• Посилання скопійовано

Бухгалтерський облік у головного бенефіціара гранту

ГО отримала міжнародний грант в іноземній валюті. Згідно з грантовою угодою, ГО, як головний бенефіціар, зобов’язана перерахувати частину гранту партнерам грантової угоди. Як в обліку відобразити таку операцію?

Партнер (під час державної реєстрації проекту в Мінекономіки — реципієнт) — юридична особа (резидент або нерезидент), що бере участь у реалізації проекту, укладенні та виконанні угоди про партнерство.

Головний партнер (під час державної реєстрації проекту в Мінекономіки — виконавець, а укладання грантового контракту — бенефіціар) — юридична особа (резидент або нерезидент), яка є одержувачем гранту, укладає грантовий контракт, угоду про партнерство та несе відповідальність за реалізацію проекту в цілому.

 

Надходження цільового фінансування у валюті

Якщо цільове фінансування надходить у валюті, його потрібно перерахувати у гривні на дату отримання. Відповідно до  п. 5 П(С)БО 21, операції в іноземній валюті при первісному визнанні перераховуються у валюту звітності за валютним курсом на початок дня дати здійснення операції.

Гривнева сума цільового фінансування фіксується на субрахунку 484 і надалі не перераховується, тому що цільове фінансування — це немонетарна  стаття балансу. Відповідно до п. 7 П(С)БО 21, на кожну дату балансу немонетарні статті, які відображені за історичною собівартістю і зарахування яких до балансу пов'язано з операцією в іноземній валюті, відображаються за валютним курсом на початок дня дати здійснення операції.

Тож переоцінювати валютний залишок на субрахунку 484 не потрібно.

Зверніть увагу! Залишок валюти, яка перебуває на валютному рахунку у банку – це монетарна стаття. Тому за нею в загальному порядку визначаються курсові різниці: на дату балансу та на дату операції (див. пп. 7 і 8 П(С)БО 21). При цьому:

  • позитивні курсові різниці включаються до операційних доходів (Кт 714);
  • від’ємні курсові різниці включаються до операційних витрат (Дт 945).

Тобто курсові різниці за залишками валюти на рахунках (за будь-якою валютою, в тому числі і тією, яка надійшла у вигляді цільового фінансування) включаються до операційних доходів або витрат.

 

Подальше перерахування гранту партнерам

Законодавчими актами не передбачено окремого порядку для обліку операцій з отримання гранту головним бенефіціаром та подальше його перерахування партнерам. Тому вважаємо, що облік таких операцій має здійснюватись за загальними правилами, встановленими для обліку сум цільового фінансування.

Згідно з п. 16 – 19 П(С)БО 15, отримане цільове фінансування (у тому числі кошти, вивільнені від оподаткування у зв'язку з наданням пільг з податку на прибуток підприємств) визнається доходом протягом тих періодів, в яких були зазнані витрати, пов'язані з виконанням умов цільового фінансування.

І тут варто звернути увагу, що при перерахуванні коштів партнерам головний бенефіціар не несе безпосередньо витрат, а відповідно і доходу у нього у цьому розмірі не виникатиме. Однак, таке перерахування коштів все одно є виконанням умов цільового фінансування, а отже, має здійснюватись із застосування рахунку 48. Разом з цим, окрім перерахування коштів, кінцевий бенефіціар може нести і власні витрати, що пов’язанні з умовами надання такого цільового фінансування, наприклад, курсові різниці або інші передбачені витрати, і ось тут вже у головного бенефіціара будуть визнаватись, як витрати, так і доходи від отриманого цільового фінансування (однак це поширюється лише на витрати, які передбачені умовою про надання гранту). Зокрема, бухгалтерський облік отримання та подальшого перерахування гранту виглядатиме так:

  • Дт 312 Кт 484 – оприбутковано грантові кошти за курсом НБУ на дату зарахування;
  • Дт 377 Кт 312 (311) – перераховано кошти партнеру;
  • Дт 484 Кт 377 – списано цільове фінансування у сумі коштів, що було перераховано партнеру;
  • Дт 945 Кт 312 (334) – визнано витрати від курсової різниці, що пов’язанні з отриманням або перерахування гранту;
  • Дт 484 Кт 718 – визнано дохід у сумі використання грантових коштів безпосередньо головним бенефіціаром

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    Сьогодні 12:0926
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202526
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202577
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518