• Посилання скопійовано

Облік та оподаткування акту розбіжності при прийманні товару за минулий період

В червні 2024 року покупець надав акт розбіжності щодо приймання товару за грудень 2023 р. РК до ПН теж вже зареєстрували в червні. Облік товару ведеться на рах. 28. ТОВ прийняло рішення компенсувати витрати у червні 2024 р. Як відобразити цю операцію в обліку?

Відображення акту розбіжності в обліку та фінансовій звітності

Алгоритм відображення в обліку первинного документу за минулий період такий:

  • Складаємо бухдовідку в періоді виявлення розбіжності – у червні 2024 р.;
  • Складаємо баланс зі зміненими даними графи 3 (показники на початок 2024 р).

Оскільки операція належить до минулих річних періодів, то коригування проводимо за рахунок нерозподіленого прибутку (пп. 4 П(С)БО 6) і лише за тими рахунками, що мають залишок, який треба виправити:

  • Дт 44 Кт 361 – визнано заборгованість перед покупцем відповідно акту приймання товару після коригування;
  • Дт 641/1 Кт 44 – зменшено податкові зобов’язання з ПДВ щодо суми повернення коштів;
  • Дт 641/2 Кт 44 – зменшено податкові зобов’язання з податку на прибуток.

Також ТОВ необхідно врахувати акт розбіжності щодо ваги відвантаженого товару і відкоригувати сальдо рах. 28. Проте фізично товар відсутній, тому, якщо товар не передбачає втрати ваги в процесі транспортування, то у разі отримання ПК за операціями щодо придбання даного товару, необхідно буде скласти ПН за пп. 198.5 ПКУ. І додатково відкоригувати рахунок 641/1 ПДВ, зокрема, Дт 44 Кт 641/1.

Факт таких виправлень за минулі роки у звітності треба буде розкрити у примітках до фінансової звітності, а також навести інформацію про помилку: її зміст і суму, зазначити статті, які були перераховані внаслідок виправлення помилок та з метою повторного подання порівняльної інформації.

На відміну від органів статистики, яким можна подати уточнену фінзвітність на добровільній основі, до органів ДПС подати повторну фінансову звітність з правильними показниками потрібно буде обов’язково.

 

Податок на прибуток

Якщо виправлення помилок у фінансовій звітності впливає на фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток) та як наслідок на показник об’єкта оподаткування податком на прибуток, то платник податків здійснює виправлення показників податкової декларації з податку на прибуток шляхом подання або уточнюючого розрахунку, або у складі податкової декларації з податку на прибуток за відповідний податковий (звітний) період за чинною на день їх подання формою (лист ДФСУ від 26.05.2016 №11515/6/99-99-15-02-01-15). Як подати уточнюючу з податку на прибуток див. тут і тут.

 

ПДВ

Щодо ПДВ виділимо дві окремі операції:

Перша – зменшення ПЗ за поставкою на основі акта розбіжності. 

Оскільки РК призводить до зменшення суми компенсації на користь платника податку – постачальника, то постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов’язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок (пп. 192.1.1 ПКУ).

Своєю чергою, постачальник має право зменшити суму податкових зобов’язань лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної. Тобто РК за грудень 2023 р. було зареєстровано у червні 2024 р. і саме в декларацію червня буде включено такий РК.

Друга – нарахування компенсуючого ПЗ з ПДВ за втраченими товарами, якщо при їх придбанні було сформовано податковий кредит, за умови що немає обґрунтованих причин втрат.

Така зведена ПН мала бути складена не пізніше 31.12.2023 р. Як скласти таку ПН, див. тут.  Зважаючи на те, що вже червень 2024 р., така ПН буде зареєстрована із запізненням. В цьому випадку необхідно буде подати уточнюючий розрахунок до декларації з ПДВ за грудень 2023 р.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518