• Посилання скопійовано

Облік і оподаткування при безоплатному отриманні ПММ

Комунальне підприємство на загальній системі отримало від селищної ради ПММ на суму 155 000 грн. Чи є це доходом і чи потрібно сплачувати 18% податку на прибуток?

Відповідно до п. 12 НП(С)БО 9 первісною вартістю запасів, одержаних підприємством безоплатно, визнається їх справедлива вартість з урахуванням витрат, передбачених пунктом 9 цього НП(С)БО.

Своєю чергою, в п. 9 НП(С)БО 9 наведено витрати, які підприємство може понести у зв’язку з отриманням запасів, наприклад, транспортно-заготівельні витрати.

А справедлива вартість – це сума, за якою можна продати актив або оплатити зобов'язання за звичайних умов на певну дату (п. 4 НП(С)БО 19). 

Тобто, справедлива вартість – це ціна, за якою запаси (в нашій ситуації – ПММ) можна продати. Це ринкова ціна.

Тож якщо така вартість для розглядуваної ситуації 155 000 грн, й інших витрат на отримання таких ПММ підприємство не понесло, то ПММ оприбутковуються на балансі на суму 155 000 грн. Якщо ж підприємство на отримання цих запасів понесло ще додаткові витрати, на суму таких витрат збільшується первісна вартість ПММ.

Бухгалтерські проводки з безоплатного отримання запасів, в тому числі ПММ, наведені в п. 5 і п. 6 додатку 3 до Методрекомендацій № 2:

  • Дт 203 Кт 48 – якщо ПММ отримано для цільового використання;
  • Дт 203 Кт 718 – якщо ПММ отримано безоплатно без визначення, на які цілі воно має витрачатися. Таким чином, підприємство розпоряджається такими ПММ на власний розсуд.

Наприклад, як цільове фінансування ПММ може бути отримано для виконання якихось конкретних місцевих програм тощо. Таким чином, використання таких ПММ на інші цілі заборонено.

В загальному порядку відповідно до п. 17 НП(С)БО 15 отримане цільове фінансування (у тому числі кошти, вивільнені від оподаткування у зв'язку з наданням пільг з податку на прибуток підприємств) визнається доходом протягом тих періодів, в яких були зазнані витрати, пов'язані з виконанням умов цільового фінансування.

Тобто, під час списання ПММ на витрати згідно з цілями, на які вони отримані, визнається дохід:

  • Дт 23 Кт 203 – списано ПММ на виконання робіт в рамках місцевої програми;
  • Дт 48 Кт 718 – визнано дохід від цільового фінансування в момент списання ПММ на витрати.

Дохід від отриманих ПММ збільшує фінрезультат до оподаткування (Дт 718 Кт 791), який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ). Причому податкові різниці для такої ситуації ПММ не передбачені.

Таким чином, можна сказати, що вартість безоплатно отриманих ПММ визнаватиметься доходом, збільшить об’єкт оподаткування податком на прибуток, з якого буде сплачуватися податок на прибуток.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Відходи, які утворилися в результаті переробки давальницької сировини від нерезидента утилізовано: облік та оподаткування
    Підприємство-платник ЄП ІІІ групи за ставкою 3% працює з нерезидентом за контрактом переробки давальницької сировини. В процесі переробки утворюються виробничі відходи. При вивозі готової продукції митний орган визначає, що відходи мають госпцінність та переводить у митний режим імпорту зі сплатою податків за справедливою вартістю. Відповідно до умов договору, відходи на прохання замовника утилізуються на території України. Як відобразити цю операцію в обліку? Чи потрібно нараховувати ПЗ з ПДВ на вартість утилізованих відходів?
    Сьогодні 09:0212
  • Отримали аркуш коригування до МД: як відобразити в обліку?
    ТОВ отримало аркуш коригування до МД, на збільшення ПДВ. Як відобразити таку операцію в обліку?
    08.05.202428
  • Чи можна визнати податковий кредит з ПДВ у першому кварталі, а відповідні витрати в бухобліку – в четвертому?
    Щоб не показувати збитки у 1 кварталі 2024 р., акти виконаних робіт березня підприємтво перенесло на 39 рахунок. Податкові накладні за цими актами були відображені в декларації з ПДВ згідно з датою актів у березні 2024 р. Чи є ризик, що цей податковий кредит не визнають під час перевірки, якщо витрати будуть відображені у 4 кварталі 2024 р., або ці послуги не будуть відображені, як витрати, а списані на 44 рахунок (тобто за рахунок прибутку)?
    07.05.202455
  • ГО фінансує розробки, які проводить ТОВ: який бухоблік витрат та результатів такої співпраці?
    ТОВ уклало договір на виконання дослідно-конструкторських та технологічних робіт з громадською організацією (ГО). ГО передає ТОВ матеріали, інструменти та сплачує за розробку, при цьому результати роботи залишаються у виконавця. Виконавець згідно з проведеною розробкою зробив конструкторську документацію та отримав технічні умови (ТУ), які належать виконавцю. Як обліковувати ТМЦ (матеріали та інструменти) у ТОВ та результати виконаних робіт – конструкторську документацію, ТУ, дослідні моделі виробів?
    07.05.202412
  • Курсові різниці при отриманні та оплаті послуг Google
    Між ТОВ та компанією Google укладено договір з надання послуг (надання інтернет-платформи). ТОВ має корпоративну гривневу картку. Нарахування за послуги компанією Google проводяться щомісяця 1 числа у валюті USD. Списання коштів за послуги з корпоративної картки проводяться у гривні щомісяця до 5 числа. Наприклад: 01.01.2024 р. - нарахування за послуги компанією Google за січень 2024 р. – 84,29 USD, а 04.04.2024 р. – списання оплати за послуги за січень 2024 з корпоративної картки – 3245,17 грн. який бухоблік?
    07.05.202426