• Посилання скопійовано

Бухоблік продажу частини ОЗ

Підприємство для прохідної придбало основний засіб (вагончик) вартістю 1 000 000 грн. Частину цього вагончика розміром одна третя, та суму 333 333,33 грн підприємство продає третій особі. Як відобразити у бухобліку продаж частини вагончика?

На наш погляд, спершу вагончик, як об’єкт ОЗ, слід поділити на дві частини. Тож з одного об’єкта отримаємо два. Потім в загальному порядку відображається продаж однієї частини.

 

Поділ на частини

Про особливості поділу ОЗ на частини ми детально писали тут, тут.

За умовами даної ситуації вагончик буде поділено на дві частини:

1. перша, яка продаватиметься, вартістю 333 333,33 грн;

2. друга, яка залишатиметься, вартістю 666 666,67 грн (1 000 000 — 333 333,33).

Якщо на момент поділу вагончик вже введено в експлуатацію, і на нього нарахована амортизація, то сума нарахованої амортизації також поділяється пропорційно первісним вартостям поділеного ОЗ.

Якщо ж на момент поділу вагончик ще не введено в експлуатацію і він обліковується на рахунку 15, то поділ на два об’єкти відображається тільки в аналітиці рахунку 15. Оформити розподіл можна актом приймання-передачі ОЗ чи Актом розподілу ОЗ на частини, форму якого підприємство розробляє самостійно.

 

Облік продажу частини вагончика

Продаж виділеної і облікованої окремо частини вагончика відображається в бухгалтерському обліку в загальному порядку, прийнятому для продажу ОЗ. Про бухгалтерський облік продажу ОЗ можна почитати тут.

Спершу ця частина переводиться до складу необоротних активів, утримуваних для продажу:

  • Дт 286 Кт 15 чи 10 — за залишковою вартістю;
  • Дт 13 Кт 10 — списано знос, якщо він нараховувався.

А потім відображається продаж такої частини:

  • Дт 361 Кт 712 — на загальну суму продажу;
  • Дт 712 Кт 641 — нараховано ПЗ з ПДВ, якщо підприємство є платником ПДВ;
  • Дт 712 Кт 791 — дохід від продажу віднесено на фінрезультати;
  • Дт 943 Кт 286 — списана собівартість проданої частини вагончика;
  • Дт 791 Кт 943 — собівартість реалізації віднесена на фінрезультати;
  • Дт 311 Кт 361 — отримана оплата від покупця.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025144