Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Списання кредиторської заборгованості за авансовим звітом

ТОВ, який планує ліквідуватися, має кредиторську заборгованість, обліковану на субрахунку 372, перед учасником (директором) за авансовими звітами за придбані товари/послуги, яку планує списати як безнадійну (п. «з» пп. 14.1.11 ПКУ). Що з обліком і оподаткування?

Згідно з п. «з» пп. 14.1.11 ПКУ до безнадійної заборгованості відноситься заборгованість суб’єктів господарювання, визнаних банкрутами у встановленому законом порядку або припинених як юридичні особи у зв’язку з їх ліквідацією.

Тобто, тут мається на увазі наступне. Якщо ТОВ винне кошти іншому підприємству, і це останнє припинено у зв’язку з ліквідацією, дебіторська заборгованість ТОВ перед цим ліквідованим підприємством стає безнадійною.

Але в розглядуваній ситуації ліквідується наше ТОВ, а не підприємство, яке винне ТОВ, тому норма п. «з» пп. 14.1.11 ПКУ не має відношення до розглядуваної ситуації.

В розглядуваній ситуації заборгованість може бути визнана безнадійною згідно з п. «а» пп. 14.1.11 ПКУ – заборгованість за зобов’язаннями, щодо яких минув строк позовної давності. За умови, що строк позовної давності дійсно минув.

Але заборгованість можуть списати також за погодженням сторін. Оскільки сторонами є одна і та сама особа (учасник ТОВ, він же директор і головний бухгалтер), списати заборгованість можна за рішенням такої особи. Рішення можна оформити у вигляді наказу.

Згідно із п. 5 НП(С)БО 11, якщо на дату балансу раніше визнане зобов’язання не підлягає погашенню, то його сума включається до складу доходу звітного періоду.

В бухгалтерському обліку списана кредиторська заборгованість відображається проводкою: Дт 372 Кт 717.

Сума списаної заборгованості збільшить фінрезультат до оподаткування (Дт 717 Кт 791), який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток. Причому податкових різниць тут немає.

Господарська операція списання заборгованості не є операцією постачання, тому ПЗ з ПДВ не нараховується.

Але якщо за отриманими від підзвітної особи товарами, послугами відображався податковий кредит, доведеться його відкоригувати через нарахування ПЗ з ПДВ за п. 198.5 ПКУ.

Подібним чином консультує податкова, відповідаючи на схоже питання в категорії 101.24 ЗІР: «Як в податковому обліку з ПДВ покупця відображається операція зі списання кредиторської заборгованості, за якою минув термін позовної давності, за отриманими товарами/послугами, розрахунки за які не проведено з постачальниками – резидентами?».

Зокрема, податкова зазначає, що якщо платник податку при придбанні товарів/послуг у постачальника – резидента сформував податковий кредит на підставі податкової накладної, складеної після 01.07.2015 та зареєстрованої в ЄРПН, але такі товари/послуги не були оплачені постачальнику протягом терміну позовної давності, то у податковому періоді, в якому відбувається списання кредиторської заборгованості, платнику податку – покупцю необхідно нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ з використанням механізму, визначеного п. 198.5 ПКУ, та скласти і зареєструвати в ЄРПН відповідну податкову накладну.

Відразу зазначимо, що в п. 198.5 ПКУ немає такої підстави для нарахування компенсуючих ПЗ з ПДВ, як списання кредиторської заборгованості. Тому, на наш погляд, висновок податкової в зазначеній консультації не має під собою підстав.

Але не всі платники готові сперечатися з цього приводу з податковою. Тому для тих, хто сперечатися не готовий, може бути доречним таки нарахувати компенсуюче ПЗ з ПДВ за п. 198.5 ПКУ. Звісно, за умови, що відображався податковий кредит.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 82 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олександр Золотухін
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Заборгованість , ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі