• Посилання скопійовано

Зменшення СК в іноземній валюті: що в обліку?

Зареєстровано статутний капітал (СК) в гривнях і в євро для оплати засновником нерезидентом в євро. Засновник здійснив оплату кількома платежами в євро. На суму неоплачених внесків СК буде зменшено. Як таку операцію відобразити в бухобліку?

Формування статутного капіталу

Формування статутного капіталу відображають проведенням: Дт 46 Кт 401, на суму в гривнях за офіційним курсом НБУ на дату підписання засновницьких документів.

Заборгованість на субрахунку 401 є немонетарною, тому на неї курсові різниці не нараховуються (п. 7 НП(С)БО 21).

А заборгованість на рахунку 46 є монетарною, адже вона має погашатися грошовими коштами. Тому на цю заборгованість нараховуються курсові різниці (див. п. 7, п. 8 НП(С)БО 21).

Відповідно до п. 8 НП(С)БО 21 курсові різниці, які виникають внаслідок перерахунку зобов'язань засновників при формуванні статутного капіталу, відображаються у складі додаткового капіталу.

Зокрема – на субрахунку 425 «Інший додатковий капітал» (див. лист Мінфіну від 19.11.2013 р. №31-08410-07-16/33606).

Щоправда, ані в цьому листі, ані в НП(С)БО 21 не зазначено, куди відносити від’ємну курсову різницю, якщо вона виникатиме, якщо кредитового залишку для її відображення на субрахунку 425 не вистачає. На наш погляд – на рахунок 44.

Таким чином, якщо засновник нерезидент здійснив внесок до статутного капіталу не повністю, за кредитом субрахунку 46 буде залишок, визначений у євро, який перераховується у гривні за відповідним офіційним валютним курсом НБУ.Поряд з цим може бути залишок за нарахованими курсовими різницями на субрахунку 425.

 

Зменшення статутного капіталу

Як ми вже зазначили вище, статутний капітал визначається у гривнях. Тому за сумою зменшення статутного капіталу на субрахунку 401 курсових різниць не виникає.

Поряд з цим зменшення статутного капіталу відображається проводкою: Дт 401 Кт 46.

А от на рахунку 46 заборгованість відображається в іноземній валюті, яка перераховується в гривні за відповідним офіційним курсом на дату балансу і дату здійснення господарської операції.

Але якщо прийнято рішення про зменшення статутного капіталу, то залишок заборгованості на рахунку 46 стає немонетарним. Тому курсові різниці за ним не нараховуються. 

Якщо після проводки Дт 401 Кт 46 на рахунку 46 буде дебетовий залишок, його закривають у кореспонденції з субрахунком 425: Дт 425 Кт 46. Якщо буде кредитовий залишок, його закривають у кореспонденції з рахунком 44: Дт 46 Кт 44.

 ***

Читайте також: Внесок до СК в інвалюті: як оформити?

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Розроблено програмний код: до якої групи НМА віднести?
    Стороння організація розробила підприємству програмний код вартістю 192 000 грн. До якої групи НМА віднести і які строки використання?
    09.07.202524
  • Допомога від Mercy Corps для ФОП-ВПО: оподаткування та облік
    Чи включається до доходу та чи оподатковується цільова благодійна допомога, отримана ФОП-"єдиноподатником" ІІ групи (який є ВПО) на свій підприємницький рахунок від іноземної неурядової організації "Mercy Corps", яка відобразила цю виплату в звітності з ознакою доходу "190"?
    07.07.202511
  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202520
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202534
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025258