• Посилання скопійовано

Коли і як списувати безнадійну кредиторську заборгованість перед постачальником-нерезидентом?

Підприємство має кредиторську заборгованість на рахунку 632 перед постачальником. 09.12.2019 р. отримано товар від цього постачальника, вже пройшло три роки і підприємство погашати цей борг не буде. Чи можна списати цю заборгованість 09.12.2022 р.? За яким курсом списувати заборгованість?

Перш за все потрібно правильно визначити строк позовної давності саме для цієї операції. Зокрема, за ст. 8 Конвенції про позовну давність у міжнародній купівлі-продажу товарів строк позовної давності становить чотири роки. Докладніше про це – у нашій новині.

За українським законодавством, строк позовної давності складає три роки, а перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила – ст. 261 ЦКУ. Також можливі і інші строки початку перебігу строку позовної давності. 

Тож за умовами запитання, не можна однозначно сказати, коли почався перебіг строку позовної давності і яка його тривалість – 3 роки, 4 роки або навіть більше (сторони договору могли встановити і більш тривалий строк). Зокрема, якщо на 09.12.2019 р. строк оплати товару ще не настав, то не можна говорити, що саме 09.12.2019 р. було порушено право постачальника на отримання оплати. У загальному випадку, право постачальника було порушено на дату, коли настав строк оплати товару. Наприклад, за умовами договору оплата повинна бути не пізніше 10 днів після постачання товару, тобто не пізніше 19.12.2019 р. І якщо 19.12.2019 платежу не було, то строк позовної давності починається з 20.12.2019 р.

Отже, за цією заборгованістю потрібно точно визначити строк позовної давності, враховуючи умови договору та фактично проведені операції, а також наявність обставин, які переривають або зупиняють строк позовної давності. Що це за обставини, указано в ст. 263 та 264 ЦКУ, але у міжнародному праві можуть визнаватися і інші обставини.

Сплив строку позовної давності потрібно зафіксувати шляхом проведення інвентаризації цієї заборгованості. Інвентаризаційна комісія повинна перевірити суму заборгованості та визначити строк спливу позовної давності, зафіксувати це в акті інвентаризації. На підставі такого акта керівник підприємства у разі прийняття рішення про списання заборгованості видає наказ про це.

У свою чергу, на підставі наказу керівника бухгалтер складає бухгалтерську довідку, та списує заборгованість як безнадійну.

Зауважимо, що в разі списання саме кредиторської заборгованості важливо правильно визначити строк спливу позовної давності, оскільки це визначає звітний період, у якому підприємство-боржник має визнати дохід і нарахувати податок на прибуток.

Оскільки заборгованість монетарна (бо вона має бути погашена коштами), то курсові різниці розраховуються на кожну дату балансу та на дату її списання за офіційним курсом НБУ за правилами, встановленими НП(С)БО 21. Зокрема, якщо підприємство складає фінансову звітність раз на рік, то курсові різниці визначаються на 31.12.2019 р., 31.12.2020 р., 31.12.2021 р. та на дату списання заборгованості, якщо вона списана у 2022 році. Якщо фінансова звітність складається щоквартально, то й курсова різниця розраховується на кінець кожного кварталу та останній раз – на дату списання заборгованості

 

Типова кореспонденція за субрахунком 717 "Дохід від списання кредиторської заборгованості"

Д-т

К-т

Бухгалтерські проведення

632

717

Списання кредиторської заборгованості перед постачальником після закінчення строку позовної давності

632

744

Дохід від курсової різниці

945

632

Втрати від курсової різниці

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202412
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442