Чи може засновник дати обладнання в користування?
Чинне законодавство цього не забороняє.
Тому засновник може надати обладнання в оренду, якщо на такі операції немає заборони в статуті підприємства. Окрім того, статутом можуть передбачатися додаткові умови для здійснення таких операцій. Наприклад, надання дозволу загальними зборами учасників, якщо їх кілька тощо.
Тому саме у статуті і слід дивитися можливіобмеження на здійснення таких операцій.
Якщо обладнання отримується в користування з метою подальшого надання в оренду, про це має бути записано в договорі оренди чи позички, який укладається між підприємством і засновником (див. ст. 774 ЦКУ). Передача в оренду здійснюється тільки за згодою орендодавця (засновника).
Варіанти надання в користування
Надати в користування можна можна на умовах оренди чи позички.
Про позичку, оренду можна прочитати, приміром, тут.
Тезисно.
Оренда — це надання майна в користування за плату. Оформляється договором оренди. Передача майна в оренду, як і повернення, оформляється актом приймання-передачі. Може застосовуватися форма Акта, затверджена Наказом №818.
За користування майном орендодавцю виплачується орендна плата в розмірі, передбаченому договором. Окремо документ (акт) на послуги оренди може не складатися.
Про оренду можна почитати тут.
Позичка — це надання майна в користування без оплати. Тобто, своєрідна безоплатна оренда. Оформляється договором позички. Передача майна оформляється так само, як і при оренді — актом.
Детально про позичку можна прочитати тут.
Оподаткування орендної плати
Якщо засновник фізособа, то орендна плата буде оподатковуваним доходом такої фізособи, яка оподатковуватиметься в загальному порядку ПДФО, ВЗ.
В додатку 4ДФ орендний дохід відображається з ознакою доходу "127".
Бухгалтерський облік
Отримане в користування, як на умовах оренди (операційної), так і позички, обладнання відображається підприємством на позабалансовому рахунку 01 “Орендовані необоротні активи ”.
На баланс підприємства таке обладнання не зараховується, амортизація не нараховується.
У разі отримання обладнання на умовах оренди нарахування і виплата орендної плати засновнику фізособі відображається проводками:
- Дт 949 Кт 685 — нарахована орендна плата;
- Дт 685 Кт 641 — утримано ПДФО;
- Дт 685 Кт 642 — утримано ВЗ;
- Дт 685 Кт 311 — перерахована орендна плата засновнику;
- Дт 641, 642 Кт 311 — перераховано до бюджету ПДФО, ВЗ.
При передачі підприємством обладнання в оренду воно продовжує обліковуватися на рахунку 01. Тільки в аналітиці до цього рахунку у рядку "відповідальна особа" чи подібному, де зазначається відповідальна особа, у підзвіті якої перебуває об’єкт, відображають особу суборендаря, якій передано обладнання.
Нарахування орендної плати відображають проведеннями:
- Дт 377 Кт 713 — нарахована орендна плата;
- Дт 713 Кт 641 — нараховано ПЗ з ПДВ, якщо підприємство є платником цього податку і місце надання послуг оренди знаходиться на митній території України;
- Дт 713 Кт 791 — дохід від оренди віднесено до складу фінрезультатів;
- Дт 311 Кт 377 — отримано орендну плату від суборендаря.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити