Метод участі в капіталі – це метод обліку інвестицій, згідно з яким балансова вартість інвестицій відповідно збільшується або зменшується на суму збільшення або зменшення частки інвестора у власному капіталі об'єкта інвестування.
Власний капітал - це перевищення балансової вартості активів підприємства над його зобов'язаннями (тобто підсумок першого розділу пасиву балансу (звіту про фінансовий стан)).
НП(С)БО 12 визначено, що фінансові інвестиції, що обліковуються за методом участі в капіталі, на дату балансу відображаються за вартістю, що визначається з урахуванням зміни загальної величини власного капіталу об'єкта інвестування, крім тих, що є результатом операцій між інвестором і об'єктом інвестування.
Балансова вартість фінансових інвестицій збільшується (зменшується) на суму, що є часткою інвестора в:
Безоплатне отримання необоротних активів дочірнім підприємством призводить до зміни загальної величини власного капіталу об’єкта інвестування за рахунок збільшення додаткового капіталу.
Додатковий капітал – сума, на яку вартість реалізації випущених акцій перевищує їхню номінальну вартість, а також вартість необоротних активів, безкоштовно отриманих підприємством від інших осіб, та інші види додаткового капіталу (Інструкція про застосування плану рахунків).
Відповідно до наведеної ситуації необоротний актив отримано не від інвестора. Тому коригування щодо внутрішньогосподарських операцій не проводимо.
Якщо внутрішньогосподарських операцій не було, то фактично вартість інвестиції для материнської компанії буде рівна її частці в власному капіталі об’єкта інвестування.
Окремо зауважимо, що в додатку 2 НП(С)БО 12 наведено приклад обліку інвестицій методом участі в капіталі, в якому за результатами дооцінки було збільшено балансову вартість інвестиції без збільшення фінансового результату – проведенням Дт 141 Кт 41. Такий підхід використовуємо і при безоплатному отриманні необоротного активу – Дт 141 Кт 42. Тобто, і при безоплатному отриманні необоротного активу збільшення фінансового результату для материнської компанії не буде, натомість у неї буде збільшення додаткового капіталу.
Адже надалі при амортизації основного засобу дохід в сумі амортизації буде враховано при визначенні фінансового результату до оподаткування об’єкта інвестування.
Щодо податкових різниць, то відповідно до пп. 140.4.1 ПКУ, то фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму за проведенням: Дт 141 Кт 721 та відповідно до пп. 140.5.3 ПКУ збільшується на суму за проведенням: Дт 961 Кт 141.
А на суму нарахованих дивідендів податкових різниць немає.
Більш детально про це ми писали тут.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити