Відповідно до п. 12 НП(С)БО 9 первісною вартістю запасів, одержаних підприємством безоплатно, визнається їх справедлива вартість з урахуванням витрат, передбачених пунктом 9 цього НП(С)БО.
Своєю чергою, в п. 9 НП(С)БО 9 наведено витрати, які підприємство може понести у зв’язку з отриманням запасів, наприклад, транспортно-заготівельні витрати.
А справедлива вартість – це сума, за якою можна продати актив або оплатити зобов'язання за звичайних умов на певну дату (п. 4 НП(С)БО 19).
Тобто, справедлива вартість – це ціна, за якою запаси (в нашій ситуації – ПММ) можна продати. Це ринкова ціна.
Тож якщо така вартість для розглядуваної ситуації 155 000 грн, й інших витрат на отримання таких ПММ підприємство не понесло, то ПММ оприбутковуються на балансі на суму 155 000 грн. Якщо ж підприємство на отримання цих запасів понесло ще додаткові витрати, на суму таких витрат збільшується первісна вартість ПММ.
Бухгалтерські проводки з безоплатного отримання запасів, в тому числі ПММ, наведені в п. 5 і п. 6 додатку 3 до Методрекомендацій №2:
- Дт 203 Кт 48 – якщо ПММ отримано для цільового використання;
- Дт 203 Кт 718 – якщо ПММ отримано безоплатно без визначення, на які цілі воно має витрачатися. Таким чином, підприємство розпоряджається такими ПММ на власний розсуд.
Наприклад, як цільове фінансування ПММ може бути отримано для виконання якихось конкретних місцевих програм тощо. Таким чином, використання таких ПММ на інші цілі заборонено.
В загальному порядку відповідно до п. 17 НП(С)БО 15 отримане цільове фінансування (у тому числі кошти, вивільнені від оподаткування у зв'язку з наданням пільг з податку на прибуток підприємств) визнається доходом протягом тих періодів, в яких були зазнані витрати, пов'язані з виконанням умов цільового фінансування.
Тобто, під час списання ПММ на витрати згідно з цілями, на які вони отримані, визнається дохід:
- Дт 23 Кт 203 – списано ПММ на виконання робіт в рамках місцевої програми;
- Дт 48 Кт 718 – визнано дохід від цільового фінансування в момент списання ПММ на витрати.
Дохід від отриманих ПММ збільшує фінрезультат до оподаткування (Дт 718 Кт 791), який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ). Причому податкові різниці для такої ситуації ПММ не передбачені.
Таким чином, можна сказати, що вартість безоплатно отриманих ПММ визнаватиметься доходом, збільшить об’єкт оподаткування податком на прибуток, з якого буде сплачуватися податок на прибуток.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити