• Посилання скопійовано

Облік та оподаткування орендної плати померлому орендодавцю

Підприємство орендує приміщення у ФОП на ЄП. Але орендодавець помер. Згідно з договором підприємство продовжує користуватися приміщенням. Як оподатковувати орендну плату, нараховану після смерті орендодавця?

Дивимося відповідь податкової в ЗІР (103.25) на подібне питання, де орендодавцем виступала фізособа, а не ФОП: «Яким чином відображається в додатку 4ДФ до Розрахунку орендна плата, яка нарахована на користь померлого орендодавця – ФО, а виплачується його спадкоємцям?».

Податкова відповідає, що сума орендної плати, яка нарахована на користь померлого орендодавця – фізичної особи відображається у додатку 4ДФ до Розрахунку із зазначенням його реєстраційного номера облікової картки. 

Такий Розрахунок подається за останній звітний період, на який припадає смерть фізичної особи.

Якщо після смерті фізичної особи (орендодавця) податковий агент за договором оренди продовжує нарахування орендної плати до моменту звернення спадкоємців, то податковий агент не відображає відомості про нараховані суми орендної плати у додатку 4ДФ до Розрахунку, оскільки відсутній суб’єкт, на користь якого проводиться таке нарахування. 

Крім того, у додатку 4ДФ до Розрахунку відображається орендна плата за договором оренди, яка нарахована податковим агентом – орендарем, у тому податковому періоді, в якому така сума фактично буде виплачена на користь спадкоємців, із відповідним оподаткуванням та зазначенням суми податку на доходи фізичних осіб, утриманого (перерахованого) до відповідного бюджету.

На наш погляд, так само слід чинити, якщо помер орендодавець ФОП.

За звітний квартал, у якому сталася смерть орендодавця, підприємство останній раз відображає в додатку 4ДФ нараховану, виплачену на користь ФОП орендну плату.

Після смерті орендодавця підприємство нараховує орендну плату, але не утримує ПДФО і ВЗ, не відображає таку орендну плату в додатку 4ДФ. 

І тільки після того, як з’являться спадкоємці фізособи (не ФОП), підприємство утримає ПДФО, ВЗ і виплатить на руки таким спадкоємцям нараховану за увесь період орендну плату, за мінусом податків, які перерахує до бюджету.

В підтвердження своїх прав фізособи-спадкоємці можуть надати орендареві заяву із зазначенням своїх прав на приміщення (може зазначатися також прохання виплатити орендну плату за попередні(й) невиплачені(ий) період(и)), до якої додати свідоцтво про право на спадщину чи рішення суду та інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. За датою отримання цих документів орендар відображає нарахування орендної плати новим орендодавцям за попередні періоди, за які вона не виплачувалася, але повинна була виплачуватися. Якщо до кінця місяця, в якому відбулося нарахування, ця орендна плата не буде виплачена новим орендодавцям, орендар повинен буде перерахувати до бюджету утримані з нарахованої плати ПДФО і ВЗ - протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, коли було нарахування (див. пп. 49.18.1, п. 57.1, пп. 168.1.5 ПКУ).

В додатку 4ДФ така виплата відображається з ознакою доходу «196» (дохід від надання майна, в оренду, крім земельної частки (паю), земельної ділянки сільськогосподарського призначення, майнового паю).

Якщо спадкоємцем буде юридична особа, то орендна плата буде виплачена без утримання податків.

 

Чи нараховується ЄСВ на суму орендної плати?

Ні, не нараховується.

Адже згідно з п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ базою нарахування ЄСВ є сума винагороди фізособи за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з ФОП, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного держреєстру).

А за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає іншій стороні (орендареві) за плату на певний строк у володіння та користування майно для здійснення господарської діяльності (ст. 759 ЦКУ).

Таким чином, відносини, які виникають при укладенні договору найму (оренди), не мають ознак правовідносин, що регулюють виконання робіт або надання послуг.

А тому на суму орендної плати ЄСВ не нараховується.

Так само консультує ДПС, відповідаючи на питання у ЗІР (201.01): «Чи є базою нарахування єдиного внеску сума орендної плати, що виплачується ЮО за договором оренди нерухомого (рухомого) майна ФО?». 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Чи можна визнати податковий кредит з ПДВ у першому кварталі, а відповідні витрати в бухобліку – в четвертому?
    Щоб не показувати збитки у 1 кварталі 2024 р., акти виконаних робіт березня підприємтво перенесло на 39 рахунок. Податкові накладні за цими актами були відображені в декларації з ПДВ згідно з датою актів у березні 2024 р. Чи є ризик, що цей податковий кредит не визнають під час перевірки, якщо витрати будуть відображені у 4 кварталі 2024 р., або ці послуги не будуть відображені, як витрати, а списані на 44 рахунок (тобто за рахунок прибутку)?
    07.05.202427
  • ГО фінансує розробки, які проводить ТОВ: який бухоблік витрат та результатів такої співпраці?
    ТОВ уклало договір на виконання дослідно-конструкторських та технологічних робіт з громадською організацією (ГО). ГО передає ТОВ матеріали, інструменти та сплачує за розробку, при цьому результати роботи залишаються у виконавця. Виконавець згідно з проведеною розробкою зробив конструкторську документацію та отримав технічні умови (ТУ), які належать виконавцю. Як обліковувати ТМЦ (матеріали та інструменти) у ТОВ та результати виконаних робіт – конструкторську документацію, ТУ, дослідні моделі виробів?
    07.05.20245
  • Курсові різниці при отриманні та оплаті послуг Google
    Між ТОВ та компанією Google укладено договір з надання послуг (надання інтернет-платформи). ТОВ має корпоративну гривневу картку. Нарахування за послуги компанією Google проводяться щомісяця 1 числа у валюті USD. Списання коштів за послуги з корпоративної картки проводяться у гривні щомісяця до 5 числа. Наприклад: 01.01.2024 р. - нарахування за послуги компанією Google за січень 2024 р. – 84,29 USD, а 04.04.2024 р. – списання оплати за послуги за січень 2024 з корпоративної картки – 3245,17 грн. який бухоблік?
    07.05.202417
  • Чи дисконтувати заборгованість, яка щорічно подовжується?
    Підприємство – резидент України отримало від нерезидента в 2019 році позику на один рік, яку потім щорічно подовжували, і яку планується повернути в 2024 році. Чи вважається заборгованість за такою позикою довгостроковою і чи слід її дисконтувати?
    06.05.202461
  • Оренда паркомісць для працівників: облік та податки
    Юрособа орендує паркомісця у юрособи для працівників біля орендованого офісу. Як це провести в обліку? Чи є право на податковий кредит? Чи потрібно утримувати із працівників податки ПДФО, ВЗ та нараховувати ЄСВ?
    06.05.202423