Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Списання простроченої безнадійної дебіторської заборгованості

У 2017 р. підприємство помилково нарахувало резерв сумнівних боргів. Чи можна зараз за рахунок цього резерву списати безнадійну дебіторську заборгованість, строк позовної давності за якою сплив у 2019 році? Підприємство є платником ПДВ і податку на прибуток, застосовує коригування на податкові різниці

Виправлення помилки у нарахуванні резерву

Нарахування резерву відображається проведенням: Дт 944 Кт 38.

Оскільки резерв нараховано помилково, виправляють згідно з нормами п. 4 П(С)БО 6. Тобто на дату виявлення помилки роблять бухгалтерське проведення: Дт 38 Кт 44.

У Балансі за поточний рік на суму такої помилки виправляють залишки на початок року дебіторської заборгованості в активі балансу і нерозподіленого прибутку (непокритого збитку) в пасиві балансу.

 

Щодо виправлення в декларації з податку на прибуток

Про строки давності при виправленні помилок ми писали тут. У 2021 році можна виправити помилки в річній декларації з податку на прибуток за 2017 рік. Виправити можна подавши уточнюючу декларацію, або в поточній декларації.

Виправляючи в поточній декларації, до неї не додають уточнюючі додатки до декларації, яку виправляють. Виправлення роблять тільки в додатку ВП до поточної декларації. Але виправлену фінансову звітність за 2017 рік до поточної декларації, в якій роблять виправлення, доведеться подавати. Поряд з цим, разом із декларацією платник може подати доповнення до неї, складене за довільною формою, з поясненням проведених виправлень.

Так само консультує податкова, відповідаючи на питання в підкатегорії 102.20.02:

  • «Чи подаються відповідні додатки з виправленими показниками до рядків таблиці 1 додатка ВП до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств?»;
  • «Чи подається фінансова звітність з виправленими показниками до додатка ВП до податкової декларації з податку на прибуток підприємств та яким чином?».

Варто сказати, що внаслідок виправлення помилки в нарахуванні резерву, не виникає недоплати податку на прибуток. Адже на суму відкоригованого резерву збільшиться фінрезультат до оподаткування. Разом з тим на цю саму суму буде відкоригована (зменшена) податкова різниця за пп. 139.2.1 ПКУ. Таким чином, об’єкт оподаткування податком на прибуток не зміниться.

 

Списання безнадійної дебіторської заборгованості, строк позовної давності за якою сплив у 2019 році

Оскільки строк позовної давності сплив у 2019 році, то і відображати списання потрібно було у 2019 році. Якщо підприємство цього не зробило, доведеться виправляти, так само, як зазначено вище, тільки з урахуванням таких нюансів.

В бухгалтерському обліку на дату виявлення помилки роблять проведення: Дт 44 Кт 36, 37 тощо.

 

Щодо нюансів в податковому обліку податку на прибуток

На суму списаної заборгованості зменшиться об’єкт оподаткування.

Якщо у 2019 році підприємство визначало прибуток до сплати, внаслідок зменшення об’єкта оподаткування зменшиться прибуток. Та/або об’єкт оподаткування буде мати від’ємне значення.

Якщо в 2019 році підприємство мало від’ємне значення об’єкта оподаткування, внаслідок виправлення від’ємне значення збільшиться.

Зміни від’ємного значення за декларацією 2019 року може вплинути на показники декларації 2020 року. В такому разі потрібно буде виправляти і показники декларації 2020 року.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 58 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олександр Золотухін
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Заборгованість , ПДВ , Податок на прибуток , Облік

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі