• Посилання скопійовано

Як відобразити в бухобліку зерновідходи?

ТОВ - платник податку на прибуток і ПДВ придбало необроблене зерно кукурудзи. Після очистки на елеваторі утворилися відходи. Очищене зерно продано. Як бути з обліком відходів?

Якість зерна має відповідати державним стандартам та іншим нормативним документам (ст. 21 Закону «Про зерно та ринок зерна в Україні»).

Тобто, необроблене зерно є таким собі напівфабрикатом, який потребує доробки до товарного виду. Відтак, операція доробки (очистки) є однією з технологічних операцій на доведення зерна до вимог відповідного стандарту.

В п. 9 НП(С)БО 9 зазначено, що первісною вартістю запасів, що придбані за плату, є собівартість запасів, до складу якої включаються в тому числі інші витрати, які безпосередньо пов'язані з придбанням запасів і доведенням їх до стану, в якому вони придатні для використання у запланованих цілях. До таких витрат, зокрема, належать прямі матеріальні витрати, прямі витрати на оплату праці, інші прямі витрати підприємства на доопрацювання і підвищення якісно технічних характеристик запасів.

Це означає, що якщо ТОВ придбало необроблене зерно, яке надалі очистило на елеваторі, то витрати на очистку збільшують первісну вартість придбаного зерна.

Схожу норму читаємо і в п. 8.3 Методрекомендацій №132: «Витрати на вирощування і збирання зернових культур (включаючи вартість з доробки зерна на току, що проводиться в межах календарного року) становлять собівартість зерна, зерновідходів та соломи.».

Внаслідок доробки (очищення) частина зерна переходить до категорії зерновідходів. Якщо ТОВ планує їх використовувати в господарській діяльності (зерновідходи І і ІІ категорії), воно ставить їх на баланс. А зерновідходи ІІІ категорії (так звані «мертві відходи») підлягають утилізації (як правило, елеватором, який здійснює очистку), тому їх кількість з балансу списується.

Поряд з цим, внаслідок доробки кількість зерна може зменшуватися внаслідок усушки.

Як ми сказали вище, доробка зерна – це технологічна операція з перетворення зібраного зерна (по суті – напівфабрикату) в готовий продукт. Тому зменшення кількості зерна внаслідок отримання «мертвих відходів» і усушки не є його втратою. Таким чином, зменшення кількості зерна внаслідок доробки не впливає на вартість зерна. В обліку на кількість таких втрат зменшують тільки кількість початково оприбуткованого зерна.

Отже, на очистку ТОВ направило придбане необроблене зерно. На виході отримано очищене зерно і зерновідходи.

 

Яким чином визначити вартість очищеного зерна і зерновідходів?

Відповідно до п. 6.8 Методрекомендацій №1315, зернові відходи оцінюються за вартістю зерна, виходячи з його вмісту у зернових відходах.

Відповідно до п. 8.3 Методрекомендацій №132, загальна сума витрат (без вартості соломи) розподіляється між зерном і зерновідходами, при цьому зерно приймається за одиницю, а зерновідходи прирівнюються до нього за коефіцієнтом, який розраховується за вмістом в них повноцінного зерна.

 

ПрикладТОВ придбало 10 тн. необробленого зерна по ціні без ПДВ 6 000 грн, на суму без ПДВ 60 000 грн, окрім того ПДВ 12 000 грн. Зерно доставлено на елеватор, де його очистили. Вартість очистки 2 400 грн, в т.ч. ПДВ - 400 грн.

Після очистки отримано, згідно з актом очистки, очищене зерно 8 тн., «мертві відходи» 1 тн., зерновідходи І категорії 1 тн. Вміст цілого зерна у зерновідходах І категорії згідно даних лабораторії елеватора – 30%.

Первісна вартість зерна із витратами на очистку, яку потрібно розподілити між зерновідходами і очищеним зерном - 62 000 грн (60 000 + 2 000). 

  • Кількість зерновідходів в перерахунку на повноцінне зерно – 0,3 т (1 т х 30%).
  • Загальна кількість отриманої зернопродукції в перерахунку на повноцінне зерно – 8,3 т (8 + 0,3).
  • Первісна вартість 1 т повноцінного зерна – 7 469,88 грн (62 000 грн : 8,3 т).
  • Первісна вартість зерновідходів – 2 240,96 грн (7 469,88 грн х 0,3 т).
  • Первісна вартість очищеного зерна – 59 759,04 грн (62 000 грн – 2 240,96 грн).
  • Внаслідок очистки загальна кількість придбаного зерна зменшилася на кількість «мертвих відходів» - на 1 тн., до 9 тн.

Бухгалтерський облік наведених операцій дивимося в таблиці.

 

Таблиця

Бухгалтерський облік господарських операцій очистки зерна

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Дт

Кт

1

Придбане зерно 10 тн.

2811

631

60 000

2

Відображено ПК з ПДВ

641

631

12000

3

Оплачена постачальнику вартість зерна

631

311

72 000

4

Отримані від елеватора послуги з очистки зерна

281

631

2 000

5

Відображено ПК з ПДВ

641

631

400

6

Оплата елеватору за послуги очистки

631

311

2 400

7

Зменшена кількість оприбуткованого зерна на «мертві відходи»

2811

631

(-1 т)4

8

Оприбутковані:

- повноцінне очищене зерно (8 т)

 

2812

 

2811

 

59 759,04

9

- зерновідходи І категорії (1 т)

2813

2811

2 240,96

1Аналітична позиція «Зерно необроблене»

2Аналітична позиція «Зерно очищене»

3Аналітична позиція «Зерновідходи І категорії»

4В кількісному обліку

Надалі зерновідходи І категорії підлягають продажу чи іншому використанні в господарській діяльності.

З наведеного вище випливає, що якихось коригувань ПК з ПДВ, чи нарахування компенсуючих ПДВ за п. 198.5 ПКУ робити не потрібно. Адже всі здійснені операції є господарського, виробничого характеру.

 ***

Читайте також:

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Торгівля електроавтомобілями: облік та оподаткування
    Як підприємству потрібно вести бухгалтерський та податковий облік діяльності з торгівлі електромобілями? Якими бухгалтерськими документами оформлювати продаж таких авто? Що з ПДВ, митом та акцизним податком? Чи потрібно реєструватися як платник акцизу?
    25.04.202515
  • Нюанси обліку передачі фізособою майна в управління
    Фізособа передає в управління ТОВ майно та земельні ділянки. Як обліковувати майно та виплату доходу ФО? Чи можна нараховувати амортизацію?
    24.04.202519
  • Списання витрат на невидану книгу з незавершеного виробництва
    Роз'яснення щодо можливості списання витрат, накопичених на рахунку 23 "Виробництво" як незавершене виробництво для книги, яку вирішено не видавати. Описано порядок віднесення таких витрат до складу інших операційних витрат періоду (рахунок 94), процедуру документального оформлення та питання щодо необхідності коригування фінрезультату до оподаткування на податкові різниці
    21.04.202535
  • Як обчислити витрати на відрядження за кордон, якщо розрахунки здійснювалися карткою?
    Працівник їздив у закордонне відрядження в Узбекистан. Аванс був перерахований йому у гривнях на особисту зарплатну картку. Цією карткою працівник розраховувався на території Узбекистану (не знімав готівку та не робив обмінних операцій). До звіту про відрядження додані фіскальні чеки Узбекистану, в яких вказана валюта Узбекистану + сліп з терміналу банку до цього фіскального чеку в долларах США. Яку валюту брати до розрахунку на дату звіту: долари чи валюту Узбекистану?
    21.04.202585
  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202520