Причина
Здебільшого причиною подібних розходжень є різноманітні похибки при зважуванні на етапі завантаження і розвантаження авто.
Наприклад, завантаження могло бути у полі і вага зерна могла визначатися орієнтовно, а при доставці на склад покупця вага визначалася на повірених вагах покупця. Інша причина – ваги постачальника могли бути не повірені і давати велику похибку при зважуванні.
Можуть бути інші подібні причини, навіть механічна помилка вагаря, який неправильно заніс показники зважування в документи тощо. Причину потрібно з’ясовувати, щоб виправляти наслідки таких похибок.
Приміром, з’ясується помилка при зважуванні на вагах постачальника. В такому разі потрібно буде відкоригувати показники придбаного зерна. Таке коригування роблять в порядку, встановленому договором між постачальником і трейдером. Наприклад, між сторонами складається акт уточнення кількості переданого зерна, записується причина розходження тощо.
На підставі уточнених показників постачальник виписуватиме і ПН. Можуть бути й інші причини розходжень. Повторимося, це питання потрібно з’ясовувати в кожній конкретній ситуації.
Передача зерна покупцеві
Як наведено у запитанні, право власності на зерно передається на складі покупця. Оскільки на складі покупець отримує 1180 т зерна, то саме таку кількість і записують у документах на передачу зерна.
Документи оформляють, як правило, таким чином.
Оскільки ТТН при завантаженні зерна оформляють на одну кількість, а на складі покупця отримується інша кількість зерна, в ТТН потрібно зробити відмітку про кількість фактично отриманого зерна, яка буде більшою за кількість, зазначену в ТТН.
Поряд з цим сторони можуть складати додаткові документи на передане зерно, наприклад, реєстр ТТН – за кожен день, за увесь період перевезення тощо. В реєстрі зазначають кількість зерна, зазначеного в ТТН і кількість фактично отриманого зерна.
В підсумку покупець оплачує фактичну кількість отриманого зерна. На таку саму кількість виписують і ПН.
Якщо трейдер не відкоригує кількість зерна, отриманого від покупця, у нього буде розходження між кількістю отриманого і проданого зерна.
Як трейдеру відкоригувати кількість зерна?
Вище ми про це зазначали. Повторимо ще раз.
Потрібно з’ясувати конкретну причину розходження і діяти залежно від такої причини.
Якщо причина – помилка при зважуванні на стороні постачальника, то потрібно відкоригувати кількість отриманого від постачальника зерна. Наприклад, актом уточнення кількості тощо.
Якщо внаслідок якихось причин, які ми не аналізуватимемо, уточнити кількість з постачальником немає можливості, кількість надлишку зерна можна оформити і відобразити в обліку, як класичний надлишок: Дт 28 Кт 719 – за чистою вартістю реалізації (ціна продажу без врахування ПДВ) (див. пп. 2.14 Методрекомендацій №2).
Оформляється такий надлишок інвентаризаційними документами. Тобто, керівник підприємства-трейдера має призначити інвентаризаційну комісію. Комісія складає інвентаризаційний опис, звіряльну відомість, протокол. Цими документами має бути зафіксовано отримання однієї кількості, а відвантаження більшої кількості зерна, з’ясована за можливості причина і наведена пропозиція оприбуткувати надлишок зерна. Керівник трейдера затверджує інвентаризаційні документи і вони є підставою для оприбуткування надлишку (Дт 28 Кт 719).
Недоліком цього варіанту буде розходження між кількістю зерна, отриманого від постачальника (за ПН постачальника) і кількістю зерна, проданого покупцеві (за ПН трейдера). Відтак це може бути причиною блокування ПН трейдера.
Тому, на наш погляд, найкращим варіантом є таки коригування кількості зерна, отриманого від постачальника.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити