• Посилання скопійовано

Зарахування страхового відшкодування в рахунок погашення кредиту

Підприємство орендує авто у фізособи. Цей автомобіль внесено в заставу для отримання на підприємство кредиту "КУБ" (власник дав згоду). Автомобіль потрапив у ДТП у робочий час. Страхова компанія перерахувала страхове відшкодування на кредитний рахунок підприємства і на цю суму було погашено частину кредиту. Як в бухобліку провести цю операцію? Як скласти бухдовідку?

По суті в зазначеному випадку відбувається наступне:

  • Підприємство отримало кредит під заставу майна третьої особи;
  • Заставне майно було застраховане позичальником, за договором СК перерахувала страхове відшкодування на кредитний рахунок підприємства, з якого було погашено кредит;
  • Заставне майно перебуває у власності третьої особи до тих пір, поки на нього не буде звернено стягнення у разі невиконання позичальником своїх обов’язків за кредитом, тож наразі воно не обліковується на балансі позичальника, не є його власністю;
  • Оскільки заставне майно було пошкоджене, то страхове відшкодування було спрямоване на погашення зобов’язань позичальника за кредитом.

На нашу думку, тут відбулося дві господарські операції: 

  • Отримання страхового відшкодування вигодонабувачем на кредитний рахунок;
  • Списання коштів з кредитного рахунку в погашення кредиту.

В обліку ці операції слід відобразити так:

  1. Визнано зобов’язання страхової компанії щодо виплати страхового відшкодування, одночасно визнано дохід: Дт 373 Кт 746. Документальна підстава – акт або інший документ від страхової компанії, де визначено суму відшкодування;
  2. ПДВ на цей дохід не нараховується, оскільки ця операція не є об’єктом оподаткування ПДВ – див. нашу новину тут;
  3. Отримано кошти від страхової компанії на кредитний рахунок підприємства-позичальника: Дт 313 Кт 373 – на підставі виписки банку за цим рахунком;
  4. Погашено заборгованість за кредитом з кредитного рахунку: Дт 601 або 611 (залежно від строку кредиту) Кт 313 – теж на підставі виписки банку.

На нашу думку, за наявності вищезгаданих документів – акта від СК та виписок банку – немає потреби складати бухгалтерську довідку. Проте за бажанням її можна скласти, зазначивши в ній вищевказані кореспонденції рахунків та посилаючись на первинні документи. 

Наші поради про те, як скласти бухдовідку, читайте тут

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Як обліковувати витрати на вивезення товару до покупця-нерезидента?
    Здійснили експорт заводу з доставкою до Чехії. Як обліковувати витрати, понесені на брокерські і транспортно-експедиційні послуги? Як сформувати фінансовий результат такого продажу?
    20.09.202411
  • Військовий облік новоприйнятого працівника
    Організація приймає працівника на роботу. Місцезнаходження організації (юридична адреса) у Києві. Працівник надав посвідчення про приписку до призовної дільниці в Київській області, до Обухівського РТЦК та СП. Чи потрібно новому працівнику ставати на військовий облік за місцем роботи в Києві?
    20.09.2024194
  • Засоби індивідуального захисту для немобілізованих працівників
    Чи може підприємство для безпеки працівників закупити бронежилети та каски? Працівники працюють на підприємстві і направляються у відрядження, які пов'язані з роботами на територіях, наближених до територій бойових дій. Засоби захисту будуть видаватися їм на час відрядження. Які наслідки та облік?
    18.09.202416
  • Облік орендованих земельних ділянок у фермерського господарства
    Фермерське господарство використовує у своїй діяльності земельні ділянки на правах оренди (орендну плату сплачує ФГ) та земельні ділянки ОТГ, орендовані засновником ФГ (орендну плату сплачує засновник). Як відобразити ці земельні ділянки в обліку ФГ?
    16.09.202431
  • Оплата за корпоративні права коштами та товаром
    ТОВ 1 отримало в подарунок частку в статутному капіталі ТОВ 2 - 54 тис. грн (Дт 141 Кт 424), іншу частку ним було викуплено за 220 тис. грн (Дт 141 Кт 311). Частка ТОВ 1 у статуті ТОВ 2 – 100%. Розмір статутного капіталу ТОВ2 – 77 тис. грн. ТОВ 1 продає свою частку за 20 млн грн ТОВ 3. Балансова вартість на дату продажу – 280 тис. грн. Розрахунок: на розрахунковий рахунок – 4 млн грн, поставка товару в майбутньому – 16 млн грн. Як відобразити цю операцію в обліку?
    16.09.202421