• Посилання скопійовано

У роздрібному магазині можна придбати або поповнити транспортні картки: який облік у магазину?

Товариство займається роздрібною торгівлею товарами і разом з цим на касах магазину можна придбати або поповнити транспортні картки. Між товариством та транспортним підприємством укладений договір про надання агентських послуг (договір приєднання). На підставі цього договору в магазинах товариства продаються та поповнюються муніципальні транспортні картки. Який буде бухоблік цих операцій?

Відповідно до пп. 5 П(С)БО 15 дохід визнається під час збільшення активу чи зменшення зобов’язання, що зумовлює збільшення власного капіталу (за винятком збільшення капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена. У даному випадку, у разі надходження коштів від продажу квитків активи підприємства – агента збільшуються і сума збільшення активів достовірно визначена. Одночасно з цим, відповідно до пп. 6.2 П(С)БО 15, суми надходжень за договорами комісії, агентськими й іншими аналогічними договорами на користь комітента, принципала тощо, не визнаються доходами. Також згідно з  пп. 9.1 П(С)БО 16 платежі за договорами комісії, агентськими й іншими аналогічними договорами на користь комітента, принципала тощо, не визнаються витратами.

Згідно з пп. 7 П(С)БО 15 чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) визначається шляхом вирахування з доходу від реалізації продукції, товарів, робіт, послуг наданих знижок, вартості повернених раніше проданих товарів, доходів, які за договорами належать комітентам (принципалам тощо), та податків і зборів. Саме чистий дохід відображається у рядку 2000 Звіту про фінансові результатифінансового звіту суб’єкта малого підприємництва або спрощеного фінансового звіту суб’єкта малого підприємництва.

У пп. 3.3 р. III Методичних рекомендацій №433 сказано, що в статті «Чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)» відображається дохід (виручка) від реалізації продукції, товарів, робіт, послуг (у т.ч. платежі від оренди об'єктів інвестиційної нерухомості) за вирахуванням наданих знижок, вартості повернутих раніше проданих товарів, доходів, що за договорами належать комітентам (принципалам тощо), та податків і зборів. Аналогічний підхід визначений і для заповнення цього рядка у фінзвітах суб’єкта малого підприємництва  (див. пп. 5.1 розділу ІІ та пп. 2.1 розділу ІІІ П(С)БО 25).

Відповідно до цих правил відображення доходів агента у фінзвітності здійснюється й бухоблік таких доходів – див. приклад у таблиці. У прикладі також показана винагорода товариства за продаж та поповнення карток, приміром, 10% від суми виручки.

Таблиця

Бухоблік продажу та поповнення траспортних карток за агентським договором у агента

Зміст операції

Бухгалтерський облік

Дебет

Кредит

Сума, грн

Отримано готівку в касу або карткову оплату за придбання чи поповнення транспортних карток, визнано дохід від поповнення карток

301*

311

703

15000

Вирахована з доходу сума, що належить принципалу – в повному обсязі суми, отриманої за продаж чи поповнення карток

704

377

15000

Перераховано кошти принципалу, від імені якого приймаються платежі за продаж чи поповнення карток

377

311

15000

Підписано з принципалом акт наданих комісійних послуг – 10% від суми надходжень за картки

361

703

1500

Відображено податкові зобов’язання з ПДВ (перша подія – підписання акту)

703

641/ПДВ

250

*) з приводу застосування рахунку 301 для обліку розрахункових операцій читайте нашу новину

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202533
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202524
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202517
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.202579
  • Облік витрат на відрядження працівника-експерта у слідчих діях
    Працівник підприємства був залучений як спеціаліст (експерт) до проведення слідчих дій у межах кримінального провадження. Як обліковувати витрати на відшкодування витрат на відрядження: як прямі витрати, інші операційні витрати чи інші витрати?
    28.03.202549