• Посилання скопійовано

Бухгалтерський облік у головного бенефіціара гранту

ГО отримала міжнародний грант в іноземній валюті. Згідно з грантовою угодою, ГО, як головний бенефіціар, зобов’язана перерахувати частину гранту партнерам грантової угоди. Як в обліку відобразити таку операцію?

Партнер (під час державної реєстрації проекту в Мінекономіки — реципієнт) — юридична особа (резидент або нерезидент), що бере участь у реалізації проекту, укладенні та виконанні угоди про партнерство.

Головний партнер (під час державної реєстрації проекту в Мінекономіки — виконавець, а укладання грантового контракту — бенефіціар) — юридична особа (резидент або нерезидент), яка є одержувачем гранту, укладає грантовий контракт, угоду про партнерство та несе відповідальність за реалізацію проекту в цілому.

 

Надходження цільового фінансування у валюті

Якщо цільове фінансування надходить у валюті, його потрібно перерахувати у гривні на дату отримання. Відповідно до  п. 5 П(С)БО 21, операції в іноземній валюті при первісному визнанні перераховуються у валюту звітності за валютним курсом на початок дня дати здійснення операції.

Гривнева сума цільового фінансування фіксується на субрахунку 484 і надалі не перераховується, тому що цільове фінансування — це немонетарна  стаття балансу. Відповідно до п. 7 П(С)БО 21, на кожну дату балансу немонетарні статті, які відображені за історичною собівартістю і зарахування яких до балансу пов'язано з операцією в іноземній валюті, відображаються за валютним курсом на початок дня дати здійснення операції.

Тож переоцінювати валютний залишок на субрахунку 484 не потрібно.

Зверніть увагу! Залишок валюти, яка перебуває на валютному рахунку у банку – це монетарна стаття. Тому за нею в загальному порядку визначаються курсові різниці: на дату балансу та на дату операції (див. пп. 7 і 8 П(С)БО 21). При цьому:

  • позитивні курсові різниці включаються до операційних доходів (Кт 714);
  • від’ємні курсові різниці включаються до операційних витрат (Дт 945).

Тобто курсові різниці за залишками валюти на рахунках (за будь-якою валютою, в тому числі і тією, яка надійшла у вигляді цільового фінансування) включаються до операційних доходів або витрат.

 

Подальше перерахування гранту партнерам

Законодавчими актами не передбачено окремого порядку для обліку операцій з отримання гранту головним бенефіціаром та подальше його перерахування партнерам. Тому вважаємо, що облік таких операцій має здійснюватись за загальними правилами, встановленими для обліку сум цільового фінансування.

Згідно з п. 16 – 19 П(С)БО 15, отримане цільове фінансування (у тому числі кошти, вивільнені від оподаткування у зв'язку з наданням пільг з податку на прибуток підприємств) визнається доходом протягом тих періодів, в яких були зазнані витрати, пов'язані з виконанням умов цільового фінансування.

І тут варто звернути увагу, що при перерахуванні коштів партнерам головний бенефіціар не несе безпосередньо витрат, а відповідно і доходу у нього у цьому розмірі не виникатиме. Однак, таке перерахування коштів все одно є виконанням умов цільового фінансування, а отже, має здійснюватись із застосування рахунку 48. Разом з цим, окрім перерахування коштів, кінцевий бенефіціар може нести і власні витрати, що пов’язанні з умовами надання такого цільового фінансування, наприклад, курсові різниці або інші передбачені витрати, і ось тут вже у головного бенефіціара будуть визнаватись, як витрати, так і доходи від отриманого цільового фінансування (однак це поширюється лише на витрати, які передбачені умовою про надання гранту). Зокрема, бухгалтерський облік отримання та подальшого перерахування гранту виглядатиме так:

  • Дт 312 Кт 484 – оприбутковано грантові кошти за курсом НБУ на дату зарахування;
  • Дт 377 Кт 312 (311) – перераховано кошти партнеру;
  • Дт 484 Кт 377 – списано цільове фінансування у сумі коштів, що було перераховано партнеру;
  • Дт 945 Кт 312 (334) – визнано витрати від курсової різниці, що пов’язанні з отриманням або перерахування гранту;
  • Дт 484 Кт 718 – визнано дохід у сумі використання грантових коштів безпосередньо головним бенефіціаром

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    Сьогодні 12:1811
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202420
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442