• Посилання скопійовано

Право вимоги: що в облiку?

ТОВ купило право вимоги за кредитним договором за 1 млн грн. В договорі вказано, що загальна сума заборгованості - 5 млн грн, включаючи відсотки та договір на 4 учасники (3 поручителі). Як правильно оприбуткувати таке право вимоги? Чи потрібно розділяти на всіх учасників? Чи оприбутковувати на основного боржника?

Чітких однозначних норм щодо бухгалтерського обліку в розглядуваній ситуації норми НП(С)БО не містять. На погляд податкової, який ми наводили тут, з цього питання слід звернутися до Мінфіну.

Але оскільки думка Мінфіну дотепер нам не відома, спробуємо знайти відповідь самостійно.

Міркуємо таким чином.

Контракт, що надає право отримати грошові кошти або інший фінансовий актив від іншого підприємства, відноситься до фінансових активів (див. п. 4 НП(С)БО 13).

Придбавши право вимоги за кредитним договором, ТОВ фактично придбало контракт, який надає право отримати грошові кошти від іншого підприємства – боржника. Таким чином, таке право вимоги є фінансовим активом, а, отже, на наш погляд, обліковується згідно з нормами НП(С)БО 13.

Відповідно до п. 5 НП(С)БО 13, фінансові інструменти в бухгалтерському обліку поділяються на фінансові активи, фінансові зобов'язання, інструменти власного капіталу і похідні фінансові інструменти.

Тобто, фінансові активи є різновидом фінансових інструментів.

Відповідно до п. 29 НП(С)БО 13, фінансові інструменти первісно оцінюють та відображають за їх фактичною собівартістю.

Таким чином, придбану заборгованість відображають проводкою: Дт 183 (довгострокову) чи 377 (короткострокову) Кт 311 – 1 млн. грн.

Відповідно до п. 30 НП(С)БО 13, на кожну наступну після визнання дату балансу фінансові активи оцінюються за їх справедливою вартістю, крім:

  • 30.1 дебіторської заборгованості, що не призначена для перепродажу;
  • 30.2 фінансових інвестицій, що утримуються підприємством до їх погашення;
  • 30.3 фінансових активів, справедливу вартість яких неможливо достовірно визначити;
  • 30.4 фінансових інвестицій та інших фінансових активів, щодо
    яких не застосовується оцінка за справедливою вартістю.

На наш погляд, в розглядуваній ситуації придбана заборгованість є фінансовим активом, щодо якого не застосовується оцінка за справедливою вартістю. Тому що за загальним обліковим правилом оцінку за справедливою вартістю застосовують щодо активів, для яких існує ринок. Тобто, завжди існують продавці, готові продати певний актив і покупці, готові його придбати. А, отже, на такому ринку завжди можна визначити актуальну ціну купівлі-продажу відповідного активу.

На наш погляд, для розглядуваної заборгованості такого ринку немає. Тому справедлива вартість до такої заборгованості не застосовується.

В п. 33 НП(С)БО 13 зазначено, що балансова вартість фінансових активів, щодо яких не застосовується оцінка за справедливою вартістю, переглядається щодо можливого зменшення корисності на кожну дату балансу на основі аналізу очікуваних грошових потоків.

Тобто, балансову вартість фінансових активів можна зменшувати, якщо для цього є підстави, але не збільшувати.

З наведеного випливає, що до моменту отримання коштів за придбаною заборгованістю (тобто, до моменту її погашення) придбана заборгованість обліковується за собівартістю її придбання. І тільки якщо заборгованість погашена (Дт 311 Кт 377) і вартість погашення більше собівартості, слід відобразити дохід на різницю між собівартістю і сумою погашення (Дт 377 Кт 746).

Але знову повторимо, що чітких рекомендацій з бухгалтерського обліку в розглядуваній ситуації норми НП(С)БО не містять. А регулювання питань методології бухобліку Законом про бухоблік (ч. 2 ст. 6) покладено на Мінфін. Тому для уникнення можливих непорозумінь може бути доцільним звернутися до Мінфіну.

Придбана заборгованість має одного боржника і трьох поручителів. Яких осіб зазначати як боржників за придбаною заборгованістю?

На наш погляд, оскільки боржник один, то саме його потрібно відображати в обліку. А якщо заборгованість погашатиметься повністю чи частково поручителями, в сумі такого погашення зменшуватиметься заборгованість за основним боржником.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025144