• Посилання скопійовано

Списання простроченої дебіторської заборгованості

На балансі підприємства (платник податку на прибуток, коригує на різниці) є дебіторська заборгованість, яка стала безнадійною в 2018-2019 роках. Керівник не дозволяв списувати. Резерв боргів не створювався. Чи можна зараз списати цю заборгованість не як виправлення помилки?

Основні питання списання безнадійної дебіторської заборгованості

Безнадійна дебіторська заборгованість - поточна дебіторська заборгованість, щодо якої існує впевненість про її неповернення боржником або за якою минув строк позивної давності (п. 4 НП(С)БО 10).

Відповідно до п. 11 НП(С)БО 10 виключення безнадійної дебіторської заборгованості з активів здійснюється з одночасним зменшенням величини резерву сумнівних боргів. У разі недостатності суми нарахованого резерву сумнівних боргів безнадійна дебіторська заборгованість за продукцію, товари, роботи, послуги списується з активів на інші операційні витрати.

Відповідно до Інструкції №291 сума списаної дебіторськоїзаборгованості обліковується на позабалансовомусубрахунку 071 «Списана дебіторська заборгованість» протягом не менше трьох років з дати списання для спостереження за можливістю її стягнення у випадках змінимайнового становища боржника.

Дебіторська заборгованість остаточно списується з субрахунку 071 «Списана дебіторська заборгованість» після надходження суми в порядку відшкодування з одночаснимизаписами за дебетом рахунків 30 «Готівка», 31 «Рахунки в банках» чи інших рахунків обліку активів і кредитом субрахунку 716 «Відшкодування раніше списаних активів»або у зв'язку з закінченням строку обліку такоїзаборгованості.

Таким чином, якщо заборгованість стала безнадійною, вона не повинна обліковуватися на балансі і має бути списаною так, як наведено вище. 

В податковому обліку податку на прибуток застосовуються коригування фінрезультату до оподаткування на податкові різниці, згідно з пп. 139.2 ПКУ. Детільніше про це коригування тут.

Але якщо підприємство своєчасно не списало заборгованість з балансу, то воно фактично порушило якпорядок ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності, так і визначення оподатковуваного прибутку податком на прибуток, тому має виправити в порядку виправлення помилок.

Про особливості виправлення в такій ситуації можна прочитати, приміром, тут.

В бухгалтерському обліку проводка з виправлення помилки: Дт 44 Кт 36. Поряд з цим заборгованість відображається на позабалансовому субрахунку 071.

Потім потрібно подати уточнюючу фінзвітність і уточнюючу декларацію з податку на прибуток за період, який уточнюється.

 

Розглянемо, чи можна не виправляти помилку, якщо сума безнадійної заборгованості менше межі суттєвості

Помилки виправляються згідно з нормами НП(С)БО 6. Цей стандарт не розділяє помилки на суттєві і несуттєві. Тому якщо це помилка, вона має виправлятися в загальному порядку, прийнятому для виправлення помилок. Тобто, і суттєві, і несуттєві помилки виправляються однаково. 

Окрім того, показники для визначення об’єктаоподаткування податком на прибуток визначаються в гривнях. Таким чином, для потреб оподаткування в будь-якому разі помилка буде суттєвою, якщо вона є більшою за 1 грн. 

 

Розглянемо, що можна зробити, щоб в даній ситуації списати заборгованість не в порядку виправлення помилки

Домовитися з контрагентами про збільшення строку позовної давності таким чином, щоб він спливав у поточному році. В такому разі заборгованість буде списана в поточному році.

Згідно з ч. 1 ст. 259 ЦКУ позовна давність, встановлена законом, може бути збільшена за домовленістю сторін. Договір про збільшення позовної давності укладається у письмовій формі.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025144