раз, то її необхідно буде проводити періодично і переоцінювати всю групу активів, до якої належить цей об’єкт.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік вирощування насіння, наданого замовником
    Сільгосппідприємство на IV групі ЄП (виконавець) уклало договір на вирощування насіння. Насіння надане замовником без переходу права власності, вирощене насіння буде реалізовано замовнику. Як це відобразити в обліку сільгосппідприємства?
    Сьогодні 11:126
  • Правові підстави переоцінки земельної ділянки
    Підприємство замовило оцінку земельної ділянки. Мета оцінки, яку зазначено у звіті з експертної грошової оцінки, – визначення ринкової вартості об’єкта оцінки для здійснення цивільно-правових угод. Чи може підприємство здійснити дооцінку майна у бухобліку, враховуючи таке формулювання мети оцінки?
    Сьогодні 09:4961
  • Облік гранту від Державного центру зайнятості
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, отримав грант від Державного центру зайнятості. Чи є це доходом ТОВ? Як обліковувати запаси, придбані за кошти гранту? Чи нараховувати амортизацію на ОЗ, придбані за кошти гранту? Чи є право на ПК у разі придбання запасів за кошти гранту?
    15.10.202428
  • Як нарахувати податок на нежитлову нерухомість, якщо в рішенні місцевої влади немає ставки для виробничої будівлі?
    Підприємству донараховано податок на нерухомість (виробнича будівля) за 2021 р. Податкова застосовує ставку 2021 р. 0,1%, яка встановлена для інших будівель в інших частинах міста. Але про виробничі будівлі в рішенні місцевої влади інформації немає. Чи є правові підстави такого підходу? Як відобразити в обліку таке донарахування?
    14.10.202438
  • Облік роялті, отриманого від нерезидента
    Підприємство надало нерезиденту послугу, отримавши роялті. Кошти від нерезидента, отримані за мінусом сплаченого нерезидентом податку. Нерезидент надав довідку про суму сплаченого податку, але підприємство не може зарахувати цю суму податку, бо має збитки. Як цю суму податку відобразити в обліку?
    11.10.202433