• Посилання скопійовано

Бухоблік річної премії, яка нарахована та виплачена звільненому працівнику

Як відобразити в бухобліку записи щодо нарахування та виплати річної премії звільненому працівнику?

Річна премія нараховується звільненому працівнику залежно від відпрацьованого часу в даному році. Оскільки річна премія нараховується за результатами року, то не дивно, що деяким працівникам вона буде нарахована вже після звільнення. Хоча на практиці краще уникати такої ситуації та нараховувати премії під час розрахунку при звільненні, якщо це можливо.

Така премія належить до виплат за відпрацьований час, тому, незалежно від того, що вона нараховується вже звільненому працівнику, на неї потрібно нарахувати ЄСВ (ч. 2 ст. 7 Закону про ЄСВ) та утримати ПДФО та ВЗ.  

 

Додаток 1 єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ

В додатку 1 єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ нарахована річна премія звільненому працівнику займе стільки рядків, за скільки місяців її нараховано, і до кожної частинки премії (як до бази) проводиться нарахування ЄСВ.

Звертаємо увагу, якщо в раніше поданих звітах роботодавець проводив нарахування ЄСВ до мінімального розміру, то після розподілу річної премії за місяцями може виникнути переплата по ЄСВ, яку доведеться зняти з додаткової бази нарахування.

Відображається такий розрахунок у кварталі того місяця, в якому проведено нарахування премії. В графі 9 вказуємо КТН «1», в графі 10 – місяць нарахування, графа 14 не заповнюється, щоб не задвоїти кількість днів перебування у трудових відносинах, бо вони вже відображені в попередній поданій звітності, інші графи заповнюються в звичайному порядку.

 

Додаток 4ДФ єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ

В додатку 4ДФ єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ річна премія, нарахована звільненому працівнику, буде відображена в місяці фактичного її нарахування разом з утриманими податками та зборами за ознакою доходу «127» та вказавши у графі 7 дату звільнення працівника.

 

Облік

У бухгалтерському обліку нарахування премії  звільненому працівнику відображається записом: Дт 23, 92, 93, 94 Кт 661 (так само, як і його зарплата) незалежно від того, чи звільнений працівник чи ні. 

Зауважимо, що нарахування та виплата річної премії звільненому працівнику є одноразовою виплатою у розумінні норм Порядку №100, тому вона не буде враховуватися в розрахунку середнього заробітку. Аналогічне роз’яснення міститься у листі Мінпраці від 24.06.2008 р. №411/13/84-08. Отже, здійснювати перерахунок компенсації за невикористану відпустку не потрібно.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

 • Облік безоплатно експортованого зразка продукції
  Підприємство відправляє за кордон вироблений своїми силами зразок рекламної продукції. Відправка через міжнародну кур'єрську службу, зареєстровану в Україні. Оплата за доставку в гринях. Зразок поставляється безкоштовно. Як відобразити у бухобліку?
  21.09.2023293
 • Забезпечення інструментом робітника за договором ЦПХ
  На підприємстві виконують роботу робітники за договором ЦПХ. В договорі прописані умови, що робітнику можуть надаватися для роботи інструменти підприємства. Яким документом оформити видачу інструментів, які перебувають на обліку як МНМА? Чи можна скласти Акт внутрішнього переміщення МНМА?
  21.09.202337
 • Бухоблік ПДВ за митними деклараціями після повернення з ЄП
  Під час перебування на ЄП (2%) підприємство імпортувало товар, сплатило ПДВ при митному оформленні, включило цей ПДВ до первісної вартості. Як відобразити в обліку цей ПДВ після повернення на загальну систему і відновлення ПДВ?
  21.09.202326
 • Збір благодійним фондом коштів на придбання дронів та їх передачу ЗСУ
  Благодійний фонд планує провести благодійний концерт та інші благодійні заходи для збору коштів на придбання дронів для їх подальшої передачі ЗСУ. Як документально оформити та відобразити це в бухобліку?
  20.09.202321
 • Списання запасів, викрадених під час окупації
  У грудні 2022 р. підприємство-поклажодавець передало підприємству-зберігачеві на зберігання зерно. Під час окупації з лютого по листопад 2022 р. зерно викрали. У грудні 2022 р. зберігач звернувся із заявою до Нацполіції про викрадення зерна і повідомив про викрадення поклажодавця. Але станом на 01.09.2023 р. зерно ще не списано з балансу. Як списати?
  19.09.2023552