• Посилання скопійовано

Надлишок зерна при передачі покупцеві: як відобразити в бухобліку?

Підприємство – зерновий трейдер завантажило придбане зерно в авто, зафіксувавши перехід права власності від свого постачальника на 1000 т. Зерно доставили покупцеві, зафіксувавши на складі покупця передачу права власності вже на 1180 т. Як оформити такий надлишок? Як скласти ПН?

Причина

Здебільшого причиною подібних розходжень є різноманітні похибки при зважуванні на етапі завантаження і розвантаження авто.

Наприклад, завантаження могло бути у полі і вага зерна могла визначатися орієнтовно, а при доставці на склад покупця вага визначалася на повірених вагах покупця. Інша причина – ваги постачальника могли бути не повірені і давати велику похибку при зважуванні.

Можуть бути інші подібні причини, навіть механічна помилка вагаря, який неправильно заніс показники зважування в документи тощо. Причину потрібно з’ясовувати, щоб виправляти наслідки таких похибок.

Приміром, з’ясується помилка при зважуванні на вагах постачальника. В такому разі потрібно буде відкоригувати показники придбаного зерна. Таке коригування роблять в порядку, встановленому договором між постачальником і трейдером. Наприклад, між сторонами складається акт уточнення кількості переданого зерна, записується причина розходження тощо.

На підставі уточнених показників постачальник виписуватиме і ПН. Можуть бути й інші причини розходжень. Повторимося, це питання потрібно з’ясовувати в кожній конкретній ситуації.

 

Передача зерна покупцеві

Як наведено у запитанні, право власності на зерно передається на складі покупця. Оскільки на складі покупець отримує 1180 т зерна, то саме таку кількість і записують у документах на передачу зерна. 

Документи оформляють, як правило, таким чином.

Оскільки ТТН при завантаженні зерна оформляють на одну кількість, а на складі покупця отримується інша кількість зерна, в ТТН потрібно зробити відмітку про кількість фактично отриманого зерна, яка буде більшою за кількість, зазначену в ТТН.

Поряд з цим сторони можуть складати додаткові документи на передане зерно, наприклад, реєстр ТТН – за кожен день, за увесь період перевезення тощо. В реєстрі зазначають кількість зерна, зазначеного в ТТН і кількість фактично отриманого зерна.

В підсумку покупець оплачує фактичну кількість отриманого зерна. На таку саму кількість виписують і ПН.

Якщо трейдер не відкоригує кількість зерна, отриманого від покупця, у нього буде розходження між кількістю отриманого і проданого зерна.

 

Як трейдеру відкоригувати кількість зерна?

Вище ми про це зазначали. Повторимо ще раз.

Потрібно з’ясувати конкретну причину розходження і діяти залежно від такої причини.

Якщо причина – помилка при зважуванні на стороні постачальника, то потрібно відкоригувати кількість отриманого від постачальника зерна. Наприклад, актом уточнення кількості тощо.

Якщо внаслідок якихось причин, які ми не аналізуватимемо, уточнити кількість з постачальником немає можливості, кількість надлишку зерна можна оформити і відобразити в обліку, як класичний надлишок: Дт 28 Кт 719 – за чистою вартістю реалізації (ціна продажу без врахування ПДВ) (див. пп. 2.14 Методрекомендацій №2).

Оформляється такий надлишок інвентаризаційними документами. Тобто, керівник підприємства-трейдера має призначити інвентаризаційну комісію. Комісія складає інвентаризаційний опис, звіряльну відомість, протокол. Цими документами має бути зафіксовано отримання однієї кількості, а відвантаження більшої кількості зерна, з’ясована за можливості причина і наведена пропозиція оприбуткувати надлишок зерна. Керівник трейдера затверджує інвентаризаційні документи і вони є підставою для оприбуткування надлишку (Дт 28 Кт 719).

Недоліком цього варіанту буде розходження між кількістю зерна, отриманого від постачальника (за ПН постачальника) і кількістю зерна, проданого покупцеві (за ПН трейдера). Відтак це може бути причиною блокування ПН трейдера. 

Тому, на наш погляд, найкращим варіантом є таки коригування кількості зерна, отриманого від постачальника.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»