Додаткові умови:
- ФОП не є платниками ПДВ;
- уступка вимоги безоплатна.
Правові особливості
Уступка вимоги – це коли згідно зі ст. 512 ЦКУ кредитор у зобов’язанні замінються іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином.
Правочин уступки вимоги вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов’язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові (див. ст. 513 ЦКУ).
Тобто, якщо початковий договір суборенди між ФОПами, за яким здійснювався гарантійний платіж, укладався в письмовій формі, то й договір уступки вимоги укладається в письмовій формі.
В розглядуваній ситуації договір суборенди переоформляється на ТОВ, таким чином, саме в цьому договорі можна обумовити і уступку вимоги щодо гарантійного платежу. Складати окремий договір уступки вимоги не обов’язково.
Статтею 514 ЦКУ передбачено, що до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов’язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Бухгалтерський облік
Гарантійний платіж, який є оплатою оренди за останній місяць, по суті є авансовим орендним платежем.
Згідно з Інструкцією №291 такі платежі обліковуються на рахунку 39 «Витрати майбутніх періодів». Оскільки уступка вимоги безоплатна (по суті ТОВ отримує дарунок), ТОВ фактично отримує дохід від такої операції.
В бухгалтерському обліку така операція відображається проведенням:
- Дт 39 Кт 718;
В останньому місяці оренди, до якого відноситься гарантійний платіж, він включається до складу витрат:
- Дт 92 тощо Кт 39.
Податок на прибуток
В періоді отримання гарантійного платежу (Дт 39 Кт 718) його вартість збільшує фінрезультат до оподаткування (Дт 718 Кт 791), який є базою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ).
В періоді, коли цей платіж відноситься до витрат (Дт 92 Кт 39), зменшується фінрезультат до оподаткування (Дт 791 Кт 92), який є базою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток.
Податкових різниць тут немає.
ПДВ
ФОП не є платниками ПДВ, тому в даній ситуації питань щодо ПДВ не виникає.
***
Читайте також: Облік та оподаткування відступлення права вимоги боргу
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити