• Посилання скопійовано

Облік благодійної допомоги, отриманої фермерським господарством

Фермерське господарство отримало гуманітарну допомогу від ФАО - рукави для тимчасового зберігання зерна. Із документів є акт прийому-передачі гуманітарної (благодійної ) допомоги, де є лише кількість отриманих рукавів. Окрім того, отримало за програмою USAID АГРО 1 т мінеральних добрив для основного та припосівного внесення на ярі культури. Із документів ТТН, де вказана кількість отриманих добрив. Як відобразити в бухобліку?

Рукави для зберігання зерна

Зерно в рукавах можна зберігати до двох років. Хоча зберігають переважно кілька місяців, до року. Після чого повторно рукав вже не використовують, а утилізують. Тобто, рукав використовують для одноразового зберігання зерна.

Відповідно до п. 5 НП(С)БО 9, до запасів відносяться в тому числі малоцінні та швидкозношувані предмети (МШП), що використовуються протягом не більше одного року або нормального операційного циклу, якщо він більше одного року. 

Операційний цикл - проміжок часу між придбанням запасів для провадження діяльності і отриманням грошей та їх еквівалентів від реалізації виробленої з них продукції або товарів і послуг (п. 3 розд. І НП(С)БО 1).

На наш погляд, термін використання рукава вписується в поняття операційного циклу. Тому рукави слід обліковувати в складі МШП, навіть якщо строк зберігання зерна в рукаві перевищить рік.

МШП обліковують на рахунку 22.

Оприбуткування запасів, отриманих у вигляді благодійних внесків (гуманітарної допомоги), цільового фінансування, відображають проводкою (див. п. 5 таблиці додатка 3 Методрекомендацій №2, від 10.01.2007 р.): Дт 22 Кт 48.

Згідно з п. 12 НП(С)БО 9, первісною вартістю запасів, одержаних підприємством безоплатно, визнається їх справедлива вартість з урахуванням витрат, передбачених пунктом 9 цього НП(С)БО.

Справедлива вартість - сума, за якою можна продати актив або оплатити зобов'язання за звичайних умов на певну дату (п. 4 НП(С)БО 19).

Тобто, справедливою є ринкова вартість активу. 

Тож ФГ потрібно з’ясувати ринкову вартість рукавів, оприбуткувавши за такою вартістю.

Якщо ФГ нестиме власним коштом витрати, пов’язані з отриманням рукавів, перелік яких наведено в п. 9 НП(С)БО 9, зазначені витрати збільшуватимуть первісну вартість рукавів. Наприклад, це можуть бути витрати ФГ з доставки рукавів на власний склад.

Відповідно до п. 17 НП(С)БО 15, отримане цільове фінансування визнається доходом протягом тих періодів, в яких були зазнані витрати, пов'язані з виконанням умов цільового фінансування.

Таким чином, дохід від безоплатно отриманих рукавів визнається в момент відображення витрат від використання рукавів.

Згідно з п. 23 НП(С)БО 9, вартість МШП, що передані в експлуатацію, виключається зі складу активів (списується з балансу) з подальшою організацією оперативного кількісного обліку таких предметів за місцями експлуатації і відповідними особами протягом строку їх фактичного використання.

Таким чином, вартість рукавів списується на витрати при передачі рукавів для зберігання зерна: Дт 23 Кт 22.

В цей самий момент відображають дохід: Дт 484 Кт 718. 

Після передачі рукавів для зберігання зерна ФГ веде оперативний кількісний облік таких рукавів. З такого обліку рукави списуються після закінчення зберігання в них зерна і утилізації. Оформляється така операція актом списання. Форма такого акту нормативними документами не встановлена, тому розробляється ФГ самостійно.

 

Мінеральні добрива

Облік мінеральних добрив подібний до обліку рукавів, на тих самих підставах.

Отримані добрива оприбутковуються за справедливою вартістю, з урахуванням витрат, перелік яких наведено в п. 9 НП(С)БО 9, якщо ФГ несло такі витрати.

  • Проведення, за якою оприбутковують добрива: Дт 208 Кт 48.
  • Використання добрив: Дт 23 Кт 208.
  • В цей самий момент визнається дохід: Дт 48 Кт 718.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025144