• Посилання скопійовано

Урожай низької якості: що в обліку?

Частина урожаю пшениці має значний відсоток сміттєвої домішки (інколи 90%). Витрати на збирання понесені. Продаж такий урожай як товар неможливо. Як класифікувати та відобразити дану операцію в обліку?

Вирощування сільськогосподарських культур завжди трудомісткий та складний процес, що дуже сильно залежить від зовнішніх факторів, зокрема природних умов. Тому великої уваги потребує не тільки посів, а й вчасне збирання урожаю.

Одним з варіантів перевірки, чи доцільно збирати урожай є «пробний захід», коли підприємство збирає певну кількість урожаю з ділянки (до 5 га). І як результат - визначається стан посівів (урожайність, вологість, рівень мертвих відходів) і час збирання. Також підприємства використовують візуальну оцінку та інше - агроном/особа, що має досвід в сфері агрономії, визначає стан посівів та період збирання. Тому якщо посіви значною мірою пошкоджені, то це має бути відомо до початку збирання урожаю.

В цьому випадку визначається причина (форс-мажор, зокрема засуха, неможливість доступу до полів в період воєнного стану, порушення технологічного процесу тощо) та економічний ефект.

Форс-мажор потребує підтвердження – актування проводиться з залученням представників ОТГ та підприємства, окремо доцільно отримати сертифікат від ТПП. Якщо причиною стали погодні умови, то додатково до акту додається довідка з Гідрометеоролічного центру. Після підтвердження втрати посівів, залишки можуть бути використані як добриво. Про облік загиблих посівів див. тут.

Відповідно до наведеної умови ТОВ вирішило зібрати урожай. І в цьому випадку весь процес документування проводиться в загальному порядку.

Відправлення зерна з поля оформляється на основі одного відповідних первинних документів, наприклад, талонів/путівок/реєстрів приймання зерна (форми затверджені ще за часів СРСР та втратили чинність) або самостійно розроблених документів, з урахуванням вимог Закону про бухоблік. Після зважування зерна вагар вносить дані до талонів/путівок/реєстрів, окремо складаючи реєстр вагаря, чи заповнює інші подібні документи.

На нашу думку, на етапі оприбуткування зерна пшениці в склад підприємству необхідно оцінити економічний ефект, а для цього визначити якісні характеристики зерна.

Якість зерна та продуктів його переробки, що виробляються в Україні або ввозяться на митну територію України, має відповідати нормативно-правовим актам. Якість експортного зерна та продуктів його переробки може відповідати вимогам, що зафіксовані сторонами в експортному контракті (ст. 21 Про зерно та ринок зерна в Україні).

Оцінку якісних характеристик проводять відповідні акредитовані лабораторії на основі ДСТУ 3768:2019 «Пшениця. Технічні умови».

Отримавши результат аналізу підприємство визначає напрямок використання зерна.

Звертаємо увагу, що рішення безпосередньо за керівником – як ідентифікувати такий урожай і що робити далі.

Наступним кроком є формування комісії та прийняття рішення:

1) Доробка. Після доробки підприємство отримає зерно пшениці та зернові відходи, що можуть бути реалізовані, та «мертві відходи»;

Передача на доробку може оформлятися накладною (ВЗСГ-8). Господарські операції доробки можуть можуть офрормлятися документами, форми яких затверджені Наказом Мінекономіки від 08.04.2021 р. №728. Наприклад, доробка зерна оформляється Розпорядженням-актом на доробку зерна, насіння олійних культур, типової форми №34. Або ж складається акт, самостійно розроблений підприємством.

Облік отриманого після доробки зерна та зернових відходів проводиться на рахунку 27 «Продукція сільськогосподарського виробництва» з виділенням додаткових аналітичних рахунків. На вартість мертвих відходів рахунок 23 сторнують методом «червоне сторно». Так як такі відходи не можуть бути визнані активом і в подальшому використані.

«Мертві відходи» необхідно буде утилізувати. Їх вилучення та утилізацію актуємо.

Зрозуміло, що кількість відходів буде значна і перевищуватиме межі в звичайних умовах. Тому обґрунтовувати їх буде потрібно. І вірогідніше всього ДПС буде ідентифікувати дані понаднормові витрати по аналогії з природним убутком і наполягати на нарахуванні компенсуючих зобов’язань відповідно до пп. 198.5 ПКУ. Подібний висновок читаємо в консультації ДПС при відповіді на питання в ЗІР (101.04): «Як в податковому обліку з ПДВ відображається операція зі списання товарів в межах норм та/або понад норми природного убутку, які втратили товарний вигляд?»

Та наразі є судова практика щодо цього питання. Так в Постанові Другого апеляційного адмінсуду від 27.01.2020 р. у справі №440/2891/19 визначено, що доробка є технологічним процесом в межах господарської діяльності. Тому, на нашу думку, донараховувати ПДВ в розглядуваній ситуації не потрібно.

Щоправда, собівартість такої доробленої продукції може бути зависокою, а ціна її продажу бути меншою за собівартість. Це може викликати додаткові претензії податківців з приводу необхідності нарахування компенсуючого ПДВ.

Для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.

2) Продаж продукції в тому вигляді в якому є, якщо звичайно є покупець. Якщо продукція буде продаватися як відходи, то за рішенням комісії її необхідно буде спочатку перевести до складу відходів;

3) Утилізація. В цьому випадку підприємству необхідно буде нараховувати компенсуюче ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ, за аналогією з загиблими посівами.

З наведеного вище випливає, що доробка доцільна і можлива, якщо після неї можна продати продукцію з певним зиском. А от зиск буде незначним, то може бути доречнішим або продати в непереробленому вигляді, або утилізацувати.

 ***

Додатково читайте: Як сільгосппідприємствам заповнювати нову форму статзвіту №37-сг?

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518