• Посилання скопійовано

Облік придбаної дебіторської заборгованості

ТОВ на загальній системі оподаткування придбало у фінкомпанії право вимоги за кредитними договорами із заставою, що було придбане на аукціоні за 20 млн грн. Номінальна вартість заборгованості за договорами більша ціни придбання. Облік у ТОВ: Дт 352 Кт 6851 20 млн Дт 6851 Кт 311 20 млн, Дт 352 Кт 740 – дооцінка до справедливої вартості. Справедлива вартість – це різниця між сумою з дисконтом та сумою кредитного договору? Коли визнавати дохід від погашення заборгованості за більшою сумою, ніж сума придбання?

Відповідно до пп. 4 НП(С)БО 13, фінансові інвестиції – це активи, які утримуються підприємством з метою збільшення прибутку (відсотків, дивідендів тощо), зростання вартості капіталу або інших вигод для інвестора. На нашу думку, придбана заборгованість не є фінансовою інвестицією, оскільки немає впевненості в її погашенні і не можна достовірно визначити суму доходу – адже невідомо, яка саме сума буде погашена. Також вигоди від погашення заборгованості не вписуються у наведене визначення фінінвестиції. Існує тільки припущення, що сума погашення може бути більше суми, що була сплачена за придбання заборгованості.

Поняття справедливої вартості визначено у пп. 4 НП(С)БО 19: це сума, за якою можна продати актив або оплатити зобов'язання за звичайних умов на певну дату. Далі НП(С)БО не регламентують, яким чином визначати цю суму, тож підприємство це робить на власний розсуд. Приміром, у підприємства може бути інформація про те, за якою вартістю воно може продати ці вимоги, або яку суму воно може отримати від їх погашення.

Дисконтування – це інший процес і він враховує не справедливу вартість, а зміну вартості грошей з часом. Тому, на думку автора, дисконтована сума цієї заборгованості не є її справедливою вартістю. Дисконтувати придбану заборгованість потрібно тільки в тому разі, якщо строк її погашення настане пізніше, ніж 12 місяців з дати балансу і до цього строку ТОВ не має права вимагати погашення заборгованості.

Далі, відповідно до пп. 5 НП(С)БО 15 дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена. 

Щоб з’ясувати, коли виникає дохід, потрібно дізнатися, коли збільшується актив. Для цього дивимося визначення активів: активи – це ресурси, контрольовані підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, призведе до отримання економічних вигод у майбутньому (п. 3 НП(С)БО 1). Тож для визнання доходу потрібна впевненість у тому, що ця заборгованість буде погашена у певній сумі (є достовірна оцінка доходу). 

НП(С)БО не містять інших приписів для даної ситуації, тож виходимо з того, що є:

 • на момент укладення договору про переуступлення права вимоги у ТОВ – другого кредитора є значний ризик, що викуплену дебіторську заборгованість не буде погашено;
 • економічні вигоди від погашення заборгованості та достовірна сума погашення будуть відомі тільки на момент погашення заборгованості, тож саме в цей момент потрібно визнавати дохід на суму різниці між вартістю придбання заборгованості та фактичною сумою її погашення;
 • ця заборгованість не є фінансовою інвестицією, тому вона обліковується як дебіторська заборгованість за вартістю, за якою її було фактично придбано (за історичною собівартістю);
 • заборгованість, яка не буде погашена, списується до складу витрат – на ту дату, коли достовірно відомо, що ТОВ втратило право вимагати її погашення (сплив строку позовної давності, банкрутство або смерть боржника тощо).

Пропонуємо таку схему обліку для цього ТОВ – див. таблицю. Облік показано на прикладі, коли погашено 70% заборгованості за номінальною вартістю, вказаної у договорі. Решта 30% заборгованості залишилися непогашеними і списані.

З метою оподаткування прибутку потрібно зважати на вимоги пп. 139.2 ПКУ щодо різниць при списанні дебіторської заборгованості – якщо ТОВ коригує фінрезультат на різниці, визначені ПКУ. Якщо ТОВ не коригує фінрезультат, воно може списати непогашені суми в бухобліку до складу витрат і не коригувати фінрезультат.

Зміст господарської операції

Д-т

К-т

Сума, тис. грн

Придбання заборгованості на аукціоні. На рах. 377 ведеться облік придбаної заборгованості в розрізі боржників і кредитних договорів. Заборгованість придбано за 20 млн грн, повна вартість згідно кредитних договорів – 30 млн грн

377

685

20000

Сплачено фінансовій компанії за придбану заборгованість

685

311

20000

Погашено заборгованість деякими боржниками за повною вартістю, вказаною у кредитному договорі (умовно погашено 70% придбаної заборгованості): 30 млн грн * 70% = 21 млн грн

311

377

21000

Визнання доходу від погашеної заборгованості: різниця між сумою погашення 21 млн грн та її вартістю 14 млн грн (20 млн грн * 70%), дохід = 21 – 14 = 7 млн грн

377

719

7000

Списання непогашених сум – 30% від придбаної заборгованості: 20 млн * 30% = 6 млн грн

944

377

6000

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

 • Особливості списання замортизованих МНМА та НМА, які не будуть використовуватися
  МНМА із строком використання 24 місяці, 100% амортизація, вийшли з ладу та потребують списання. Чи нараховувати ПДВ в цьому випадку? Також є НМА, який не введено в експлуатацію – це комп’ютера програма російського походження, буде списуватися з обліку. Чи достатньо для списання службової записки відповідальної особи про те, що ця програма не буде використовуватися у зв'язку із забороною використання такої програми? Чи виникає нарахування ПДВ, якщо придбали програму з ПДВ?
  04.12.202378
 • Як встановити межу суттєвості для витрат?
  Як в обліковій політиці описати межу суттєвості для визнання витрат минулого періоду в розмірі 0,2% від витрат (формулювання та нормативна база)?
  01.12.202374
 • Облік списаних автошин
  Підприємство списує шини, які були встановлені на вантажні авто, на причепах. Норма пробігу не досягнута, але висота протектору на межі допустимого, відновлення недоцільне. Які наслідки з ПДВ, якщо продати ці шини ФОП чи передати за договором на утилізацію спеціалізованому підприємству?
  30.11.20231 449
 • Модернізація ОЗ запчастинами, знятими з іншого ОЗ: як визначити вартість запчастин?
  Підприємство має повністю замортизований сервер, який раніше був модернізований додатковими планками пам’яті. Ці планки теж замортизовані. Тепер вони встановлюються на інший сервер. Чи визнаються ці планки пам’яті активом, якщо їх вартість не може бути достовірно визначена?
  29.11.202354
 • Підприємство придбало товар у нерезидента: що в обліку?
  Підприємство придбало товар у нерезидента. Польська компанія надала послуги перевезення територією Польщі. Товар частково продано польській компанії, частково - завезено на митну територію України. Як відобразити це в бухобліку?
  29.11.202356