• Посилання скопійовано

Облік та оподаткування отриманого гранта від нерезидента

ТОВ отримало від іноземного контрагента грант в іноземній валюті на наукові дослідження. Згідно з угодою, за рахунок гранту відшкодовується 70% відповідних витрат. Продаж валюти підприємство здійснювало тільки під поточні витрати за угодою. Який облік гранту?

Бухгалтерський облік

Грант надається на визначені цілі. З точки зору бухгалтерського обліку такі кошти є цільовим фінансуванням.

Кошти цільового фінансування (отриманий грант) обліковується на субрахунку 484. Залишок на цьому субрахунку відноситься до немонетарних статей, а тому курсові різниці за цими сумами не визначаються. Детально про це ми писали тут.

Правила визнання доходу від цільового фінансування встановлені в п. 16 - п. 19 НП(С)БО 15

Якщо грант (цільове фінансування) надається для фінансування витрат на наукові дослідження, то потрібно застосовувати норму п. 17 НП(С)БО 18, за якою отримане цільове фінансування (у тому числі кошти, вивільнені від оподаткування у зв'язку з наданням пільг з податку на прибуток підприємств) визнається доходом протягом тих періодів, в яких були зазнані витрати, пов'язані з виконанням умов цільового фінансування.

Таким чином, до складу доходу (субрахунок 718) сума гранту потрапить одночасно з визнанням витрат (рахунок 94 тощо), для фінансування яких отримано грант.

А якщо кошти гранту витрачені (перераховані для отримання послуг, придбання товарів тощо), але витрати ще не визнані, дохід від отриманого гранту також ще не визнається. В цей момент доречно показати використання коштів гранту, відобразивши доходи майбутніх періодів: Дт 484 Кт 69.

А от залишок на субрахунку 312 монетарний, тому на нього в загальному порядку нараховуються курсові різниці.

Причому при продажу іноземної валюти операція продажу відображається в загальному порядку, прийнятому для операцій продажу.

Тож бухгалтерські проведення при отриманні і використанні гранту в іноземній валюті будуть такі.

Отримано грант:

  • Дт 312 Кт 484 - отримано кошти гранту (на субрахунку 484 зафіксована сума в гривнях, за якою курсові різниці не відображаються).

Продаж іноземної валюти:

  • Дт 334 Кт 312 - перерахована іноземна валюта для продажу;
  • Дт 312 Кт 714 чи Дт 945 Кт 312 - відображена курсова різниця на дату перерахування;
  • Дт 311 Кт 334 - отримані кошти в гривнях від продажу;
  • Дт 92 Кт 334 - послуги банку;
  • Дт 942 Кт 334 чи Дт 334 Кт 711 - відображені витрати чи доходи від продажу іноземної валюти.

Оплата витрат згідно умов грантової угоди (наприклад, постачальнику);

  • Дт 631 Кт 311 - оплата постачальнику;
  • Дт 484 Кт 69 - кошти цільового фінансування в розмірі оплати постачальнику віднесено до складу доходів майбутніх періодів.

Понесені витрати згідно умов грантової угоди (наприклад, отримано послуги від постачальника, які віднесено до складу витрат):

  • Дт 94 Кт 631 - відображено витрати;
  • Дт 69 Кт 718 - відображено доходи від цільового фінансування, в сумі визнаних витрат.

 

Податок на прибуток

Визнані витрати зменшують (Дт 791 Кт 94), а доходи збільшують (Дт 718 Кт 791) фінрезультат до оподаткування, який є основою для розрахунку об’єкта оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ).

Причому податкових різниць тут не буде.

 

ПДВ

Отримання коштів гранту не є операцією постачання товарів, послуг, а тому на отриманий грант ПДВ не нараховується (див., наприклад, тут).

Кошти гранту є власністю ТОВ. Тому якщо за рахунок грантових коштів ТОВ придбаває товари, послуги, вартість яких містить ПДВ, воно має право в загальному порядку відобразити ПК з ПДВ.

Якщо понесені витрати, які придбані з ПДВ, не пов’язані з господарською діяльністю, то потрібно нарахувати в загальному порядку компенсуюче ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ.

Якщо ж понесені витрати пов’язані з господарською діяльністю, компенсуюче ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ не нараховується.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    Сьогодні 11:1118
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    Сьогодні 09:0468
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    Сьогодні 08:0131
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528