• Посилання скопійовано

Урожай низької якості: що в обліку?

Частина урожаю пшениці має значний відсоток сміттєвої домішки (інколи 90%). Витрати на збирання понесені. Продаж такий урожай як товар неможливо. Як класифікувати та відобразити дану операцію в обліку?

Вирощування сільськогосподарських культур завжди трудомісткий та складний процес, що дуже сильно залежить від зовнішніх факторів, зокрема природних умов. Тому великої уваги потребує не тільки посів, а й вчасне збирання урожаю.

Одним з варіантів перевірки, чи доцільно збирати урожай є «пробний захід», коли підприємство збирає певну кількість урожаю з ділянки (до 5 га). І як результат - визначається стан посівів (урожайність, вологість, рівень мертвих відходів) і час збирання. Також підприємства використовують візуальну оцінку та інше - агроном/особа, що має досвід в сфері агрономії, визначає стан посівів та період збирання. Тому якщо посіви значною мірою пошкоджені, то це має бути відомо до початку збирання урожаю.

В цьому випадку визначається причина (форс-мажор, зокрема засуха, неможливість доступу до полів в період воєнного стану, порушення технологічного процесу тощо) та економічний ефект.

Форс-мажор потребує підтвердження – актування проводиться з залученням представників ОТГ та підприємства, окремо доцільно отримати сертифікат від ТПП. Якщо причиною стали погодні умови, то додатково до акту додається довідка з Гідрометеоролічного центру. Після підтвердження втрати посівів, залишки можуть бути використані як добриво. Про облік загиблих посівів див. тут.

Відповідно до наведеної умови ТОВ вирішило зібрати урожай. І в цьому випадку весь процес документування проводиться в загальному порядку.

Відправлення зерна з поля оформляється на основі одного відповідних первинних документів, наприклад, талонів/путівок/реєстрів приймання зерна (форми затверджені ще за часів СРСР та втратили чинність) або самостійно розроблених документів, з урахуванням вимог Закону про бухоблік. Після зважування зерна вагар вносить дані до талонів/путівок/реєстрів, окремо складаючи реєстр вагаря, чи заповнює інші подібні документи.

На нашу думку, на етапі оприбуткування зерна пшениці в склад підприємству необхідно оцінити економічний ефект, а для цього визначити якісні характеристики зерна.

Якість зерна та продуктів його переробки, що виробляються в Україні або ввозяться на митну територію України, має відповідати нормативно-правовим актам. Якість експортного зерна та продуктів його переробки може відповідати вимогам, що зафіксовані сторонами в експортному контракті (ст. 21 Про зерно та ринок зерна в Україні).

Оцінку якісних характеристик проводять відповідні акредитовані лабораторії на основі ДСТУ 3768:2019 «Пшениця. Технічні умови».

Отримавши результат аналізу підприємство визначає напрямок використання зерна.

Звертаємо увагу, що рішення безпосередньо за керівником – як ідентифікувати такий урожай і що робити далі.

Наступним кроком є формування комісії та прийняття рішення:

1) Доробка. Після доробки підприємство отримає зерно пшениці та зернові відходи, що можуть бути реалізовані, та «мертві відходи»;

Передача на доробку може оформлятися накладною (ВЗСГ-8). Господарські операції доробки можуть можуть офрормлятися документами, форми яких затверджені Наказом Мінекономіки від 08.04.2021 р. №728. Наприклад, доробка зерна оформляється Розпорядженням-актом на доробку зерна, насіння олійних культур, типової форми №34. Або ж складається акт, самостійно розроблений підприємством.

Облік отриманого після доробки зерна та зернових відходів проводиться на рахунку 27 «Продукція сільськогосподарського виробництва» з виділенням додаткових аналітичних рахунків. На вартість мертвих відходів рахунок 23 сторнують методом «червоне сторно». Так як такі відходи не можуть бути визнані активом і в подальшому використані.

«Мертві відходи» необхідно буде утилізувати. Їх вилучення та утилізацію актуємо.

Зрозуміло, що кількість відходів буде значна і перевищуватиме межі в звичайних умовах. Тому обґрунтовувати їх буде потрібно. І вірогідніше всього ДПС буде ідентифікувати дані понаднормові витрати по аналогії з природним убутком і наполягати на нарахуванні компенсуючих зобов’язань відповідно до пп. 198.5 ПКУ. Подібний висновок читаємо в консультації ДПС при відповіді на питання в ЗІР (101.04): «Як в податковому обліку з ПДВ відображається операція зі списання товарів в межах норм та/або понад норми природного убутку, які втратили товарний вигляд?»

Та наразі є судова практика щодо цього питання. Так в Постанові Другого апеляційного адмінсуду від 27.01.2020 р. у справі №440/2891/19 визначено, що доробка є технологічним процесом в межах господарської діяльності. Тому, на нашу думку, донараховувати ПДВ в розглядуваній ситуації не потрібно.

Щоправда, собівартість такої доробленої продукції може бути зависокою, а ціна її продажу бути меншою за собівартість. Це може викликати додаткові претензії податківців з приводу необхідності нарахування компенсуючого ПДВ.

Для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.

2) Продаж продукції в тому вигляді в якому є, якщо звичайно є покупець. Якщо продукція буде продаватися як відходи, то за рішенням комісії її необхідно буде спочатку перевести до складу відходів;

3) Утилізація. В цьому випадку підприємству необхідно буде нараховувати компенсуюче ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ, за аналогією з загиблими посівами.

З наведеного вище випливає, що доробка доцільна і можлива, якщо після неї можна продати продукцію з певним зиском. А от зиск буде незначним, то може бути доречнішим або продати в непереробленому вигляді, або утилізацувати.

 ***

Додатково читайте: Як сільгосппідприємствам заповнювати нову форму статзвіту №37-сг?

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202412
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442