• Посилання скопійовано

Сумовий облік бібліотечних фондів

Громадська організація створює бібліотеку на підприємстві. Деталізований облік книг буде вести бібліотекар. Як оприбутковувати книги сумовим обліком та вводити в експлуатацію? Кількість 1 шт, а суму загальну накладної?

Згідно з пп. 5.2.1 П(С)БО 7, бібліотечні фонди належать до інших необоротних матеріальних активів. 

Відповідно до ст. 1 Закону №32, бібліотечні фонди – це упорядковане зібрання документів, які зберігаються в бібліотеці. Бібліотечні фонди створюються відповідно до потреб користувачів бібліотеки.

Облік книг поділяється на сумарний та індивідуальний. Сумарний облік книг  здійснюється партіями на підставі супровідних документів (рахунок-фактура, опис,  накладна, реєстр, акт тощо) бібліотекарем за Книгою  сумарного  обліку бібліотечного фонду (додатки 1-3) (п. 4.1-п.4.4 Інструкції №22). 

Тобто детальний облік бібліотечних фондів веде бібліотекар у книгах сумового обліку та регістрах індивідуального обліку, які заповнюються відповідно до Інструкції №22. А матеріально відповідальна особа присвоює інвентарні номери примірникам бібліотечного фонду. А вже після взяття книг на сумарний облік бібліотекар передає супровідні документи на них до бухгалтерії.

Якщо на підприємстві створена бібліотека, то для обліку книг застосовується рахунок 111 «Бібліотечні фонди», на який вони зараховуються незалежно від їх вартості, з присвоєнням кожній книзі інвентарного номеру, якщо одієї книги декілька примірників можна створити групу з присвоєнням інвентарних номерів через дефіс. Також бухгалтерія веде сумовий облік бібліотечних фондів в Інвентарній картці групового обліку основних засобів типової форми №ОЗ-9

Згідно з пп. 138.3.1 ПКУ, розрахунок амортизації основних засобів або нематеріальних активів здійснюється відповідно до НП(С)БО або МСФЗ з урахуванням обмежень, встановлених пп. 14.1.138 ПКУ, пп. 138.3.2 – 138.3.4 ПКУ. Амортизація нараховується за одним із методів визначених п. 27 П(С)БО 7, крім "виробничого" методу.

У податковому обліку в цілях оподаткування бібліотечні фонди не вважаються основними засобами, оскільки не відповідають його визначенню (пп. 14.1.138 ПКУ), хоч і включені до групи 10 основних засобів (пп. 138.3.3 ПКУ). На це в своєму листі від 14.02.2018 р. №612/6/99-99-15-02-02-15/ІПК також звертає увагу ДФСУ.

Отже, вартість бібліотечних фондів не підлягає амортизації у податковому обліку.

Відображення різниць, які виникають при нарахуванні амортизації необоротних активів та передбачають коригування фінансового результату до оподаткування на підставі пп. 138.1, 138.2 ПКУ, здійснюється у рядках 1.1.1 та 1.2.1 АМ додатка РІ декларації з податку на прибуток:

  • у рядку 1.1.1 додатка РІ - сума нарахованої амортизації основних засобів або нема-теріальних активів відповідно до НП(С)БО та МСФЗ;
  • у рядку 1.2.1 АМ додатка РІ - сума розрахованої амортизації основних засобів або нематеріальних активів відповідно до пп. 138.3 ПКУ.

Отже, у рядках 1.1.1 та 1.2.1 АМ додатка РІ зазначаються різниці, які виникають при нарахуванні амортизації основних засобів або нематеріальних активів без врахування амортизації малоцінних необоротних матеріальних активів та бібліотечних фондів.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    Сьогодні 11:1118
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    Сьогодні 09:0467
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    Сьогодні 08:0131
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528