• Посилання скопійовано

Податки при переведенні боргу з поворотної фіндопомоги

Фізособа надала ПФД ТОВ «Т» (платник податку на прибуток і ПДВ). Останнє перевело борг з ПФД на ТОВ «К» (також платник податку на прибуток і ПДВ). Які податкові наслідки для всіх сторін? Яке відображення в бухобліку?

Для фізособи

Фізособа надала ПФД ТОВ «Т», але поверне її ТОВ «К». Таким чином, для фізособи податкових наслідків не буде.

 

Для ТОВ «Т»

Короткострокова ПФД (на строк до 12 місяців) обліковується на субрахунку 685. Довгострокова (на строк більше 12 місяців) – на субрахунку 505. Якщо строк повернення за довгостроковою допомогою на дату балансу становитиме менше 12 місяців, її переводять до складу поточної: Дт 505 Кт 611.

Окрім того, довгострокова ПФД підлягає дисконтуванню. Детально про дисконтування тут. Таким чином, отримання ПФД відображають проводкою: Дт 311, 301 Кт 685, 505.

Повернення ПФД фізособі позичальнику: Дт 685 Кт 611 Кт 301, 311.

Переведення боргу з подальшою компенсацією новому боржнику: Дт 685, 611 Кт 685(н.б.).

Н.б. – новий боржник. Тобто, в обліку змінюється тільки контрагент, а субрахунок залишається той самий.

Перерахування компенсації новому боржнику: Дт 685(н.б.) Кт 311.

Переведення боргу без подальшої компенсації: Дт 685 Кт 719.

Переведення боргу з частковою компенсацією:

  • Дт 685 Кт 685(н.б.) – на суму, яка буде компенсована;
  • ДТ 685 Кт 719 – на суму, яка не буде компенсована.

Як видно з бухгалтерських проводок, на фінрезультат до оподаткування, який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ), вплине тільки сума переведеного боргу, яка не компенсуватиметься.

Така сума збільшить фінрезультат до оподаткування та, зрештою, об’єкт оподаткування податком на прибуток.

А податкові різниці для такої ситуації ПКУ не передбачені.

Згідно з пп. 196.1.5 ПКУ операція переведення боргу не є об’єктом оподаткування. Таким чином, ПДВ тут не нараховуватиметься.

 

Для ТОВ «К»

Отримання боргу, за яким буде компенсація від ТОВ «Т»: Дт 377 Кт 685, 505.

Якщо отримана довгострокова ПФД і відображена на субрахунку 505, то в разі якщо строк повернення за довгостроковою допомогою на дату балансу становитиме менше 12 місяців, її переводять до складу поточної: Дт 505 Кт 611.

Окрім того, довгострокова ПФД підлягає дисконтуванню. Детально про дисконтування тут.

Повернення ПФД фізособі: Дт 685, 611 Кт 311, 301.

Отримання відшкодування від ТОВ «Т»: Дт 311 Кт 377.

Отримання боргу, за яким не буде компенсації від ТОВ «Т»: Дт 949 Кт 685, 505.

Отримання боргу з частковою компенсацією:

  • Дт 377 Кт 685, 505 – на суму, яка буде компенсована;
  • Дт 949 Кт 685, 505 – на суму, яка не буде компенсована.

Повернення ПФД фізособі: Дт 685, 611 Кт 311, 301.

Як видно з бухгалтерських проводок, на фінрезультат до оподаткування, який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ), вплине тільки сума отриманого боргу, за яку не буде отримана компенсація.

Причому отримання такого боргу можна вважати безповоротною фіндопомогою, яку ТОВ «К» надало ТОВ «Т». Отже, якщо ТОВ «К» коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці, постане питання про застосування різниці за пп. 140.5.10 ПКУ. Але ця різниця застосовується, тільки якщо допомога надана особі, яка не є платником податку на прибуток. А ТОВ «Т» за умовами прикладу є платником податку на прибуток. Тож ця різниця в розглядуваній ситуації не застосовується.

При отриманні та погашення боргу з ПФД операції постачання товарів, послуг відсутні, а тому за цими операціями ПДВ не нараховується.

Окрім того, відповідно до пп. 165.1.31 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу не включається основна сума поворотної фінансової допомоги, наданої платником податку іншим особам, яка повертається йому.

Таким чином, при поверненні ПФД ТОВ «К» не оподатковує суму поверненої фізособі ПФД. Але ТОВ «К» має відобразити таке повернення в додатку 4ДФ до Об’єднаної звітності, з ознакою доходу «153».

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518