• Посилання скопійовано

Як обліковувати витрати на вивезення товару до покупця-нерезидента?

Здійснили експорт заводу з доставкою до Чехії. Як обліковувати витрати, понесені на брокерські і транспортно-експедиційні послуги? Як сформувати фінансовий результат такого продажу?

При продажу основних засобів вони спочатку переводяться до складу групи вибуття, утримуваної для продажу, і обліковуються на рах. 286 за залишковою вартістю. Докладно про це ми писали тут

Якщо цей завод не використовувався в діяльності підприємства, а був придбаний саме  з метою продажу, то він є покупним товаром і обліковується на рах. 281. Собівартість такого товару формується відповідно до НП(С)БО 9. А саме, відповідно до п. 9 НП(С)БО 9 до первісної вартості товарів включаються транспортно-заготівельні   витрати та інші витрати,   які   безпосередньо  пов'язані  з  придбанням запасів і доведенням їх  до  стану,  в  якому  вони  придатні  для використання  у  запланованих  цілях.

Якщо цей завод був створений власними силами підприємства, то це готова продукція (рах. 26), собівартість якої визначається з урахуванням п. 11 – 16 НП(С)БО 16

У кожному випадку на рах. 286, 281, 27 буде сформована собівартість заводу, яка не включає в себе брокерські послуги та витрати на доставку його покупцю.

Відповідно до п. 17 НП(С)БО 16 витрати,  пов'язані  з  операційною  діяльністю,  які  не включаються   до  собівартості  реалізованої  продукції  (товарів, робіт, послуг), поділяються на адміністративні витрати, витрати на збут та інші операційні витрати. 

Оскільки ці витрати понесені виключно для того, щоб доставити товар покупцю, це будуть витрати на збут. І брокерські послуги, і транспортно-експедиційні можна віднести до однієї статті витрат, наприклад «доставка товарів покупцям». Безпосередньо в бухобліку вони не сформують окремий фінрезультат від цієї конкретної операції, тому що витрати на збут є витратами звітного періоду і не пов’язуються з конкретними одиницями запасів. Разом з витратами на продаж цього заводу у підприємства можуть бути інші витрати на збут, які теж обліковуються на рах. 93, але вони можуть бути пов’язані зі збутом інших товарів/послуг.

Проте в управлінському чи аналітичному обліку можна окремо врахувати їх як витрати, понесені для отримання доходу саме від продажу цього заводу. Зокрема, можна обліковувати всі витрати та доходи за однією номенклатурною групою.

Як формується фінрезультат, покажемо у таблиці (цифри умовні).

Бухоблік продажу завода та супутніх витрат на його доставку покупцю

Зміст господарської операції

Д-т

К-т

Сума, тис. грн

Передання заводу від постачальника до покупця – списання собівартості. Аналітикою по рахунках 901, 902, 943 може бути номеклатурна група «завод»

901

902

943

26

281

286

1000

Передання заводу від постачальника до покупця – визнання доходу. Аналітикою по рахунках 701, 702, 712 може бути номеклатурна група «завод»

361

701

702

712

1600

Витрати на послуги брокера. На рахунку 93 також можна вести облік за номенклатурними групами, якщо це реалізовано у програмному забезпеченні

93

631

4

Витрати на транспортно-експедиційні послуги

93

631

140

Формування фінрезультату:

 

 

 

Списання витрат на фінрезультат в частині собівартості заводу

791

901, 902, 943

1000

Списання витрат на доставку заводу до покупця

791

93

144

Списання доходів на фінрезультат

701

702

712

791

1600

В результаті цих операцій на рах. 791 сформується кредитове сальдо – прибуток: 1600 – 1000 – 144 = 456 тис. грн

х

791

456

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Списання матеріалів замовника в будівництві: документальне оформлення
    На підставі якого документу ТОВ-замовник будівництва має списувати власні будівельні матеріали, передані генеральному підряднику, після отримання від нього акту виконаних робіт та підсумкової відомості ресурсів? Чи потрібно підписувати такий документ з генпідрядником?
    Сьогодні 14:2757
  • Продаж авто підприємством: облік та оподаткування
    Підприємство продає автомобіль, який перебував на балансі у складі ОЗ. Які особливості оподаткування (ПДВ, податок на прибуток) та бухобліку?
    Сьогодні 10:14269
  • Витрати на страхування КАСКО та ОСЦПВ: як облікувати?
    ТОВ уклало договори страхування КАСКО та ОСЦПВ. На підставі яких первинних документів можна віднести на витрати страхові платежі по КАСКО і ОСЦПВ?
    20.05.2025136
  • Нестача пального: нюанси обліку та оподаткування
    У водія під час рейсу в Німеччині було викрадено дизпаливо (бак зламано). Частина пального була заправлена в Європі, частина – в Україні. Подія сталася 26.04.2025 р., пояснення водій надав 05.05.2025 р. Як і коли нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ? Як списати нестачу з позабалансового рахунку, якщо поліцію не викликали і винна особа не встановлена?
    20.05.202533
  • Визначення категорії підприємства за балансовою вартістю активів та курсом євро
    Як правильно визначити балансову вартість активів для віднесення підприємства до певної категорії (мікро-, мале, середнє, велике) згідно з українським законодавством? Які саме рядки Балансу слід враховувати? Який курс євро: на дату балансу чи середньорічний – необхідно використовувати для перерахунку показників, виражених в євро?
    20.05.202567