• Посилання скопійовано

У роздрібному магазині можна придбати або поповнити транспортні картки: який облік у магазину?

Товариство займається роздрібною торгівлею товарами і разом з цим на касах магазину можна придбати або поповнити транспортні картки. Між товариством та транспортним підприємством укладений договір про надання агентських послуг (договір приєднання). На підставі цього договору в магазинах товариства продаються та поповнюються муніципальні транспортні картки. Який буде бухоблік цих операцій?

Відповідно до пп. 5 П(С)БО 15 дохід визнається під час збільшення активу чи зменшення зобов’язання, що зумовлює збільшення власного капіталу (за винятком збільшення капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена. У даному випадку, у разі надходження коштів від продажу квитків активи підприємства – агента збільшуються і сума збільшення активів достовірно визначена. Одночасно з цим, відповідно до пп. 6.2 П(С)БО 15, суми надходжень за договорами комісії, агентськими й іншими аналогічними договорами на користь комітента, принципала тощо, не визнаються доходами. Також згідно з  пп. 9.1 П(С)БО 16 платежі за договорами комісії, агентськими й іншими аналогічними договорами на користь комітента, принципала тощо, не визнаються витратами.

Згідно з пп. 7 П(С)БО 15 чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) визначається шляхом вирахування з доходу від реалізації продукції, товарів, робіт, послуг наданих знижок, вартості повернених раніше проданих товарів, доходів, які за договорами належать комітентам (принципалам тощо), та податків і зборів. Саме чистий дохід відображається у рядку 2000 Звіту про фінансові результатифінансового звіту суб’єкта малого підприємництва або спрощеного фінансового звіту суб’єкта малого підприємництва.

У пп. 3.3 р. III Методичних рекомендацій №433 сказано, що в статті «Чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)» відображається дохід (виручка) від реалізації продукції, товарів, робіт, послуг (у т.ч. платежі від оренди об'єктів інвестиційної нерухомості) за вирахуванням наданих знижок, вартості повернутих раніше проданих товарів, доходів, що за договорами належать комітентам (принципалам тощо), та податків і зборів. Аналогічний підхід визначений і для заповнення цього рядка у фінзвітах суб’єкта малого підприємництва  (див. пп. 5.1 розділу ІІ та пп. 2.1 розділу ІІІ П(С)БО 25).

Відповідно до цих правил відображення доходів агента у фінзвітності здійснюється й бухоблік таких доходів – див. приклад у таблиці. У прикладі також показана винагорода товариства за продаж та поповнення карток, приміром, 10% від суми виручки.

Таблиця

Бухоблік продажу та поповнення траспортних карток за агентським договором у агента

Зміст операції

Бухгалтерський облік

Дебет

Кредит

Сума, грн

Отримано готівку в касу або карткову оплату за придбання чи поповнення транспортних карток, визнано дохід від поповнення карток

301*

311

703

15000

Вирахована з доходу сума, що належить принципалу – в повному обсязі суми, отриманої за продаж чи поповнення карток

704

377

15000

Перераховано кошти принципалу, від імені якого приймаються платежі за продаж чи поповнення карток

377

311

15000

Підписано з принципалом акт наданих комісійних послуг – 10% від суми надходжень за картки

361

703

1500

Відображено податкові зобов’язання з ПДВ (перша подія – підписання акту)

703

641/ПДВ

250

*) з приводу застосування рахунку 301 для обліку розрахункових операцій читайте нашу новину

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Ремонт авто після ДТП власними силами: облік та оподаткування
    Службове авто потрапило в ДТП. Страхова компанія перерахувала відшкодування згідно з актом ДТП – 14000 грн. Підприємство придбало запчастини. Ремонт буде проведено власними силами. Як відобразити дану операцію в обліку та оподаткувати ПДВ?
    13.05.20242
  • Помилка в експрес-накладній: нюанси обліку та оподаткування.
    Підприємство, платник податку на прибуток, ПДВ, купує товар через Нову пошту. Оплата доставки за рахунок підприємства. В експрес-накладній дані відправника не відповідають даним постачальника товару. Які податкові наслідки такої невідповідності?
    13.05.20246
  • Оподаткування та облік прощення працівнику неповернутої суми ПФД
    У 2023 р. Товариство надало працівнику підприємства ПФД у розмірі 100000 грн. строком на 1 рік. ПФД відобразили у Додатку 4ДФ з ознакою доходу «197». У 2024 р. працівник повернув половину ПФД. Строк дії договору до листопада 2024 р., але вже відомо, що працівник не зможе її повернути. Як відобразити цю операцію в додатку 4ДФ і хто повинен сплатити ПДФО та ВЗ?
    13.05.202419
  • Облік фінінвестиції за методом участі в капіталі
    ФГ, платник ЄП групи IV, є засновником ТОВ, з часткою в СК - 100%. ТОВ за результатами 2018 року отримало прибуток, але дивіденди не нараховувалися і не виплачувалися. Як вести бухоблік такої фінінвестиції? Як такий облік вплине на оподаткування ЄП групи IV?
    10.05.202419
  • Облік витрат з корпоративної картки, які здійснені працівником у закордонному відрядженні
    Водій був направлений у закордонне відрядження. Після доставки продукції водій покинув авто і на зв’язок більше не виходив. Документи щодо покупців (CMR, МД) залишив в авто, а чеків щодо використання коштів з корпоративної картки не було. Чи має право підприємство включити витрати з корпоративної картки до витрат згідно з наказом директора?
    10.05.2024255