Згідно з п. «з» пп. 14.1.11 ПКУ до безнадійної заборгованості відноситься заборгованість суб’єктів господарювання, визнаних банкрутами у встановленому законом порядку або припинених як юридичні особи у зв’язку з їх ліквідацією.
Тобто, тут мається на увазі наступне. Якщо ТОВ винне кошти іншому підприємству, і це останнє припинено у зв’язку з ліквідацією, дебіторська заборгованість ТОВ перед цим ліквідованим підприємством стає безнадійною.
Але в розглядуваній ситуації ліквідується наше ТОВ, а не підприємство, яке винне ТОВ, тому норма п. «з» пп. 14.1.11 ПКУ не має відношення до розглядуваної ситуації.
В розглядуваній ситуації заборгованість може бути визнана безнадійною згідно з п. «а» пп. 14.1.11 ПКУ – заборгованість за зобов’язаннями, щодо яких минув строк позовної давності. За умови, що строк позовної давності дійсно минув.
Але заборгованість можуть списати також за погодженням сторін. Оскільки сторонами є одна і та сама особа (учасник ТОВ, він же директор і головний бухгалтер), списати заборгованість можна за рішенням такої особи. Рішення можна оформити у вигляді наказу.
Згідно із п. 5 НП(С)БО 11, якщо на дату балансу раніше визнане зобов’язання не підлягає погашенню, то його сума включається до складу доходу звітного періоду.
В бухгалтерському обліку списана кредиторська заборгованість відображається проводкою: Дт 372 Кт 717.
Сума списаної заборгованості збільшить фінрезультат до оподаткування (Дт 717 Кт 791), який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток. Причому податкових різниць тут немає.
Господарська операція списання заборгованості не є операцією постачання, тому ПЗ з ПДВ не нараховується.
Але якщо за отриманими від підзвітної особи товарами, послугами відображався податковий кредит, доведеться його відкоригувати через нарахування ПЗ з ПДВ за п. 198.5 ПКУ.
Подібним чином консультує податкова, відповідаючи на схоже питання в категорії 101.24 ЗІР: «Як в податковому обліку з ПДВ покупця відображається операція зі списання кредиторської заборгованості, за якою минув термін позовної давності, за отриманими товарами/послугами, розрахунки за які не проведено з постачальниками – резидентами?».
Зокрема, податкова зазначає, що якщо платник податку при придбанні товарів/послуг у постачальника – резидента сформував податковий кредит на підставі податкової накладної, складеної після 01.07.2015 та зареєстрованої в ЄРПН, але такі товари/послуги не були оплачені постачальнику протягом терміну позовної давності, то у податковому періоді, в якому відбувається списання кредиторської заборгованості, платнику податку – покупцю необхідно нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ з використанням механізму, визначеного п. 198.5 ПКУ, та скласти і зареєструвати в ЄРПН відповідну податкову накладну.
Відразу зазначимо, що в п. 198.5 ПКУ немає такої підстави для нарахування компенсуючих ПЗ з ПДВ, як списання кредиторської заборгованості. Тому, на наш погляд, висновок податкової в зазначеній консультації не має під собою підстав.
Але не всі платники готові сперечатися з цього приводу з податковою. Тому для тих, хто сперечатися не готовий, може бути доречним таки нарахувати компенсуюче ПЗ з ПДВ за п. 198.5 ПКУ. Звісно, за умови, що відображався податковий кредит.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити