Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Облік витрат на зберігання зерна на елеваторі

На балансі підприємства є елеватори, в яких зберігається як власне, так і стороннє зерно. Але в червні на одному елеваторі зерно не зберігалося. Як обліковувати витрати такого елеватора?

Згідно з п. 3.17 Методрекомендацій №132, витрати на утримання приміщень для зберігання продукції, включаючи орендну плату, обліковуються на рахунку 91 «Загальновиробничі витрати» і відносяться на собівартість продукції окремих культур та видів незавершеного виробництва пропорційно кількості та тривалості зберігання продукції протягом звітного періоду.

Відтак, витрати на утримання елеватора, які обліковуються на рахунку 91, розподіляються на собівартість: 

  • Дт 23 (власне зерно) Кт 91;
  • Дт 23 (послуги із зберігання стороннього зерна) Кт 91.

Далі витрати на зберігання власного зерна збільшують собівартість власної продукції: Дт 27, 28, 20 тощо Кт 23 (власне зерно).

Витрати на зберігання сторонньої продукції списують на собівартість реалізації послуг зберігання, у разі якщо сторонні замовники оплачують вартість зберігання: Дт 903 Кт 23 (стороннє зерно). Поряд з цим, надання послуг зберігання відображають записом: Дт 361 Кт 703.

 

Як обліковувати витрати на утримання елеватора за місяць, в якому на елеваторі не зберігалося зерно?

Згідно з п. 11 НП(С)БО 16, собівартість реалізованої продукції (робіт, послуг) складається з виробничої собівартості продукції (робіт, послуг), яка була реалізована протягом звітного періоду, нерозподілених постійних загальновиробничих витрат та наднормативних виробничих витрат.

Оскільки внаслідок відсутності зерна на зберіганні витрати на утримання елеватора залишаються нерозподіленими на виробничу собівартість, їх слід включити до складу собівартості реалізованої продукції: Дт 90 Кт 91. 

Але, зверніть увагу: такі правила списання постійних нерозподілених витрат працюють тільки, якщо у підприємства є протягом облікового періоду реалізована продукція. Якщо ж реалізації взагалі не було (дохід за кредитом рахунку 70 не визнавався), то немає й підстав визнавати собівартість реалізованої продукції (за дебетом рахунку 90). І в такому випадку нерозподілені постійні витрати списуються прямо на дебет субрахунку 949 (минуючи рахунки 23 або 91). 

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 82 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олександр Золотухін
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Витрати , Облік

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі