• Посилання скопійовано

Створення презентаційної книги про підприємство

ТОВ планує виготовити презентаційну книгу-буклет про його діяльність та передати її партнерам. Витрати на створення книги включають: розробку макета – 1000 грн, друк 10 екземплярів – 12000 грн. Як відобразити цю операцію в обліку? Який порядок оподаткування?

У податківців щодо цього питання сформувалося два підходи:

Перший викладено у листі від 13.06.2006 р. №6421/6/16-1515-26«Розповсюдження матеріального носія реклами, який містить у собі інформацію про діяльність підприємства та який не можна використати ні в господарській діяльності, ні по-іншому, крім застосування його як носія (джерела) інформації (наприклад, прайс-листи, рекламні проспекти, брошури, каталоги, буклети тощо), за своєю суттю не підпадає під поняття поставки товарів (робіт, послуг), а тому не є об'єктом оподаткування».

Тобто безкоштовна роздача буклетів не є об’єктом оподаткування ПДВ. В бухобліку рекламні матеріали списуються до витрат підприємства як витрати на рекламу: Дт 93 Кт 209. Документальне підтвердження – наказ керівника про розповсюдження рекламних матеріалів та акт їх списання.

Дт 209* Кт 685 833,33 витрати на створення макета;

  • Дт 644 Кт 685 166,67 ПДВ, складено ПН;
  • Дт 641 Кт 644 166,67 - ПДВ, зареєстровано ПН.
  • Дт 209 Кт 685 10000 - витрати на друк буклетів;
  • Дт 644 Кт 685 2000 ПДВ, складено ПН;
  • Дт 641 Кт 644 2000 - ПДВ, зареєстровано ПН;
  • Дт 93 Кт 209 10833,33 - безоплатна роздача;

*Щодо розробки макету, то тут є декілька варіантів. Якщо ТОВ розробило макет під певну партію буклетів, то їх можна обліковувати на рахунку 39 «Витрати майбутніх періодів» і вже потім потроху включати у вартість буклетів. Алеякщо витрати незначні, то їх можна включити у вартість першої партії.

Більш детально див. тут і тут.

Другий підхід викладено в ІПК від 30.06.2020 р. №2607/ІПК/13-01-04-01-10: «Якщо вартість товарів (придбаних (ввезених) чи виготовлених) та послуг, безоплатно наданих в рамках проведення рекламних/маркетингових заходів безпосередньо Товариством або із залученням третіх осіб, включається до складу вартості оподатковуваних операцій Товариства, зокрема до вартості продажу товарів/послуг, які підлягають оподаткуванню та пов'язані з отриманням доходів (підтвердженням чому є, наприклад, відповідні накази про облікову чи цінову політику, розрахунки чи калькуляція вартості товарів/послуг або інший документ, визначений обліковою політикою платника податку, який встановлює розрахунок ціни продажу придбаних, ввезених чи самостійно виготовлених товарів, та враховує у складі таких цін вартість безоплатно розповсюджених з рекламною метою товарів/послуг), то такі товари/послуги вважаються використаними в оподатковуваних операціях в межах господарської діяльності такого платника податку, а безкоштовне розповсюдження товарів/послуг не розглядається як окрема операція з постачання».

На нашу думку, в цій ситуації складно оспорити той факт, що такі буклети будуть використані в господарській діяльності. Їх роздача безпосередньо спрямована на ознайомлення контрагентів з діяльністю підприємства, що сприятиме укріпленню діючих та налагодженню нових зав’язків, розширення сфери збуту. Тому нараховувати ПЗ відповідно до п. 198.5 ПКУ немає підстав. 

При цьому специфіка таких буклетів полягає у тому, що неможливо ідентифікувати, коли буде результатчи в цьому році обсяги продажів зростуть чи в наступному, та чи зростуть взагалі, то постає логічне питання, до ціни якої продукціїувійдуть такі витрати.

Якщо ж навіть така продукція не буде передбачена кошторисом, як радять податківці, ісама операція розцінена як безоплатна передача, то фізичну цінність вона має лише в частині переробки, зокрема макулатуриОтримана компенсація при передачі на вторинну переробку є її звичайною ціною і базою оподаткування ПДВ відповідноПродавати такі буклети недоцільно, адже є різні інформаційні ресурси в мережі інтернет, де покупець може ознайомитись з діяльністю ТОВ та його історією.

Для нас більш прийнятний перший підхід, алевраховуючи поточні настрій податківців щодо цього питання, у ТОВ є декілька варіантів:

  • включити у витрати на збутврахувавшироздачу буклетів в ціновій політиці, а також склад витрат на збут в обліковій політиці ТОВ, і не робити ніяких дій щодо ПДВ;
  • включити до складу витрат на збут, але при цьому ідентифікувати таку операцію як безоплатну роздачу. В цьому випадку необхідно буде скласти дві ПН: одну на перевищення ціни згідно з ст. 188, 189 ПКУ та іншу - за фактичною сумою постачання – нуль;
  • отримати власну ІПК та працювати вже за нею.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухгалтерський облік зменшення статутного капіталу ТОВ
    ТОВ має статутний капітал 3 млн грн, з яких погашено 2359250 грн, а не погашено 640750 грн. Товариство прийняло рішення зменшити статутний капітал до 2 млн грн. Як правильно відобразити зменшення статутного капіталу в бухгобліку? Які бухгалтерські проведення необхідно здійснити для оформлення зменшення статутного капіталу з 3 млн грн до 2 млн грн?
    07.04.202576
  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    04.04.202539
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    04.04.2025716
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    04.04.2025342
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202536