• Посилання скопійовано

Отримання від засновника обладнання для надання його в оренду

Чи може засновник дати в користування своєму підприємству обладнання, яке надаватиметься підприємством в оренду? Як такі операції відобразити в обліку?

Чинне законодавство не забороняє передачі засновником обладнання в користування.

Тому засновник може надати обладнання в оренду, якщо на такі операції немає заборони в статуті підприємства. Окрім того, статутом можуть передбачатися додаткові умови для здійснення таких операцій. Наприклад, надання дозволу загальними зборами учасників, якщо їх кілька тощо. Тому саме у статуті і слід дивитися можливіобмеження на здійснення  таких операцій.

Якщо обладнання отримується в користування з метою подальшого надання в оренду, про це має бути записано в договорі оренди чи позички, який укладається між підприємством і засновником (див. ст. 774 ЦКУ). Передача в оренду здійснюється тільки за згодою орендодавця (засновника).

 

Варіанти надання в користування

Надати в користування можна можна на умовах оренди чи позички. Про це можна прочитати, приміром, тут.

  • Оренда — це надання майна в користування за плату. Оформляється договором оренди. Передача майна в оренду, як і повернення, оформляється актом приймання-передачі. Може застосовуватися форма Акта, затверджена Наказом №818. За користування майном орендодавцю виплачується орендна плата в розмірі, передбаченому договором. Окремо документ (акт) на послуги оренди може не складатися. Про оренду можна почитати тут.
  • Позичка — це надання майна в користування без оплати. Тобто, своєрідна безоплатна оренда. Оформляється договором позички. Передача майна оформляється так само, як і при оренді — актом. Детально про позичку можна прочитати тут.

 

Оподаткування орендної плати

Якщо засновник фізособа, то орендна плата буде оподатковуваним доходом такої фізособи, яка оподатковуватиметься в загальному порядку ПДФО, ВЗ.

В додатку 4ДФ орендний дохід відображається з ознакою доходу "127".

 

Бухгалтерський облік

Отримане в користування, як на умовах оренди (операційної), так і позички, обладнання відображається підприємством на позабалансовому рахунку 01 “Орендовані необоротні активи ”.

На баланс підприємства таке обладнання не зараховується, амортизація не нараховується.

У разі отримання обладнання на умовах оренди нарахування і виплата орендної плати засновнику фізособі відображається проводками:

  • Дт 949 Кт 685 — нарахована орендна плата;
  • Дт 685 Кт 641 — утримано ПДФО;
  • Дт 685 Кт 642 — утримано ВЗ;
  • Дт 685 Кт 311 — перерахована орендна плата засновнику;
  • Дт 641, 642 Кт 311 — перераховано до бюджету ПДФО, ВЗ.

При передачі підприємством обладнання в оренду воно продовжує обліковуватися на рахунку 01. Тільки в аналітиці до цього рахунку у рядку "відповідальна особа" чи подібному, де зазначається відповідальна особа, у підзвіті якої перебуває об’єкт, відображають особу суборендаря, якій передано обладнання.

Нарахування орендної плати відображають проведеннями:

  • Дт 377 Кт 713 — нарахована орендна плата;
  • Дт 713 Кт 641 — нараховано ПЗ з ПДВ, якщо підприємство є платником цього податку і місце надання послуг оренди знаходиться на митній території України;
  • Дт 713 Кт 791 — дохід від оренди віднесено до складу фінрезультатів;
  • Дт 311 Кт 377 — отримано орендну плату від суборендаря.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    Сьогодні 09:042
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    Сьогодні 08:0116
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579