• Посилання скопійовано

Облік переуступки майнових прав на нерухоме майно

ТОВ будує житловий будинок і продає майнові права. У договорі купівлі-продажу майнових прав покупцем є фізособа. Згідно з договором, у разі перевідступлення майнових прав покупцем на користь третьої особи, зміни сторони договору – покупця, первинний покупець сплачує пеню на користь ТОВ 5% від повної вартості майнових прав. Як відобразити в бухобліку суму пені - 5%? Чи повинна фізособа – первинний покупець, яка перевідступила майнові права, подати декрацію про доходи і сплатити ПДФО і ВЗ?

Продаж майнових прав фізособою – першим покупцем

Щодо продажу майнових прав фізичною особою є консультація податківців тут. Тут розглядається ситуація, коли фізична особа придбала майнові права на нерухомість, а потім перевідступає їх іншій фізичній особі. 

А саме, відповідно до пп. 164.2.13 ПКУ до складу оподатковуваного доходу фізособи – продавця майнових прав включаються доходи, що становлять позитивну різницю між сумою коштів, отриманих платником податку від інших осіб внаслідок відступлення на їх користь права вимоги за договором про участь у фонді фінансування будівництва (у тому числі, якщо таке відступлення здійснено на підставі договору купівлі-продажу), та сумою коштів, внесених платником податку до такого фонду за цим договором.

Зазначений вид доходу оподатковується за ставкою, визначеною в пп. 167.1 ПКУ – 18%. Ставка військового збору – 1,5%.

Якщо фізособа – перший покупець продала майнові права фізособі – другому покупцю за ціною, що більше ціни придбання майнових прав, то фізособа – перший покупець повинна подати декларацію про майновий стан і доходи і сплатити податок з перевищення ціни продажу над ціною купівлі майнових прав – див. тут.  Якщо такого перевищення немає, то намає оподатковуваного доходу і подавати декларацію не потрібно.

У разі, якщо у фізособи – першого покупця виник оподатковуваний дохід (якщо він продав майнові права дорожче, ніж придбав), то позитивну різницю між ціною продажу та ціною купівлі майнових прав слід відобразити у рядку 10.13 декларації про майновий стан і доходи, в якому вказується загальна сума інших оподатковуваних доходів, не зазначених у попередніх рядках декларації (див. пп. 15 п. 1 розділу ІІІ «Порядок заповнення декларації» Інструкції №859).

 

Облік отриманої пені у ТОВ 

За умовами запитання договором між ТОВ і першим покупцем передбачено, що якщо покупець відступає майнові права, він повинен сплатити пеню в розмірі 5% повної вартості майнових прав на користь ТОВ. Відповідно, у ТОВ виникає дохід на цю суму:

  • Дт 377 Кт 715 – нарахування доходу у вигляді пені;
  • Дт 311 Кт 377 – отримання грошових коштів від першого покупця.

На нашу думку, отримання пені за переуступку майнових прав не є оплатою покупця за майнові права, отже, ця операція не є постачанням майнових прав, а відтак сума пені не оподатковується ПДВ. Прямої норми ПКУ на цей випадок немає, тому для впевненості радимо отримати від податківців ІПК з цього питання.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    Сьогодні 12:1811
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202420
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442