• Посилання скопійовано

Отримання ТОВ дивідендів за МУК від дочірніх підприємств: що в обліку?

ТОВ отримує дивіденди за методом участі в капіталі (МУК) від своїх дочірніх підприємств (ТОВ). Як відобразити в бухобліку цю операцію? Чи підпадають вони під оподаткування? В який момент вони потраплять на 44 рахунок?

Відразу зазначимо, що рахунок 44 "Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)" призначено для ведення обліку нерозподілених прибутків чи непокритих збитків поточного та минулих років, а також використаного в поточному році прибутку.

За кредитом рахунку відображається збільшення прибутку від усіх видів діяльності, за дебетом - збитки та використання прибутку.

На субрахунку 443 "Прибуток, використаний у звітному періоді" відображаються розподіл прибутку між власниками (нарахування дивідендів), відрахування в резервний капітал та інше використання прибутку в поточному періоді. Сальдо на цьому субрахунку у кінці року закривається у кореспонденції із субрахунками 441 та/або 442 з виведенням сальдо на одному з цих субрахунків.

Отже, стає зрозумілим, що рахунок 44 буде лише в обліку платника, тобто, у юрособи, яка проводить нарахування та виплату дивідендів. Тож, отримані юрособою дивіденди ніяким чином не можуть потрапити на рахунок 44.

Отримані ТОВ дивіденди  за методом участі в капіталі від своїх дочірніх підприємств відображатимуться в бухобліку наступним чином (див. таблицю).

Таблиця

Бухгалтерський облік дивідендів за МУК у отримувача


з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Дт

Кт

1.

Нарахування дивідендів

373

141

4000,00

2.

Отримання дивідендів

311

373

4000,00

При здійсненні на кожну дату балансу коригування балансової вартості фінінвестиції, то залежно від зміни власного капіталу об’єкта інвестування може відбуватися:

3.

Збільшення балансової вартості фінансових інвестицій, що веде до виникнення фінансового доходу

141

72

4000,00

4.

Списано дохід від участі в капіталі на фінансовий результат

72

792

4000,00

або

3.

Зменшення балансової вартості фінансових інвестицій, що спричиняє фінансові витрати

96

141

4000,00

Як бачимо, малодохідники в податковому обліку орієнтуються виключно на бухгалтерські правила. А от високодохідники (і малодохідники-добровольці) при розрахунку податку на прибуток повинні визначати різниці за пп. 140.4.1 та 140.5.3 ПКУ. Для цього сформований у бухгалтерському обліку фінансовий результат:

  • зменшують на суму нарахованих доходів від участі в капіталі інших платників податку на прибуток або платників ЄП (незалежно від групи) за пп. 140.4.1 ПКУ;
  • збільшують на суму втрат від інвестицій в асоційовані, дочірні і спільні підприємства, розрахованих за методом участі в капіталі або методом пропорційної консолідації за пп. 140.5.3 ПКУ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518