• Посилання скопійовано

Зміна строку використання ОЗ

Підприємство, платник податку на прибуток і ПДВ, в 2022 році придбало ноутбуки, які ввело в експлуатацію і за якими встановило строк служби - 36 місяців. Але протягом 2023-2024 років придбано нові ноутбуки, відтак ноутбуки 2022 року вже є морально застарілими. Чи можна зменшити строк їх використання до 24 місяців?

Строк корисного використання (експлуатації) - очікуваний період часу, протягом якого необоротні активи будуть використовуватися підприємством або з їх використанням буде виготовлено (виконано) очікуваний підприємством обсяг продукції (робіт, послуг) (п. 4 НП(С)БО 7).

Відповідно до пп. 24 НП(С)БО 7 при визначенні строку корисного використання (експлуатації) слід ураховувати:

  • очікуване використання об'єкта підприємством з урахуванням його потужності або продуктивності;
  • фізичний та моральний знос, що передбачається;
  • правові або інші обмеження щодо строків використання об'єкта та інші фактори.

Строк корисного використання (експлуатації) об'єкта встановлюється підприємством (у розпорядчому акті) при визнанні цього об'єкта активом (при зарахуванні на баланс) (див. пп. 23 НП(С)БО 7).

Таким чином, строк корисного використання – це очікуваний строк використання. Тобто, строк, в який планують використовувати об’єкт.

Але фактичний строк може відрізнятися від очікуваного (планованого). Тож щоб наблизити очікуваний строк до фактичного, строк переглядають.

З цього приводу в пп. 25 НП(С)БО 7 зазначено, що строк корисного використання (експлуатації) та ліквідаційна вартість об'єкта основних засобів переглядаються на кінець звітного року у разі зміни очікуваних економічних вигод від його використання. Амортизація  об'єкта основних засобів нараховується, виходячи з нового строку корисного використання та ліквідаційної вартості, починаючи з місяця, наступного за місяцем зміни строку корисного використання та/або ліквідаційної вартості.

Таким чином, для ноутбуків, введених в експлуатацію в 2022 році, строк використання для потреб нарахування амортизації можна переглянути на кінець року – на кінець 2022 року, на кінець 2023 року, на кінець 2024 року.

Про особливості перегляду можна почитати тут.

Поряд з цим НП(С)БО 7 не передбачає можливість перегляду строку серед року. Тож якщо на кінець 2024 року підприємство все ще користуватиметься ноутбуками 2022 року, і плануватиметься, що вони будуть використовуватися і в наступному, 2025 році, підприємство може переглянути строк використання.

Але якщо ноутбуки введені в експлуатацію в 2022 році, підприємство не може переглянути строк використання для таких ноутбуків у 2024 році до 24 місяців. Адже, по-перше, строк потрібно переглядати тільки на кінець року. По-друге, в разі такого перегляду на кінець року строк 24 місяці буде таким, що вже сплив. Але в такому разі перегляд строку не має сенсу.

 

Що робити з ноутбуками, які не використовуються: три варіанти

Варіант 1. Списання ноутбуків з балансу. Відповідно до пп. 33 НП(С)БО 7 об'єкт основних засобів вилучається з активів (списується з балансу) у разі його вибуття внаслідок безоплатної передачі або невідповідності критеріям визнання активом. Тобто, якщо підприємство вже не буде використовувати ноутбуки 2022 року, вони списуються з балансу внаслідок невідповідності критеріям визнання активом. Детально про облік вибуття ОЗ ми писали тут.

Але слід врахувати норми абз. 1 пп. 189.9 ПКУ, за якими ліквідація ОЗ з точки зору оподаткування ПДВ є постачанням ОЗ, тому на вартість списаних ОЗ за звичайними цінами, але не нижче балансової, слід нарахувати ПДВ. Не нараховується ПДВ тільки якщо ОЗ знищені чи розібрані, внаслідок чого вже не можуть використовуватися за призначенням (див. абз. 2 пп. 189.9 ПКУ). Розбирання ОЗ слід підтвердити документально, наприклад, Актом на списання ОЗ.

Щоправда, з даного питання випливає, що навряд чи підприємство буде розбирати ноутбуки, придбані в 2022 році. Адже їх можна використати іншим чином, наприклад, передати іншим особами безоплатно чи продати.

Варіант 2. Безоплатна передача. Бухоблік і оподаткування ПДВ і податком на прибуток при безоплатній передачі ОЗ детально розглянуті тут. Разом з тим, при безоплатній передачі майна фізособі слід утримати ПДФО і ВЗ. Детально про це тут

Варіант 3. Продаж ОЗ (ноутбуків). Бухгалтерський облік і оподаткування ПДВ і податком на прибуток господарських операцій продажу ОЗ детально розглянуті тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025144