• Посилання скопійовано

Знищення ТМЦ на складі зберігача

ТМЦ підприємства знаходилися на відповідальному зберіганні на складі зберігача. Внаслідок пожежі всі ТМЦ згоріли. Пожежа сталася не з провини зберігача та не внаслідок бойових дій. Як відобразити та в якому періоді втрачені ТМЦ в обліку? Чи має компенсувати втрати зберігач? Чи потрібно нараховувати ПЗ з ПДВ на ці ТМЦ?

Чи має компенсувати втрати зберігач? 

За договором зберігання одна сторона (зберігач) зобов'язується зберігати річ, яка передана їй другою стороною (поклажодавцем), і повернути її поклажодавцеві у схоронності (ч. 1 ст. 936 ЦКУ).

Зберігач зобов'язаний повернути поклажодавцеві річ, яка була передана на зберігання, або відповідну кількість речей такого самого роду та такої самої якості.

Збитки, завдані поклажодавцеві втратою (нестачею) або пошкодженням речі, відшкодовуються зберігачем:

  • у разі втрати (нестачі) речі - у розмірі її вартості;
  • у разі пошкодження речі - у розмірі суми, на яку знизилася її вартість (ч. 1 ст. 951 ЦКУ).

Тобто якщо зберігач не повертає річ поклажодавцю вчасно, він порушує умови договору. Тому поклажодавець (підприємство, яке віддало ТМЦ на зберігання) має право виставити претензію зберігачу, після того як він повідомив про знищення ТМЦ у розмірі їх вартості.

 

Як відобразити та в якому періоді втрачені ТМЦ в обліку? Чи потрібно нараховувати податкові зобов'язання з ПДВ на ці ТМЦ? 

Знищені ТМЦ підлягають списанню з балансу з нарахуванням ПЗ з ПДВ у періоді виявлення факту псування, окільки такі товари вже не використовуватимуться в господарській діяльності поклажодавця. В обліку таку операцію слід відобразити наступним чином: 

  • Дт 281/1 Кт 281/2 – передано ТМЦ на зберігання;
  • Дт 947 Кт 281/1 – повідомлено про знищення ТМЦ, що знаходилися на відповідальному зберіганні;
  • Дт 947 Кт 641/ПДВ – нараховано ПЗ з ПДВ відповідно до пп. «г» п. 198.5 ПКУ);
  • Дт 374 Кт 716 – визнано зберігачем претензію;
  • Дт 281 Кт 685 та Дт 641/ПДВ Кт 685 – отримано товар від зберігача замість зіпсованого;
  • Дт 685 Кт 374 – проведено взаємозалік заборгованостей.  

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025809