• Посилання скопійовано

Облік та оподаткування отриманого гранта від нерезидента

ТОВ отримало від іноземного контрагента грант в іноземній валюті на наукові дослідження. Згідно з угодою, за рахунок гранту відшкодовується 70% відповідних витрат. Продаж валюти підприємство здійснювало тільки під поточні витрати за угодою. Який облік гранту?

Бухгалтерський облік

Грант надається на визначені цілі. З точки зору бухгалтерського обліку такі кошти є цільовим фінансуванням.

Кошти цільового фінансування (отриманий грант) обліковується на субрахунку 484. Залишок на цьому субрахунку відноситься до немонетарних статей, а тому курсові різниці за цими сумами не визначаються. Детально про це ми писали тут.

Правила визнання доходу від цільового фінансування встановлені в п. 16 - п. 19 НП(С)БО 15

Якщо грант (цільове фінансування) надається для фінансування витрат на наукові дослідження, то потрібно застосовувати норму п. 17 НП(С)БО 18, за якою отримане цільове фінансування (у тому числі кошти, вивільнені від оподаткування у зв'язку з наданням пільг з податку на прибуток підприємств) визнається доходом протягом тих періодів, в яких були зазнані витрати, пов'язані з виконанням умов цільового фінансування.

Таким чином, до складу доходу (субрахунок 718) сума гранту потрапить одночасно з визнанням витрат (рахунок 94 тощо), для фінансування яких отримано грант.

А якщо кошти гранту витрачені (перераховані для отримання послуг, придбання товарів тощо), але витрати ще не визнані, дохід від отриманого гранту також ще не визнається. В цей момент доречно показати використання коштів гранту, відобразивши доходи майбутніх періодів: Дт 484 Кт 69.

А от залишок на субрахунку 312 монетарний, тому на нього в загальному порядку нараховуються курсові різниці.

Причому при продажу іноземної валюти операція продажу відображається в загальному порядку, прийнятому для операцій продажу.

Тож бухгалтерські проведення при отриманні і використанні гранту в іноземній валюті будуть такі.

Отримано грант:

  • Дт 312 Кт 484 - отримано кошти гранту (на субрахунку 484 зафіксована сума в гривнях, за якою курсові різниці не відображаються).

Продаж іноземної валюти:

  • Дт 334 Кт 312 - перерахована іноземна валюта для продажу;
  • Дт 312 Кт 714 чи Дт 945 Кт 312 - відображена курсова різниця на дату перерахування;
  • Дт 311 Кт 334 - отримані кошти в гривнях від продажу;
  • Дт 92 Кт 334 - послуги банку;
  • Дт 942 Кт 334 чи Дт 334 Кт 711 - відображені витрати чи доходи від продажу іноземної валюти.

Оплата витрат згідно умов грантової угоди (наприклад, постачальнику);

  • Дт 631 Кт 311 - оплата постачальнику;
  • Дт 484 Кт 69 - кошти цільового фінансування в розмірі оплати постачальнику віднесено до складу доходів майбутніх періодів.

Понесені витрати згідно умов грантової угоди (наприклад, отримано послуги від постачальника, які віднесено до складу витрат):

  • Дт 94 Кт 631 - відображено витрати;
  • Дт 69 Кт 718 - відображено доходи від цільового фінансування, в сумі визнаних витрат.

 

Податок на прибуток

Визнані витрати зменшують (Дт 791 Кт 94), а доходи збільшують (Дт 718 Кт 791) фінрезультат до оподаткування, який є основою для розрахунку об’єкта оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ).

Причому податкових різниць тут не буде.

 

ПДВ

Отримання коштів гранту не є операцією постачання товарів, послуг, а тому на отриманий грант ПДВ не нараховується (див., наприклад, тут).

Кошти гранту є власністю ТОВ. Тому якщо за рахунок грантових коштів ТОВ придбаває товари, послуги, вартість яких містить ПДВ, воно має право в загальному порядку відобразити ПК з ПДВ.

Якщо понесені витрати, які придбані з ПДВ, не пов’язані з господарською діяльністю, то потрібно нарахувати в загальному порядку компенсуюче ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ.

Якщо ж понесені витрати пов’язані з господарською діяльністю, компенсуюче ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ не нараховується.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    Сьогодні 12:1812
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442