• Посилання скопійовано

Списання простроченої безнадійної дебіторської заборгованості

У 2017 р. підприємство помилково нарахувало резерв сумнівних боргів. Чи можна зараз за рахунок цього резерву списати безнадійну дебіторську заборгованість, строк позовної давності за якою сплив у 2019 році? Підприємство є платником ПДВ і податку на прибуток, застосовує коригування на податкові різниці

Виправлення помилки у нарахуванні резерву

Нарахування резерву відображається проведенням: Дт 944 Кт 38.

Оскільки резерв нараховано помилково, виправляють згідно з нормами п. 4 П(С)БО 6. Тобто на дату виявлення помилки роблять бухгалтерське проведення: Дт 38 Кт 44.

У Балансі за поточний рік на суму такої помилки виправляють залишки на початок року дебіторської заборгованості в активі балансу і нерозподіленого прибутку (непокритого збитку) в пасиві балансу.

 

Щодо виправлення в декларації з податку на прибуток

Про строки давності при виправленні помилок ми писали тут. У 2021 році можна виправити помилки в річній декларації з податку на прибуток за 2017 рік. Виправити можна подавши уточнюючу декларацію, або в поточній декларації.

Виправляючи в поточній декларації, до неї не додають уточнюючі додатки до декларації, яку виправляють. Виправлення роблять тільки в додатку ВП до поточної декларації. Але виправлену фінансову звітність за 2017 рік до поточної декларації, в якій роблять виправлення, доведеться подавати. Поряд з цим, разом із декларацією платник може подати доповнення до неї, складене за довільною формою, з поясненням проведених виправлень.

Так само консультує податкова, відповідаючи на питання в підкатегорії 102.20.02:

  • «Чи подаються відповідні додатки з виправленими показниками до рядків таблиці 1 додатка ВП до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств?»;
  • «Чи подається фінансова звітність з виправленими показниками до додатка ВП до податкової декларації з податку на прибуток підприємств та яким чином?».

Варто сказати, що внаслідок виправлення помилки в нарахуванні резерву, не виникає недоплати податку на прибуток. Адже на суму відкоригованого резерву збільшиться фінрезультат до оподаткування. Разом з тим на цю саму суму буде відкоригована (зменшена) податкова різниця за пп. 139.2.1 ПКУ. Таким чином, об’єкт оподаткування податком на прибуток не зміниться.

 

Списання безнадійної дебіторської заборгованості, строк позовної давності за якою сплив у 2019 році

Оскільки строк позовної давності сплив у 2019 році, то і відображати списання потрібно було у 2019 році. Якщо підприємство цього не зробило, доведеться виправляти, так само, як зазначено вище, тільки з урахуванням таких нюансів.

В бухгалтерському обліку на дату виявлення помилки роблять проведення: Дт 44 Кт 36, 37 тощо.

 

Щодо нюансів в податковому обліку податку на прибуток

На суму списаної заборгованості зменшиться об’єкт оподаткування.

Якщо у 2019 році підприємство визначало прибуток до сплати, внаслідок зменшення об’єкта оподаткування зменшиться прибуток. Та/або об’єкт оподаткування буде мати від’ємне значення.

Якщо в 2019 році підприємство мало від’ємне значення об’єкта оподаткування, внаслідок виправлення від’ємне значення збільшиться.

Зміни від’ємного значення за декларацією 2019 року може вплинути на показники декларації 2020 року. В такому разі потрібно буде виправляти і показники декларації 2020 року.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік резерву знецінення запасів: чи критичний вибір субрахунку?
    Підприємство, що веде облік за МСФЗ, для обліку нарахованого резерву під знецінення запасів використовує субрахунок 382, що зафіксовано в обліковій політиці. В балансі запаси відображаються за чистою реалізаційною вартістю. Проведення: нарахування (сторнування) резерву Дт 946 Кт 382; списання запасів за рахунок резерву Дт 382 Кт 20, 21, 28, 26. Чи має критичне значення для бухгалтерського та податкового обліку, на якому саме субрахунку обліковувати нарахований резерв?
    14.07.202515
  • Заміна лічильника електроенергії: які відобразити в обліку?
    У підприємства на рекламних конструкціях встановлені прилади розрахункового обліку електроенергії, які складаються з кабеля, троса, автоматів, лічильника, бокса монтажного, метизів. Прилади обліковуються як основні засоби. Згідно з приписом Обленерго підприємство здійснює заміну лічильників на більш сучасні та при необхідності боксів. Як підприємству відобразити в обліку таку заміну: як ремонт чи модернізацію?
    14.07.202549
  • Перепродаж паливних талонів: термін дії та облік
    Підприємство у листопаді 2021 року придбало паливні талони з метою перепродажу, але не реалізувало їх. Чи має воно право продати ці талони зараз і чи залежить це право від терміну їх дії, зазначеного в договорах з постачальниками?
    14.07.202519
  • Безоплатна передача авто волонтерам: податки та облік
    Фізособа, яка також є ФОП, планує безоплатно передати у власність (подарувати) особистий вантажний автомобіль волонтерській організації з повним переоформленням. Які податкові наслідки виникають для фізособи-дарувальника? Чи потрібно відображати цю операцію у звітності ФОП, враховуючи, що автомобіль не є його підприємницьким активом? Які документи необхідно отримати від організації для підтвердження цільового характеру передачі?
    11.07.2025163
  • Як вести облік облігації внутрішньої державної позики?
    Компанія придбала ОВДП (облігації внутрішньої державної позики) через свій обслуговуючий банк за ціною 1050 грн за 1 шт, в той час як номінал цих облігацій – 1000 грн. Як відобразити такі операції, а також отримання відсотків за ОВДП в бухобліку?
    11.07.202520