• Посилання скопійовано

Бухоблік операцій в рамках документарного акредитива

Для розрахунків за ТМЦ підприємство-покупець відкрило документарний акредитив. Отримали кошти на покупку валюти та сформували покриття для оплати за документарним акредитивом. Як відображати в бухобліку розрахунки за акредитивом з банком, з контрагентом?

Правова сутність акредитиву визначена в ст. 1093 — ст. 1098 ЦКУ. У разі розрахунків за акредитивом банк (банк-емітент) за дорученням клієнта (платника) - заявника акредитива і відповідно до його вказівок або від свого імені зобов'язується провести платіж на умовах, визначених акредитивом, або доручає іншому (виконуючому) банку здійснити цей платіж на користь одержувача грошових коштів або визначеної ним особи — бенефіціара (ч. 1 ст. 1093 ЦКУ).

У разі відкриття покритого акредитива при його відкритті бронюються грошові кошти платника на окремому рахунку в банку-емітенті або виконуючому банку (ч. 2 ст. 1093 ЦКУ).

У разі відкриття непокритого акредитива банк-емітент гарантує оплату за акредитивом при тимчасовій відсутності коштів на рахунку платника за рахунок банківського кредиту.

Для виконання акредитива одержувач грошових коштів подає до виконуючого банку документи, які передбачені умовами акредитива, що підтверджують виконання всіх умов акредитива (ч. 1 ст. 1096 ЦКУ).

 

Бухгалтерський облік

Бухгалтерський облік господарських операцій в рамках імпорту товару, коли оплата здійснюється з використанням акредитиву, майже такий самий, як і при звичайній безготівковій оплаті. Детально це питання ми розглядали тут.

Наприклад, якщо спершу отримали товари від нерезидента, а оплата буде потім, то в загальному порядку оприбутковуються товари. На дату оприбуткування товарів відображається заборгованість перед нерезидентом. Заборгованість відображається як в іноземній валюті, так і в гривнях, із застосуванням офіційного валютного курсу НБУ.

Заборгованість є монетарною, тому за нею розраховуються курсові різниці.

Придбання іноземної валюти, яка зараховується на окремий банківський рахунок, з якого буде оплата нерезиденту:

  • Дт 333 Кт 311 — перераховано кошти банку для придбання іноземної валюти;
  • Дт 314 Кт 333 — зарахована іноземна валюта на окремий банківський рахунок (формування покриття для оплати за акредитивом);
  • Дт 92 Кт 333 — відображена комісія банку.

Але якщо іноземна валюта спершу зараховується на поточний валютний рахунок підприємства, з якого потім перераховується на окремий рахунок для формування покриття для оплати акредитивом, замість проведення Дт 314 Кт 333 будуть два проведення:

  • Дт 312 Кт 333 — зарахована іноземна валюта на поточний валютний рахунок;
  • Дт 314 Кт 312 — перерахована іноземна валюта на окремий банківський рахунок.

Поряд з цим, на наш погляд, слід суму перерахованої на окремий рахунок іноземної валюти відобразити на позабалансовому рахунку 05 «Гарантії та забезпечення надані».

Надалі за коштами на окремому рахунку в загальному порядку нараховується курсова різниця, на дату балансу і на дату здійснення господарської операції (перерахування коштів банком нерезиденту).

Зрештою, на дату перерахування банком коштів нерезиденту така оплата відображається в бухгалтерському обліку підприємства покупця:

  • Дт 632 Кт 314 – оплата постачальнику;
  • Дт 632 Кт 714 чи Дт 945 Кт 632 – відображена курсова різниця, яка утворилася на субрахунку 632;
  • Дт 314 Кт 714 чи Дт 945 Кт 314 – курсова різниця, утворена на субрахунку 314.

На дату оплати списується сума з позабалансового субрахунку 05.

На цьому все.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025144