• Посилання скопійовано

Дооцінка ОЗ, внесених до статутного капіталу

Учасником, якому належить 100% частки статутного капіталу ТОВ, були внесені ОЗ (нерухоме майно) як внесок до СК. Нерухомість на даний час не використовується, тому не введена в експлуатацію. ТОВ пізніше провело оцінку майна і дооцінило цю нерухомість. Як така дооцінка відображається в бухобліку?

Внесення ОЗ до статутного капіталу

Первісною вартістю основних засобів, що внесені до статутного капіталу    підприємства,    визнається   погоджена   засновниками (учасниками)  підприємства  їх  справедлива вартість з урахуванням витрат, передбачених пунктом 8 НП(С)БО 7 (див. п. 10 НП(С)БО 7).

Своєю черго, в п. 8 НП(С)БО 7 наведені різні витрати, пов’язані з придбанням (отриманням) ОЗ, наприклад, витрати, пов’язані з реєстрацією об’єкта тощо.

Справедлива вартість - сума, за якою можна продати актив або оплатити зобов'язання за звичайних умов на певну дату (п. 4 НП(С)БО 7).

Бухгалтерське проведення з отримання ОЗ як внеску до СК наведена в п. 18 додатку до Методрекомендацій №561:

  • Дт 10 Кт 46 – на справедливу вартість ОЗ.

Тобто, при отриманні внеску до СК рахунок 15 не застосовується, ОЗ відразу оприбутковуються в складі ОЗ.

Якщо, крім того, емітент самостійно здійснив реєстраційні та інші подібні витрати, пов’язані з отриманням ОЗ, то вони вже відображаються у складі капітальних інвестицій:

  • Дт 15 Кт 685 тощо – на суму таких витрат;
  • Дт 641 Кт 685 – на суму ПДВ, якщо у витратах є ПДВ і підприємство отримувач є платником ПДВ.

Надалі на суму таких витрат збільшується первісна вартість ОЗ, внесеного до СК:

  • Дт 10 Кт 15.

 

Чи потрібно нараховувати амортизацію таких ОЗ?

Згідно з пп. 23 НП(С)БО 7 нарахування амортизації здійснюється протягом строку корисного використання (експлуатації) об'єкта, який встановлюється підприємством (у розпорядчому акті) при визнанні цього об'єкта активом (при зарахуванні на баланс), і призупиняється на період його реконструкції, модернізації, добудови, дообладнання та консервації.

Нарахування амортизації починається з місяця, наступного за місяцем, у якому об'єкт основних засобів став придатним для корисного використання (див. пп. 29 НП(С)БО 7).

Тобто, якщо отриманий об’єкт ОЗ придатний для використання, він починає амортизуватися, незалежно від того, чи використовується фактично цей об’єкт.

Виходячи з наведених норм НП(С)БО 7 отриманий на баланс об’єкт нерухомості повинен амортизуватися, на наш погляд, починаючи з місяця, наступного за місяцем отримання об’єкта на баланс.

Але для уникнення непорозумінь з цього питання можна отримати консультацію від Мінфіну, який згідно з ч. 2 ст. 6 Закону про бухоблік, є в Україні державним органом, який регулює питання методології бухобліку.

 

Дооцінка ОЗ

Детально особливості переоцінки ОЗ ми розглядали тут.

Особливості переоцінки не залежать від того, яким чином ОЗ потрапили на баланс підприємства, наприклад, незалежно від того, такі ОЗ придбані підприємством за плату чи отримані як внесок до СК. В обох випадках особливості переоцінки будуть однакові.

Сума дооцінки залишкової вартості об'єкта основних засобів включається до складу капіталу у дооцінках (див. п. 19 НП(С)БО 7). Тобто, сума дооцінки збільшує субрахунок 411.

Залишок на субрахунку 411 включають до складу нерозподіленого прибутку (Дт 411 Кт 441), згідно з обліковою політикою підприємства:

  • пропорційно до нарахованої амортизації дооціненого ОЗ (щомісяця, щокварталу чи раз на рік) або
  • один раз під час вибуття об’єкта ОЗ.

На статутний капітал дооцінка ОЗ, внесеного до СК, не впливає.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202562
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025153