Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Внесок до СК в інвалюті: як оформити?

Підприємство отримало внесок до СК від іноземного засновника в інвалюті. Перед отриманням внеску було оформлено протокол про збільшення СК, в якому зафіксовано суму в інвалюті та гривневому еквіваленті. Згідно з ст. 18 Закону про ТОВ, зміни до статутних документів не вносились. Як правильно оформити дане внесення і які бухгалтерські проведення слід здійснити?

Правові особливості

Відповідно до ст. 18 Закону про ТОВ, збільшення розміру СК здійснюється у два етапи:

  1. спершу загальні збори (власник) приймають рішення про залучення додаткових вкладів, де визначають загальну суму збільшення розміру СК, розмір частки кожного учасника та його процентну складову, а також строк для внесення додаткових вкладів (ч. 3, 5 ст. 18 Закону);
  2. надалі протягом одного місяця після спливу строку для внесення додаткових вкладів, загальні збори (власник) примають рішення про затвердження результатів внесення додаткових вкладів, остаточний розподіл часток учасників та загальну суму СК в результаті збільшення (ч. 9 ст. 18 Закону).

Обидва рішення оформляються протоколом.

Останнє рішення про збільшення розміру СК прямо вказує на факт внесення додаткових вкладів учасниками, суму таких додаткових вкладів та розмір часток учасників у складів збільшеного розміру СК.

На підставі цього останнього рішення здійснюється держреєстрація змін до статуту, якщо розмір СК зафіксовано у статуті.

 

Бухгалтерський облік

Для обліку ще не зареєстрованого статутного капіталу Інструкцією №291 передбачено субрахунок 404 «Внески до незареєстрованого статутного капіталу».

Таким чином, на дату першого рішення про залучення додаткових вкладів, на підставі протоколу роблять проведення: Дт 46 Кт 404.

Поряд з цим, оскільки розрахунки будуть в іноземній валюті, для обліку таких операцій застосовують норми П(С)БО 21.

Тобто, заборгованість з внесення коштів засновником на рахунку 46 відображається не тільки в гривнях, а й в іноземній валюті, за курсом НБУ на дату прийняття рішення про збільшення СК (див. п. 5 П(С)БО 21).

Оскільки заборгованість на рахунку 46 є монетарною (здійснюватиметься коштами), на кожну дату балансу і на дату здійснення операції (отримання коштів від іноземного засновника), вона перераховується за курсом НБУ на ці дати.

Внаслідок перерахунку виникають курсові різниці, які відображаються на субрахунках 945 та/чи 714:

  • Дт 46 Кт 714 (при збільшенні курсу);
  • Дт 945 Кт 46 (при зменшенні курсу).

Отримання коштів від іноземного засновника відображається проведенням: Дт 312 Кт 46. На цю дату, повторимося, відображається також курсова різниця, якщо вона є, наведеними вище проведеннями.

Нарешті, на дату держреєстрації змін до СК роблять проведення: Дт 404 Кт 401.

 ***

Читайте також:

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 64 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олександр Золотухін
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Валюта , Облік

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі