• Посилання скопійовано

Облік у рослинництві витрат минулого року під урожай поточного року.

Які особливості бухобліку у рослинництві витрат минулих років під урожай поточного року; витрат поточного року під урожай поточного року; витрат поточного року під урожай наступного року?

З точки зору бухгалтерського обліку всі понесені на вирощування сільгосппродукції витрати є біологічними активами, які можуть бути як поточними, так і довгостроковими. Особливості бухгалтерського обліку таких активів визначаються НП(С)БО 30.

Згідно з п. 4 НП(С)БО 30:

  • Поточні  біологічні активи - біологічні активи, здатні давати сільськогосподарську продукцію та/або додаткові біологічні активи протягом  періоду, що не перевищує 12 місяців, а також тварини на вирощуванні та відгодівлі.
  • Довгострокові біологічні активи - усі біологічні активи, які не є поточними біологічними активами.

Наприклад, у разі вирощування зернових витрати на їх вирощування є, як правило, поточними біологічними активами.

Відповідно до п. 17 НП(С)БО 30 витрати, пов'язані з біологічними перетвореннями біологічних активів, визнаються витратами операційної діяльності. Облік витрат ведеться за окремими об'єктами обліку витрат (окремі види біологічних активів та/або їх група) відповідно до НП(С)БО16.

Тобто, всі витрати на вирощування сільгосппродукції обліковуються на рахунку 23, в розрізі окремих об’єктів витрат (окремих видів біологічних активів та/або їх груп).

Наприклад, окремими об’єктами витрат може бути:

  • яра пшениця 2024 р. (тобто, це яра пшениця, витрати на вирощування якої і збирання якої здійснюється в рамках одного року, 2024 р.);
  • озима пшениця 2023/2024 (озима пшениця, витрати на яку підприємство здійснює починаючи в 2023 році, продовжує в 2024 році; збирає урожай в 2024 році) тощо.

Це означає, що на рахунку 23 буде два субрахунки, які в бухгалтерських програмах ще називаються субконто:

1. 23 (яра пшениця 2024);

2. 23 (озима пшениця 2023/2024).

Детальніше про облік на рахунку 23 і про калькулювання сільгосппродукції можна почитати тут.

Тому якщо підприємство понесло якісь витрати на вирощування сільгосппродукції, у первинному документі, яким оформлено такі витрати, слід зазначати об’єкт витрат. Тож і такі витрати будуть віднесені відразу на визначений субрахунок.

Наприклад, якщо трактор виконував роботи на полі, засіяному ярою пшеницею, витративши ПММ, то на підставі відповідного первинного документа (обліковий лист тракториста-машиніста, акт тощо) такі ПММ будуть списані проводкою:

  • Дт 23(яра пшениця 2024) Кт 203.

І те саме стосується всіх інших витрат.

Після збирання сільгосппродукції вона оприбутковується на рахунку 27 «Продукція сільськогосподарського виробництва».

Про два варіанти оцінки оприбуткованої сільгосппродукції і відображення оприбуткування в бухгалтерському обліку можна почитати тут. За цим самим посиланням можна прочитати про облік витрат минулого року, які стосуються сільгосппродукції, яка збиратиметься в поточному році.

На дату балансу (наприклад, на дату закінчення минулого року) біологічні активи рослинництва за загальним правилом відображають за справедливою вартістю, зменшеною на очікувані витрати на місці продажу (п. 10 НП(С)БО 30):

  • Дт 211 Кт 23 – на справедливу вартість, зменшену на очікувані витрати на місці продажу;
  • Дт 940 Кт 23, чи Дт 23 Кт 710 – на різницю між собівартістю і справедливою вартістю.

Перед збиранням врожаю сума, що накопичена на субрахунку 211, списується на рахунок 23: Дт 23 Кт 211.

На дату балансу незавершене сільгоспвиробництво оприбутковується як біологічний актив, а на момент збирання врожаю потрібно оприбуткувати сільгосппродукцію, а не біологічний актив. Тому те, що було біологічним активом на субрахунку 21, знову списується на собівартість (Дт 23 Кт 21), а потім оприбутковується як сільгосппродукція: Дт 27 Кт 23.

Але якщо справедливу вартість визначити неможливо або підприємство є платником податку на прибуток, поточні біологічні активи рослинництва відображають як незавершене виробництво. Тобто, на дату балансу (наприклад, на дату закінчення минулого року) витрати продовжують обліковуватися на рахунку 23.

Наприклад, понесені протягом 2023 року витрати на вирощування озимої пшениці списують на рахунок 23(озима пшениця 2023/2024). Станом на 31.12.2023 р. залишок на цьому рахунку буде незавершеним виробництвом. 

Наступного, 2024 року, на цей рахунок списуються всі інші витрати, які стосуються вирощування і збирання озимої пшениці.

Нарешті, на момент збирання така сільгосппродукція оприбутковується на рахунку 27. Про оприбуткування сільгосппродукції ми сказали вище.

 ***

Читайте також:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    Сьогодні 12:1811
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202420
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442