• Посилання скопійовано

Облік бібліотечних фондів в кав’ярні

Підприємство придбало книги для розміщення у кав’ярні для безоплатного користування клієнтами. Останні можуть взяти почитати і повернути на місце. Але наявність книг не відслідковують. Тож клієнти можуть і не повернути книги. Як обліковувати такі книги?

Бібліотечні фонди

Чи є підстави обліковувати книги у складі необоротних активів, як бібліотечні фонди?

Про облік бібліотечних фондів ми писали, приміром, тут. Бібліотечні фонди обліковуються у складі необоротних активів на субрахунку 111.

Бібліотечні фонди – це упорядковане зібрання документів, які зберігаються в бібліотеці.

Детальний облік бібліотечних фондів веде бібліотекар у книгах сумового обліку та регістрах індивідуального обліку, які заповнюються відповідно до Інструкції №22 (від 03.04.2007 р).

Очевидно, що в розглядуваній ситуації немає бібліотечних фондів. Тому і немає підстав обліковувати книги у складі бібліотечних фондів.

 

МШП чи необоротні активи

Розміщені в кав’ярні книги не відразу використовуються в діяльності, а використовуються протягом певного часу. Тому, на наш погляд, вони можуть бути обліковані в складі МШП чи необоротних активів.

Якщо строк служби до року, слід облікувати як МШП. Більше року – як необоротні активи. Але за умовами запитання книги розміщуються в кав’ярні вільно. Тож будь-який відвідувач може забрати книги, повернути або не повернути. Таким чином, встановити очікуваний термін служби книг немає можливості. Можна припустити, що за такого вільного порядку строк використання буде меншим за рік. Тож очікуваний строк – менше року.

А тому, на наш погляд, такі книги слід обліковувати, як МШП. Детально про облік МШП можна почитати тут.

Придбані книги обліковують на рахунку 22. А при видачі в користування (розміщенні в кав’ярні) списуються до складу витрат:

  • Дт 93 Кт 22.

Поряд з цим, ведеться оперативний облік у кількісному вираженні, наприклад, у журналі обліку. Періодично книги інвентаризують і відсутні книги списують з оперативного обліку.

Недолік цього варіанту обліку в тому, що неможливо встановити більш-менш доречний строк їх служби. Навіть для МШП має бути встановлено такий строк, приміром, рік. Але якщо книги зникнуть до цього строку, за обліковими правилами слід визнавати нестачу. Але ж в розглядуваній ситуації це некоректно. Тому, на наш погляд, найдоречніше обліковувати за варіантом роздаткового матеріалу.

 

Роздатковий матеріал

На наш погляд, в розглядуваній ситуації книги є своєрідним роздатковим матеріалом, їх розміщення в кав’ярні подібне до безоплатних роздач рекламних матеріалів. Адже книги розміщені в кав’ярні і надалі облік книг не ведеться. Книги як роздатковий матеріал можна обліковувати на субрахунку 209, а при розміщенні в кав’ярні списувати на витрати:

  • Дт 93 Кт 209.

Такий захід, на наш погляд, має рекламний характер, що направлений на більше залучення клієнтів. Тож підприємству доречно оформити такий захід відповідними документами. Детально про це можна почитати тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    Сьогодні 12:0926
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202527
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202578
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518