• Посилання скопійовано

Як вести облік нестач та надлишків пального на АЗС, яке прийняте від постачальника?

Підприємство має АЗС та торгує ПММ. Облік ПММ ведеться в літрах. Імпортне пальне згідно з документами надходить в кілограмах, тому при прибуткуванні пального виникають різниці в літрах за рахунок температури. Як документально відобразити таку нестачу пального?

Роздрібні торгівці пальним (АЗС) продають пальне у фактичних літрах, при цьому ці ж літри вважаються такими, що приведені до температури 15°С. Про це зазначено у пп. 232.1 ПКУ – одиницею обліку обсягів пального в СЕА РП є літри, приведені до температури 15° C. При цьому відпущені літри в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, вважаються як літри, приведені до температури 15° C. Такі одиниці обліку для пального повинні використовуватися в первинних бухгалтерських документах, акцизних накладних/розрахунках коригування до акцизних накладних, декларації з акцизного податку.

Оскільки на АЗС продаж пального відбувається у фактичних літрах, то й оприбутковувати це пальне треба також у фактичних літрах. Зазвичай АЗС не ведуть облік пального в кілограмах, тому що це недоцільно. Літри, приведені до температури 15°С, зазначаються в «імпортній» акцизній накладній. Докладніше про АН при імпорті ми писали туттуттут та тут.

У главі 3 «Терміни і визначення» Інструкції №281 наведені, зокрема, такі визначення:

  • Вузол обліку нафти – сукупність технічних і програмних засобів, що забезпечують вимірювання маси, об'єму, густини нафти в реальному часі безпосередньо на потоці масовим динамічним або об'ємно-масовим динамічним методом;
  • Облік нафти і нафтопродуктів – операція, яка проводиться на підприємстві під час технологічного процесу і яка полягає у визначенні об'єму і маси нафти або нафтопродуктів для подальших облікових операцій;
  • Торговельна операція – операція між постачальником та споживачем, що полягає у визначенні об'єму або маси нафти і нафтопродуктів для подальших облікових операцій.

Тож оприбуткування імпортного пального на АЗС повинно бути виміряне у фактичних літрах та кілограмах. Відповідно до пп. 4.2.1 Інструкції №281 облік нафтопродуктів на АЗС ведеться в одиницях об'єму – літрах, відповідно до пп. 10.1 Інструкції №281 облік руху нафтопродуктів на АЗС теж здійснюється в одиницях об'єму.

Відповідно до пп. 5.1.4 Інструкції №281 у разі надходження вантажу в технічно справних цистернах зі справними пломбами вантажовідправника і виявлення в них під час приймання нафти і нафтопродуктів нестач, що перевищують норми природних втрат і границі відносної похибки методу вимірювання маси згідно з договором, спір стосовно відшкодування нестач вирішується в порядку, передбаченому відповідним договором та діючим законодавством України. В залежності від результатів такого спору вони відображаються в бухобліку. Зокрема, якщо нестача списується за рахунок одержувача, він може списати нестачу записом Дт 947 Кт 281. Якщо нестачу компенсує постачальник, бухоблік залежатиме від умов такої компенсації.

Далі, згідно з пп. 5.1.5 Інструкції №281 у разі, якщо під час приймання нафти і нафтопродуктів виявлені надлишки, які перевищують границі відносної похибки методу вимірювання маси згідно з договором, вантажовідправнику направляється повідомлення щодо оприбуткованих надлишків, якщо інше не передбачено умовами договору. Далі облік надлишків залежить від домовленостей між постачальником і покупцем.

Нестача нафти і нафтопродуктів у межах норм природних втрат, що виникла в процесі їх транспортування, покладається на вантажоодержувача (пп. 5.1.8 Інструкції №281). В такому разі в обліку робиться запис - Дт 281 Кт 632 на фактичну кількість прийнятого пального (тобто вже за мінусом нестачі в межах норм природних втрат) та на вартість прийнятого пального, зазначену в інвойсі постачальника.

Докладніше про норми втрат пального читайте тут.

Відповідно до пп. 5.4.1 Інструкції №281 з прибуттям нафтопродуктів до вантажоодержувача в автоцистерні перевіряється наявність і цілісність пломб, технічний стан автоцистерни, відповідність об'єму і густини нафтопродукту в автоцистерні об'єму і густині, зазначеним у товарно-транспортній накладній на відпуск нафтопродуктів (нафти) за формою №1-ТТН (нафтопродукт).

Документування руху пального в різних ситуаціях (в тому числі списання нестач) регламентоване Інструкцією №281. Зокрема, у пп. 10.2.9 Інструкції №281 описано, як документувати факт невідповідності фактично виміряної температури, густини і кількості нафтопродукту значенням, наведеним у ТТН.

***

Оскільки паливороздавальна колонка розглядається як витратомір-лічильник, а продані через неї фактичні літри вважаються такими, що приведені до температури 15°С, обов’язково виникає облікова різниця між залишком пального у фактичних літрах в бухобліку та даними СЕА РП. Ця різниця визначена у пп. 47 Порядку №408. Докладніше ми писали про неї у статті Роздрібний продаж пального на АЗС: складаємо акцизні накладні, розділ «Облікова різниця між даними СЕА РП та даними бухобліку пального на АЗС».

Звертаємо увагу, що облікова різниця, передбачена пп. 47 Порядку №408, застосовується тільки роздрібними торговцями пальним (АЗС).

Загалом, протягом всього року фактична кількість літрів повинна приблизно співпадати з літрами, приведеними до 15 градусів Цельсія. Відхилення в межах облікової різниці за весь рік може бути скориговане протягом січня наступного року – адже зробити це потрібно не пізніше 31 січня наступного року (пп. 48 Порядку №408).

Якщо на підприємстві виникають різниці, що перевищують облікову різницю, передбачену пп. 47 Порядку №408, це свідчить про те, що потрібно перевірити правильність ведення кількісного обліку пального. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Витрати на утилізацію небезпечних відходів від ліквідації ОЗ: як облікувати?
    Чи визнаються витрати на утилізацію небезпечних відходів, отриманих від ліквідації ОЗ, "витратами", пов'язаними з вибуттям ОЗ, чи вони мають визнаватися як "запаси" від ліквідації ОЗ, але фактично активами не визнаються, оскільки їх використання у подальшому виробничому процесі не передбачається? На якому рахунку доцільно обліковувати витрати на утилізацію таких відходів, на рахунку "Інші витрати" (97) чи на рахунку "Інші витрати операційної діяльності" (94), зважаючи на списання ОЗ та виникнення витрат по ліквідації відходів у різних звітних періодах?
    23.05.2025114
  • Грант на виробництво комп'ютерної гри: як відобразити в обліку?
    ТОВ - резидент Дія Сіті, платник ПНВК, отримало грант від міжнародної компанії на виробництво комп'ютерної гри. Як відобразити в обліку? Чи потрібно оподатковувати?
    23.05.202531
  • Придбання у нерезидента і подальший продаж резиденту програмного забезпечення: облік та ПДВ
    Підприємство, резидент України, сплачує постачальнику нерезиденту 1000 євро за програмне забезпечення (для обладнання), яке буде передане засобами онлайн по електронній пошті. Це програмне забезпечення для обладнання воно придбаває для покупця - резидента України і передаємо йому код доступу. Як правильно оприбуткувати це ПЗ: як послугу чи товар? Чи повинно підприємство нараховувати ПДВ при придбанні ПЗ?
    23.05.202593
  • Облік електроенергії від СЕС: основи та розподіл витрат
    ТОВ встановило сонячну дахову ЕС. Чи потрібно і як саме обліковувати кількість виробленої та спожитої електроенергії, згенерованої цією СЕС?
    22.05.2025142
  • Чи можлива дооцінка ОЗ з нульовою залишковою вартістю?
    Як провести дооцінку пожежної машини з нульовою залишковою вартістю (первісна вартість та знос – 45272,29 грн), якщо її справедлива вартість станом на 31.12.2024 р. становить 476442,00 грн? Як визначити ліквідаційну вартість (0 грн або 1000 грн) та розрахувати амортизацію після переоцінки?
    22.05.202564