• Посилання скопійовано

Відображення в обліку інвестиційної винагороди від ЄБРР

ТОВ отримало інвестиційну винагороду у валюті за кредитом на придбання ОЗ (комбайну) від ЄБРР, яка складає 10% тіла кредиту. Як відобразити цю операцію в обліку?

Відповідно до умов договору інвестиційна винагорода – одноразова винагорода, що підлягає виплаті ЄБРР позичальнику з донорського внеску (загальної суми, виділеної ЄС) в розмірі до 15% від меншої з сум вибраної суми кредиту та інвестиційних витрат субпроєкту, без врахування будь-якої суми ПДВ, що сплачується у зв'язку з субпроектом.

Інвестиційні витрати – сукупні витрати на впровадження та завершення субпроекту, включаючи витрати на технології, монтаж, інженерні роботи, введення в експлуатацію та сертифікат енергоефективності.

Тобто і в першому і в другому випадку винагорода прив’язана до витрат, що формують первісну вартість об’єкта інвестування. Виплата винагороди проводиться після придбання активу. За заявкою ТОВ інвестиційна винагорода складає 10% від суми тіла кредиту. 

За своєю суттю такі отримані кошти є цільовим фінансуванням, умови для отримання якого виконані. Відповідна сума такого фінансування буде включатися до доходу в залежності від того, для яких цілей таке фінансування і коли воно надходить.

Цільове  фінансування  для компенсації витрат (збитків),  яких зазнало підприємство,  та фінансування для надання  підтримки  підприємству  без установлення умов його витрачання на виконання у  майбутньому певних заходів визнаються дебіторською  заборгованістю з одночасним визнанням доходу.

Цільове  фінансування  капітальних  інвестицій визнається доходом  протягом  періоду  корисного   використання   відповідних об'єктів  інвестування  (основних засобів,  нематеріальних активів тощо) пропорційно сумі нарахованої амортизації цих об'єктів (пп. 18 П(С)БО 15).

      Відображення в обліку:

  • Дт 311  Кт 601 - отримано кредитні кошти;
  • Дт 631  Кт 311 - перераховано кошти за ОЗ;
  • ДТ 644 Кт 641 - ПДВ;
  • Дт 152  КТ 631 - оприбутковано ОЗ;
  • ДТ 644 Кт 631-  ПДВ;
  • Дт 10   Кт 152 - введено ОЗ в експлуатацію;
  • Дт 23   Кт 131 - нараховано амортизацію;
  • Дт 312 Кт 377 - отримано інвестиційну винагороду, у вигляді часткової компенсації тіла кредиту;
  • Дт 377 Кт 484 - визнано цільове фінансування, в сумі отримано компенсації;
  • Дт 484 Кт 69 - одночасно із цільовим фінансуванням визнано доходи майбутніх періодів;
  • Дт 23/91 Кт 131 - нараховано амортизацію після отримання компенсації;
  • Дт 69 Кт 745 -  визнано дохід від отриманої компенсації пропорційно нарахованій амортизації. Зверніть увагу, що оскільки компенсація надається лише в розмірі 10% від вартості ОЗ, то дохід визнаватиметься в меншій сумі, ніж сума нарахованої амортизації, лише в частині цих 10%.

Отримана сума такого фінансування на безповоротній основі не передбачає постачання ОЗ. Також такі кошти не є компенсацією вартості поставлених товарів. Тому об’єкт оподаткування в розумінні ст. 185 ПКУ не виникає. ПКУ також не передбачено нарахування ПЗ відповідно пп. 198.5 ПКУ.

Щодо податку на прибуток, то визначення об’єкта оподаткування проводиться в загальному порядку за правила бухобліку без застосування податкових різниць.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    Сьогодні 15:1410
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202517
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.202543
  • Облік витрат на відрядження працівника-експерта у слідчих діях
    Працівник підприємства був залучений як спеціаліст (експерт) до проведення слідчих дій у межах кримінального провадження. Як обліковувати витрати на відшкодування витрат на відрядження: як прямі витрати, інші операційні витрати чи інші витрати?
    28.03.202549
  • Безоплатна передача зразків продукції
    Підприємство виготовило продукцію та безоплатно передало її частину як зразки потенційним покупцям. Як відобразити таку безоплатну передачу зразків у бухобліку? Які податкові наслідки виникають при безоплатній передачі зразків продукції потенційним клієнтам? Як правильно документально оформити безоплатну передачу зразків продукції?
    26.03.2025467