• Посилання скопійовано

Облік переуступки майнових прав на нерухоме майно

ТОВ будує житловий будинок і продає майнові права. У договорі купівлі-продажу майнових прав покупцем є фізособа. Згідно з договором, у разі перевідступлення майнових прав покупцем на користь третьої особи, зміни сторони договору – покупця, первинний покупець сплачує пеню на користь ТОВ 5% від повної вартості майнових прав. Як відобразити в бухобліку суму пені - 5%? Чи повинна фізособа – первинний покупець, яка перевідступила майнові права, подати декрацію про доходи і сплатити ПДФО і ВЗ?

Продаж майнових прав фізособою – першим покупцем

Щодо продажу майнових прав фізичною особою є консультація податківців тут. Тут розглядається ситуація, коли фізична особа придбала майнові права на нерухомість, а потім перевідступає їх іншій фізичній особі. 

А саме, відповідно до пп. 164.2.13 ПКУ до складу оподатковуваного доходу фізособи – продавця майнових прав включаються доходи, що становлять позитивну різницю між сумою коштів, отриманих платником податку від інших осіб внаслідок відступлення на їх користь права вимоги за договором про участь у фонді фінансування будівництва (у тому числі, якщо таке відступлення здійснено на підставі договору купівлі-продажу), та сумою коштів, внесених платником податку до такого фонду за цим договором.

Зазначений вид доходу оподатковується за ставкою, визначеною в пп. 167.1 ПКУ – 18%. Ставка військового збору – 1,5%.

Якщо фізособа – перший покупець продала майнові права фізособі – другому покупцю за ціною, що більше ціни придбання майнових прав, то фізособа – перший покупець повинна подати декларацію про майновий стан і доходи і сплатити податок з перевищення ціни продажу над ціною купівлі майнових прав – див. тут.  Якщо такого перевищення немає, то намає оподатковуваного доходу і подавати декларацію не потрібно.

У разі, якщо у фізособи – першого покупця виник оподатковуваний дохід (якщо він продав майнові права дорожче, ніж придбав), то позитивну різницю між ціною продажу та ціною купівлі майнових прав слід відобразити у рядку 10.13 декларації про майновий стан і доходи, в якому вказується загальна сума інших оподатковуваних доходів, не зазначених у попередніх рядках декларації (див. пп. 15 п. 1 розділу ІІІ «Порядок заповнення декларації» Інструкції №859).

 

Облік отриманої пені у ТОВ 

За умовами запитання договором між ТОВ і першим покупцем передбачено, що якщо покупець відступає майнові права, він повинен сплатити пеню в розмірі 5% повної вартості майнових прав на користь ТОВ. Відповідно, у ТОВ виникає дохід на цю суму:

  • Дт 377 Кт 715 – нарахування доходу у вигляді пені;
  • Дт 311 Кт 377 – отримання грошових коштів від першого покупця.

На нашу думку, отримання пені за переуступку майнових прав не є оплатою покупця за майнові права, отже, ця операція не є постачанням майнових прав, а відтак сума пені не оподатковується ПДВ. Прямої норми ПКУ на цей випадок немає, тому для впевненості радимо отримати від податківців ІПК з цього питання.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202562
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025153