Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Облік при безоплатній передачі майна неприбутковою організацією

Неприбуткова організація (НО) безоплатно передає власні ОЗ, МБП іншій НО. Окреме майно повністю замортизоване (нульова залишкова вартість). Чи можна в документах на передачу зазначити ринкову (іншу договірну) вартість? Як відобразити в бухобліку?

Чинними нормативними документами з бухгалтерського обліку це питання не врегульовано.

Як правило, під договірною вартістю розуміють вартість товару, послуги, яку згідно з договором покупець сплачує продавцеві.

Таким чином, якщо товар передається безоплатно, договірна вартість складає 0 грн. Тому і в документах на передачу потрібно зазначати вартість переданого товару (майна) – 0 грн.

Це тим паче важливо, якщо майно безоплатно передає платник ПДВ. Адже на безоплатно передане майно потрібно складати ПН, яка складається на підставі первинного документа. Тому якщо в накладній (акті) на безоплатну передачу зазначена якась вартість більша, ніж 0 грн, на таку вартість потрібно буде нарахувати ПЗ з ПДВ. 

Звісно, що якщо неприбуткова організація не є платником ПДВ, ця проблема її не стосується.

Оскільки, як зазначено вище, чітко це питання чинними нормативними документами не визначено, воно вирішується на розсуд сторін – НО, яка передає майно і НО, яка отримує майно.

Наприклад, в договорі на безоплатну передачу сторони можуть погодити, що в документах на передачу зазначається ринкова чи інша вартість майна, первісна вартість, сума зносу, залишкова вартість. 

Окрім того, вартість, яка зазначатиметься в документах на передачу, може встановлюватися в наказі керівника НО. Наприклад, керівник може зазначити в наказі: «…передати майно по договірній вартості (50% від первинної)…» тощо.

Але незалежно від того, яка вартість зазначатиметься в первинних документах, безоплатна передача майна в бухгалтерському обліку НО, яка передає майно, відображається згідно з положеннями стандартів бухобліку. 

Наприклад, згідно з п. 33 НП(С)БО 7 об'єкт основних засобів вилучається з активів (списується з балансу) у разі його вибуття внаслідок безоплатної передачі або невідповідності критеріям визнання активом.

Залишкова вартість такого ОЗ списується в дебет субрахунку 976. Те саме стосується безоплатної передачі малоцінних необоротних матеріальних активів (МНМА). 

Таким чином, безоплатна передача ОЗ, МНМА відображається проведеннями:

  • Дт 13 Кт 10, 11 – на суму нарахованого зносу;
  • Дт 976 Кт 10, 11 – на залишкову вартість (якщо вона є; для повністю замортизованого об’єкта ОЗ, МНМА цієї проводки не буде).

Якщо безоплатно переданий об’єкт ОЗ, МНМА придбано (отримано) за рахунок цільового фінансування і щодо цього об’єкта не повністю визнано дохід від цільового фінансування, то під час безоплатної передачі потрібно визнати такий дохід:

  • Дт 48, 69 Кт 745.

Якщо безоплатно передаються МБП, які знаходилися в експлуатації НО, то слід зазначити, що такі предмети при передачі в експлуатацію списуються з балансу і надалі здійснюється тільки їх оперативний кількісний облік у відповідній відомості.

Це означає, що при безоплатній передачі таких МБП в бухобліку жодних проводок не роблять. Поряд з цим передані МБП списують з оперативного кількісного обліку.

Якщо ж МБП числяться на балансі на субрахунку 22 і не передавалися у використання, то їх безоплатна передача відображається проведенням:

  • Дт 949 Кт 22.

Якщо безоплатно переданий об’єкт МБП придбано за рахунок цільового фінансування і щодо цього об’єкта не визнано дохід від цільового фінансування, то під час безоплатної передачі потрібно визнати такий дохід:

  • Дт 48, 69 Кт 718.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 82 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олександр Золотухін
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Неприбуткові установи , Основні засоби

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі